Novinky MŠ

Předškoláci pasováni na školáky: slavnostní rozloučení s jednou životní etapou plné her a soutěží

Pasování předškoláků na školáky v naší mateřské škole se uskutečnilo ve středu 23. června 2021. Den se nesl v pestré nabídce aktivit, které si pro děti připravily jejich učitelky.   

Než došlo k samotnému pasování, čekaly na děti různé dovednostní hry a soutěže. Při plnění úkolů na jednotlivých stanovištích provázely tři skupinky dětí učitelky Ivana Hosová, Monika Štěrbová a asistentka pedagoga Mgr. Barbora Žabenská. 

„Děti procvičovaly svou obratnost ve třech různých drahách s různým zakřivením. Tady si vyzkoušely, kterou z připravených drah lze proběhnout nejrychleji. Na dalším stanovišti zase procvičovaly přesnost při foukání. Musely polystyrenový míček, který představoval loď, zakotvit do přístavu v podobě plastového kelímku,“ popsala vybrané činnosti paní učitelka Iva. Jako poslední musely děti najít velké mince a jejich hodnotu znázornit pomocí žetonů. 

„Dětem se úkoly moc líbily. Mnohé z nich si je vyzkoušely i opakovaně. Když se někomu něco nepodařilo, ostatní jej povzbuzovali, fandilo se a tleskalo se, takže byl ve školce pořádný rej,“ popisuje soutěže a hry ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která slavnostní dopoledne strávila ve školce spolu s dětmi.  

Závěrem celého dopoledne bylo samotné pasování, na které děti velmi netrpělivě čekaly. Pasování zahájily písničkou a konečně slibem předškoláků, po kterém následovalo předání dárků. Děti dostaly své „školkové“ vysvědčení a vylosovaly si dárek v podobě peněženky, která se jim bude po prázdninách určitě hodit. „Děti mi ukazovaly své peněženky a některé se chlubily, že si je s kamarády hned vyměnily,“ uvádí s úsměvem ředitelka s tím, že poděkování za nákup upomínkových předmětů patří Spolku rodičů a přátel školy, který na něj uvolnil finanční prostředky.   

„Přejeme všem předškolákům mnoho štěstí a úspěchů v jejich nové etapě života, která na ně čeká po prázdninách, těšíme se na ně ve školních lavicích a věříme, že školní léta jim přinesou – kromě vzdělání – spoustu neobyčejných společných zážitků,“ dodává závěrem ředitelka. 

Bc. Hana Horáková


Dlouhá procházka a moře zážitků. Tak vypadal výlet dětí ze školky

Ve čtvrtek 24. června 2021 se děti z celé školky vydaly na školní výlet. Kam směřovaly dětské krůčky, prozradila vedoucí učitelka Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS. „Chystali jsme se na osmikilometrovou trasu směrem k Janíkovu sedlu. Děti při každé zastávce vytahovaly svačiny a občerstvovaly se s velkým apetitem. V cíli na děti čekaly drobné úkoly, a když je splnily, musely pak najít poklad, který měl podobu sladké odměny.“ 

Při zpáteční cestě se všichni zastavili u dvou studánek: U starého mloka a rynky U Matouška a Albínky. Děti ze třídy Sluníček se vydaly stejným směrem a navštívily statek, kde bydlí naši kamarádi Anežka a Vojtíšek. „Při příchodu nás vítal nejen jejich tatínek, ale i velký červený traktor Zetor s koly většími než samotné děti. Potom každý z kamarádů dostal kousek pečiva a šli jsme do chléva nakrmit dvě telátka a pět mlsných koz s kůzlaty a jednoho dědečka kozlíka s velkou bradkou. Z krmení měly děti moc fajn zážitek,“ přibližuje detaily ze školního výletu paní učitelka.

Občerstvit se na dvorku musely i samotné děti a za malou chvíli k nim přišli další zvědaví obyvatelé statku – slepice a fenky Tlapka a Dáša. „Během svačinky se děti ptaly na vše, co je zajímalo, pak už se ale musely loučit, aby se vydaly zpátky do školky. Za skvělou návštěvu patří manželům Fojtíkovým vřelé poděkování,“ doplňuje učitelka.   

Na závěr děti vydařený výlet zakončily písničkou: Sláva, nazdar výletu, výletu, výletu, nezmokli jsme, už jsme tu, už jsme tady! V dětech zážitky z výletu zanechaly obrovský dojem, takže si jej chtěly hned druhý den zopakovat!

Bc. Hana Horáková


Kdopak by se školy bál? Předškoláci na návštěvě v základní škole

V úterý 22. června 2021 čekal předškoláky z lichnovské mateřské školy velký den. Mohli totiž navštívit základní školu a podívat se na místa, která ještě kvůli komplikacím s epidemií neviděli. U hlavního vchodu už je čekala Mgr. Monika Hanzelková, která se má stát jejich třídní učitelkou, a byla připravena jim vše ukázat. 

„Nejprve si děti prohlédly přízemí školy, tedy prostor, kde budou trávit nejvíce času, a navštívily místnost první třídy a školní družiny,“ přiblížila dění ve škole vedoucí učitelka mateřské školy Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS. Tam čekaly děti různé aktivity: z kostiček vytvářely barevnou řadu dle instrukcí a zároveň si přitom zopakovaly barvy v angličtině nebo na obrázku léta vyhledávaly dopravní prostředky, kterými můžou cestovat na dovolenou. Taky pracovaly s magnetickou tabulí, kam přiřazovaly k číslům počet teček z kostky. 

„Na závěr se děti společně s paní učitelkou posadily do kruhu a představily se. Paní učitelka jim ukázala maskoty Agátu, Matýska a Oskara, kteří je budou provázet celý školní rok,“ popisuje detaily návštěvy školy vedoucí učitelka mateřské školy. 

Dětem se návštěva velmi líbila a moc se do školy těší. My jim přejeme, aby jejich vstup do první třídy byl úspěšný a vše se jim dařilo.

Bc. Hana Horáková


Rovnou dvě záchrany v jednom dni! Pro ptáčky si do školy přijeli z Bartošovic

Když děti z mateřské školy vyšly v úterý 15. června 2021 ven, nestačily se divit. Venku před školkou leželo zraněné ptačí mládě drozda. Malý ptáček se snažil vzlétnout, ale vypadalo to, že má zlomené nožky, a tak se mu to nedařilo. Paní učitelku Marušku napadlo zavolat do záchranné stanice v Bartošovicích, zda by nám neporadili, co dělat. 

„Řekli nám, že jej máme dát do stínu a vyčkat, než si pro něj dojede pán ze záchranné stanice. Ptáčka jsme tedy uložili do krabice s otvory, kterou jsme vyložili trávou. Děti celou záchrannou akci bedlivě sledovaly, bylo to pro ně zpestření. A pak také horlivě hledaly žížaly, aby ptáčka mohly nakrmit. V tu chvíli jsme ještě nevěděli, že se ve škole stalo něco podobného,“ napínavě popisuje situaci učitelka z mateřské školy Bc. Marie Kvitová.

V úterý dopoledne byli na školní zahradě také šesťáci, kteří se venku učili „češtinku“. Při návratu do školy našli před hlavním vchodem ptáčka, který vypadl z hnízda. Odhadovali, že se jedná o malého drozda. „Děti hned zjistily, že ptáček je malinký, mlaďoučký a ještě neumí létat. Proto ho přenesly do trávy ve stínu. A protože tento den zachránily drozda také děti ve školce, vložily i toto mláďátko do krabičky a předaly jej do mateřské školy, kde oba ptáčci počkali, než přijedou z Bartošovic,“ uvádí ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která v šesté třídě učí český jazyk. 

Bartošovičtí záchranáři tak odvezli z naší školy hned dva ptáčky. 

Bc. Hana Horáková


Oslava Dne dětí ve školce: hry, soutěže a spousta legrace

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června a slavilo se i v naší školce.  Všechny děti se na tento den velmi těšily. Paní učitelky nachystaly různé soutěže ve třídách i venku. 

„Děti si vyzkoušely foukání do míčků, přenášení pet víček pomocí kolíčku, malovaly domeček, pomocí podložek se přesouvaly na druhou stranu, soutěžily v rolování šňůrky, na jejíž konci jelo auto, také se zúčastnily soutěže v kuželkách a venku na děti čekala překážková dráha,“ popsala aktivity vedoucí učitelka mateřské školy Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS. Ve třídě Motýlků proběhla i malá diskotéka! 

Na závěr celého dopoledne předaly paní učitelky dětem dárky, jejichž nákup zafinancoval Spolek rodičů a přátel školy – tímto jim moc děkujeme. V balíčcích našly děti bublifuky, svíticí náramky, kluci auto a holky čelenku a všichni nějaké sladkosti.     

Bc. Hana Horáková


Informace o zkráceném provozu v naší mateřské škole a školní družině

Vážení rodiče a zákonní zástupci dětí a žáků, 
dovolujeme si Vás upozornit na omezení provozu mateřské školy a školní družiny, a to v pátek 25. června 2021. Provoz mateřské školy a školní družiny bude ukončen ve 14:30 hodin. 

Děti z mateřské školy můžete vyzvedávat od 14:00 do 14:30 hodin, děti ze školní družiny můžete vyzvedávat v průběhu celého provozu tento den. 

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Na školní zahradě vyrostl Láskovník

Dva významné dny si připomněly děti z mateřské školy a školní družinky, a to Mezinárodní den rodiny a svátek všech maminek. 

„Mít rodinu je vzácný dar. Každý jsme rádi v blízkosti milovaných osob. Každoročně v květnu slavíme tyto svátky. Letos jsme s dětmi z mateřské školy a školní družiny oslavili tyto svátky výrobou srdíček a zavěšením na strom Láskovník,“ přiblížila vedoucí učitelka mateřské školy Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS.

Každé z dětí si vyrobilo srdíčko dle svého přání, dozdobilo jej nebo mohlo přidat i vzkaz pro své blízké. Paní učitelky a vychovatelky srdíčka zalaminovaly, aby byla srdíčka odolná proti větru a vodě a neponičila se. 

„Srdíčka visí na stromě čtrnáct dní a neubývají, naopak se dětem nápad moc zalíbil a srdíčka stále přibývají. Bylo by krásné z této činnosti udělat každoroční tradici. Láskovník se zavěšenými srdíčky vnesl do školní zahrady radost. Děti chodí se svými blízkými na procházky přes školní zahradu, aby mohly svým blízkým ukázat právě to své s láskou vyrobené srdíčko,“ dodala vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. 

Už jste se na něj byli podívat i vy? Přineste srdíčko a pověste jej na strom, který naleznete u hlavního vstupu školy. Těšíme se!                                                     

Bc. Hana Horáková


Oznámení výsledku zápisu k předškolnímu vzdělávání ve školním roce 2021/2022

Vážení rodiče, vážení zákonní zástupci dětí,
tímto zveřejňujeme výsledek zápisu dětí do naší mateřské školy. Rozhodnutí o přijetí naleznete zde.

Písemné rozhodnutí o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání si můžete vyzvednout v ředitelně školy v úředních hodinách, tj. každé pondělí od 14 do 16 hodin a čtvrtek od 7:30 do 9:30 hodin (po telefonické domluvě).  

Děkujeme Vám za projevenou důvěru, Vám i Vašim dětem přejeme krásné dny a těšíme se na spolupráci. Dětem přejeme hezký vstup do kolektivu předškoláků a spoustu zážitků s kamarády. 

Za kolektiv pracovníků školy

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka


Děti ze školky slavily Den Země

Každoročně se 22. dubna slaví Den Země a ani letošek u nás nebyl výjimkou. Celý měsíc duben byl v mateřské škole v Lichnově ve znamení zvířat a jejich mláďátek, jarní přírody a květin. 

Děti si povídaly nejen o přírodě samotné, ale také o tom, proč je důležité přírodu neničit a vážit si jí. „Naťukli jsme i téma recyklace a musím děti velice pochválit, protože většina z nich ví, jak správně třídit a recyklovat. Abychom si o tom všem jen nepovídali, tak si děti vyzkoušely roztřídit do recyklačních tašek odpad, který jsme ve školce či doma vyprodukovali. Děti to velice bavilo a byly moc šikovné,“ popsala Den Země ve školce vedoucí učitelka Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS.

Dalším tématem byla zvířátka a jejich mláďátka – děti tvořily kočky z novinového papíru, ovečky pomocí temperových barev a další. Poté si vyprávěly o květinách z polí i ze zahrádek, ukázaly si jednotlivé květiny v atlase a zkoumaly je pomocí lupy. „I samy děti donesly květiny ze svých zahrádek, a tak jsme si mohli ukázat, jak vypadají ve skutečnosti,“ dodala paní učitelka Renata. 

Nezůstalo pouze u vyprávění a popisování, přišel čas i na tvůrčí činnost. Pomocí různých výtvarných technik se školka proměnila v rozkvetlou louku plnou květin. Kytky vznikaly skládáním papíru a poté se vložily do nádoby s vodou, kde jako zázrakem rozkvetly! Toto malé kouzlo děti potěšilo a chtěly jej několikrát opakovat. 

Nakonec si děti ukázaly, jak rostou rostliny ze semínka. Se svými učitelkami si holky a kluci připravili truhlík, hlínu a semínka a nasadili hrášek, rajčátka a bylinky. Nyní se mohou těšit na úrodu.

Bc. Hana Horáková


Kdo rozluštil šifru detektiva Arfiše?

Předškoláci a žáci prvních a druhých tříd se mohli zapojit do venkovní hry zvané Detektiv Arfiš a tajemná schránka, která probíhala od 17. do 25. dubna 2021. Malí detektivové pomohli detektivu Arfišovi s šifrou, která se ukrývala na nenáročné trase ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tajemnou schránku odemkli díky svým detektivním schopnostem a zjistili, co se v ní skrývalo. 

„Hry plné putování, napětí a zábavných logických úkolů se zúčastnily i z děti z naší školky. Obtížnost byla přizpůsobena jednotlivým kategoriím a nejúspěšnější řešitelé pak získali super ceny. Od nás vyhrál Šimon Matúš ze třídy Motýlků a odměnu mu přivezl sám detektiv Arfiš. Za celou školku moc Šimonkovi gratulujeme!“ blahopřeje vedoucí učitelka mateřské školy Mgr., Bc. Renata Dreslerová, DiS.

Šifrovací hru pro děti připravili organizátoři z MAP ORP Frenštát pod Radhoštěm II.

Bc. Hana Horáková


Oznámení přerušení provozu mateřské školy

Základní škola a Mateřská škola Lichnov, okres Nový Jičín, příspěvková organizace, oznamuje, že provoz mateřské školy bude přerušen v období měsíce července a srpna 2021, a to po dobu pěti týdnů. Přerušení provozu platí pro obě třídy mateřské školy od 12. července do 15. srpna 2021.

Mgr. Olga Síbrtová


Informace k provozu mateřské školy od 10. května 2021

Vážení rodiče, 
od pondělí 10. května 2021 dochází ke změnám v provozu mateřské školy. Dle novelizovaného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví budou mateřské školy otevřeny pro všechny děti bez povinnosti jejich testování. Stále platí, že děti nemusí nosit ochranný prostředek po celou dobu pobytu v mateřské škole ani dodržovat rozestupy. V případě sportovních činností v mateřských školách se nadále nic nemění a jsou povoleny uvnitř i venku. Stále ovšem platí omezení zpěvu.  

Žádáme Vás o spolupráci při vstupu do budovy mateřské školy – prosíme, aby s dítětem přicházela vždy jen jedna doprovázející osoba, abyste svůj pobyt s dítětem v šatně mateřské školy zkrátili na nezbytné minimum a aby se v prostoru šatny zdržovaly pouze dvě dospělé osoby, zatímco ostatní počkají venku. Pro doprovázející osoby platí povinnost nosit ochranný prostředek (respirátor) k zakrytí úst a nosu v prostorách mateřské školy. 

Co se týká stravování, všechny děti byly k odběru přihlášeny. Odhlašování probíhá standardním způsobem, jak jste zvyklí. 

Děkujeme za spolupráci. 

Mgr. Olga Síbrtová


Informace k provozu školy od 3. května 2021

Vážení rodiče, 
dovolte mi, abych Vás informovala o změnách v provozu školy od 3. května 2021. Organizace prezenční výuky bude stejná jako dosud (vstup do školy, vzdělávání v mateřské škole, rotační výuka na prvním stupni, celodenní školní družina pro žáky rodičů vybraných profesí (IZS), individuální a skupinové konzultace, školní stravování, odpolední družina aj). O dílčích změnách v prezenční i distanční výuce Vás budou průběžně informovat třídní učitelé či vyučující jednotlivých předmětů. 

Součástí vzdělávání nadále není zpěv, zakázány jsou v našem kraji i sportovní činnosti ve školách, s výjimkou mateřské školy, kde jsou sportovní činnosti umožněny bez omezení na vnitřní nebo vnější prostory. 

Nadále je povolen vstup třetích osob do prostor školy pouze v nezbytně nutných případech. 

Preventivní antigenní testování se ve školách, kde doposud probíhalo s frekvencí dvakrát týdně, nově provádí jedenkrát týdně s tím, že test se provede první den osobní přítomnosti dítěte/žáka ve škole v daném týdnu bezprostředně po příchodu do školy. Nebude-li dítě nebo žák v den termínu testování ve škole, testování se provede v den jeho příchodu. 

Přeji Vám hezké jarní dny!

Mgr. Olga Síbrtová


všechny články v Novinkách MŠ