Se Sokolem do života

Projekt Se Sokolem do života přinesl dětem nové možnosti sportovního vyžití

Děti z mateřské školy v úterý 9. dubna 2024 prožily sportovní dopoledne na čerstvém vzduchu. Školkáčci ze třídy Sluníček se spolu se svou učitelkou Lucií Weissmannovou, DiS, a školní asistentkou Ing. Alicí Červenkovou vydali na sportovní hřiště v Lichnově, aby si zacvičili a protáhli svá těla nejen v rytmu hudby. Sportovní dopoledne bylo realizováno také díky projektu s názvem „Se Sokolem do života“.

Učitelky měly pro děti připravenou pohybovou rozcvičku s hudbou i tanečky Míši Růžičkové a další sportovní aktivity. „Děti si například zahrály svou oblíbenou hru s kruhy, pro kterou máme pracovní název Rychle všichni do domečku,“ s úsměvem vzpomíná na zábavné dopoledne Lucie Weissmannová.

Dále byla pro malé sportovce připravená překážková dráha sestavená právě díky podpoře z projektu Se Sokolem do života, který vypsala Česká obec sokolská. „V dráze byly zakomponovány nejrůznější překážky, které děti v průběhu hry zdolávaly. Pomocí překážkové dráhy se tak děti učí vnímat pohyb jako přirozenou součást svého života. Snažíme se co nejvíce rozvíjet pohybovou zdatnost a obratnost dětí, a to především nenásilnou hravou pohybovou formou,“ vysvětluje smysl a cíle zapojení do projektu učitelka mateřinky.

„Tento den jsme si velice užili, děti i učitelé byli nadšení. Sluníčko nám krásně hřálo a my se pořádně provětrali a protáhli. Pokud to bude možné, určitě je naším přáním podobné sportovní setkání realizovat častěji. Strávili jsme na hřišti příjemné dopoledne plné pohybu a hudebních rytmů,“ uzavírá Lucie Weissmannová, která ještě na závěr prozrazuje tematickou říkanku, kterou se s dětmi naučili.

Nachystám si tělíčko,

protáhnu se maličko.

Noha, ruka, zádíčka,

jsem pilný jak včelička!

Naše školka se opět zapojila do cvičení se sokolíkem Pepíkem

I v letošním školním roce je naše mateřská škola zapojena do projektu Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky.

Cvičení jsou motivovaná dětmi oblíbeným sokolíkem Pepíkem a zvířátky, která děti provázejí při jednotlivých činnostech. Projekt i letos nabízí mateřským školám velmi pestré obohacení pohybové náplně poutavou a zábavnou formou. Jednotlivé činnosti jsou rozděleny do oblastí přirozená cvičení – atletika, obratnost – gymnastické dovednosti, manipulace s náčiním, cvičení na nářadí, netradiční činnosti a rozvíjení poznání.

Všechny oblasti uceleně podporují nejen fyzickou zdatnost, radost z pohybu a psychickou odolnost dětí. Prostřednictvím pracovních sešitků mohou děti také zaznamenávat své pokroky a pohybové cíle.

Letos se rozběhl již osmý ročník tohoto celorepublikového celoročního projektu a my jsme rádi, že jsme se stali opět součástí.

Zapojení naší školy do projektu finančně podpořil Spolek rodičů a přátel školy, za což mu velmi děkujeme.

Mgr. Markéta Martinů

Se Sokolem do života: malí sokolíci ze Sluníček si zacvičili s kobylkou Emilkou i opičkou Haničkou

S dětmi ve třídě Sluníček v mateřské škole zahájili celoroční projekt Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky. Obsahem projektu je široká škála činností, do kterých jsou děti zapojovány.

Skládají se jak z procvičování a zdokonalování přirozených pohybových schopností, jako jsou chůze, běh, skoky, házení či chytání, tak ze základů cvičení na nářadí či s náčiním. „Rozšířením nad rámec pohybových aktivit jsou činnosti rozumové a společenské vztahující se k jednotlivým měsícům roku. Cílem projektu je zapojení dětí do pohybových a rozumových aktivit. Plnění úkolů je příležitost brát pohyb jako samozřejmou součást života. Motivací pro děti jsou zvířátka: kobylka Emilka, opička Hanička, ježeček Mareček, veveruška Věruška a beruška Danuška. Zvířátka provází sokolík Pepík,“ popisuje projekt učitelka Sluníček Monika Štěrbová.

Děti se v prosinci seznámily s maskotem sokolíkem Pepíkem a s písní Sportujeme, představily si všechna zvířátka a postavičky, které budou průběžně provázet všemi cviky a různými světadíly.

„První cvičení s kobylkou Emilkou a opičkou Haničkou děti zvládly na jedničku a už si většina z nich zasloužila nálepky ve svých notýscích za úspěšné splnění. Ještě si také vypracovaly první úkoly ve svých pracovních sešitech, které jsou zaměřené na grafomotoriku, předmatematickou gramotnost a oblasti, která se věnuje rozvíjení poznání, nabízí činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením či po něm,“ uzavírá povídání o projektu druhá „sluníčková“ učitelka Bc. Pavlína Boušková.

Na zapojení školy do projektu Se Sokolem do života finančně přispěl Spolek rodičů a přátel školy.

Naše mateřská škola se od školního roku 2022/2023 zapojila za finančního přispění Spolku rodičů a přátel školy do projektu Se Sokolem do života.

Tělovýchovná organizace Sokol funguje už 160 let a velkou měrou se podílí na tělesném rozvoji napříč českou populací. Její projekt Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se zaměřuje na děti předškolního věku.

Děti se učí vnímat pohyb jako přirozenost a součást svého života, a to díky aktivitám, při nichž je provází postavičky zvířátek. V rámci projektu získala škola metodiku, která vychází ze sokolského cvičení a mnohaleté praxe cvičitelek v oddílech pro předškoláky a rodiče a děti.

Více o projektu se dozvíte zde.

Mgr. Olga Síbrtová