Novinky ŠD

Měsíc knihy: družina se připojuje ke knižnímu svátku výtvarnou soutěží

Všichni žáci prvního stupně – nejenom ti, kteří navštěvují školní družinu – se mohou připojit do výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje školní družina. „Naše družinka touto akcí připomíná tradiční akci Březen – Měsíc knihy. Soutěžním úkolem pro děti je zhotovit libovolnou výtvarnou technikou obálku své nejoblíbenější knihy,“ uvádí vychovatelka oddělení Myšáků Lucie Vávrová, DiS. 

V soutěži budou dětské práce hodnoceny ve třech kategoriích podle věku. „Podepsané práce s uvedením jména a příjmení autora a třídy, kterou navštěvuje, donesou děti do oddělení Myšáků a odevzdají je přímo mně,“ upřesňuje Lucie Vávrová s tím, že termín odevzdání je nejpozději do 31. března 2020. 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Vávrová-knižní-soutěž-plakát-700x990.png.

Vítězné práce budou odměněny knihou, za každý obrázek dostanou děti drobnou sladkost. „Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen pak proběhne ve čtvrtek 2. dubna 2020, kdy si připomínáme Mezinárodní den dětské knihy,“ dodává vychovatelka k soutěži. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Škola se proměnila v pohádkové království a říši divů

V pátek 21. února 2020 otevřela lichnovská škola své brány všem pohádkovým bytostem, které měly chuť se pobavit na Velkém školním karnevale. Akci zaštiťovala družina, která vymyslela pestrý program pro všechny věkové kategorie. „Chtěli jsme, aby se pobavil opravdu každý. Pro malé děti ze školky byl připraven program v tělocvičně a zasoutěžit si mohly v družině u Myšáků. Velcí se mohli zúčastnit také programu v tělocvičně a zasoutěžit si zase v prostorách páté třídy v pevnosti Boyard,“ prozradila organizátorka karnevalu, vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. Jaké úkoly skrývala právě pevnost Boyard, prozradil další z vychovatelů Mgr. Ondřej Švrček. „Soutěžící si mohli vyzkoušet bludiště z drátků, netradiční piškvorky či potápění skleničky pomocí mincí. Ale největší úspěch bylo zatloukání hřebíků do špalku ve dvojicích. Důležitá byla rychlost, ale i zručnost soutěžících.“

Program v tělocvičně moderoval sehraný učitelský pár Mgr. Monika Hanzelková a Ing. Petr Černošek, tentokrát coby známá dvojice Pat a Mat, kteří svými typickými gesty bavili obecenstvo a šířili dobrou náladu. Již tradičně k poslechu, a především k rozvernému tanci hrál DJ Stoupa, který rozvlnil snad všechny čarodějnice, vodníky, kovboje, indiány, upíry i ovečky. Bytosti tančily s balónky, na novinách či ve dvojicích. 

Mezi tím přišel čas ocenit i nejlepší karnevalové masky. Pohádková porota shledala, že vybrat pouze jednu masku, by byla velká škoda. Proto ocenění bylo hromadné, o hlavní ceny se rozdělilo více zúčastněných, a pochutnali si tak na výborných dortech, které pro soutěž se žáky připravila učitelka Mgr. Monika Čempel. Ale ani ostatní nemuseli být smutní. „Pro ty, kteří ocenění nebyli, jsme přichystali ceny útěchy. Byly to malé drobnosti, které snad potěšily. A všichni ti, kteří si přišli k paní vychovatelce Ing. Alici Červenkové vyzvednout výhru z tomboly, si mohli udělat pěknou památku ve fotokoutku,“ dodala Lucie Vávrová. 

Pro návštěvníky bylo v hlavní chodbě připraveno příjemné občerstvení, o které se postaraly paní kuchařky ze školy, a servis zajistili rodiče ze SRPŠ. V nabídce byly výborné vdolky, chuťovky v podobě jednohubek či slaný závin. Děkujeme všem, kteří Velký školní karneval navštívili, a budeme se těšit zase za rok!

Bc. Hana Horáková


Únor byl v družině Myšáků ve znamení zdraví a posílení imunity

Měsíc únor je ve znamení nemocí a bacilů, které neúprosně útočí na naše zdraví a imunitu, a tak se ve školní družině seznamujeme s pojmem zdraví, s povědomím o zdravém životním stylu, zdravém stravování, prevencí proti nemocem a hravou formou se učíme části těla. 

Děti navštěvující ranní družinu navíc soutěží ve sbírání ranních „družiňáků“, které mohou získat za plnění úkolů spojených právě s tématem zdraví – výroba kostlivce z ruliček toaletního papíru, kreslení zoubků, modelování ovoce z plastelíny, tvoření mozaiky ze zdravých pokrmů, luštění křížovek, ranní rozcvička nebo zapojení se do kreslení společného plakátu. Jak budou snaživci odměněni, prozradila Lucie Vávrová, DiS., vychovatelka v oddělení Myšáků. „Tři žáci, kteří získají nejvíce „družiňáků“, budou v březnu odměněni speciálním diplomem a zdravým balíčkem.“ Také odpolední družina nezůstává pozadu. „V Tvořílcích jsme připravovali ovocné špízy z různých druhů ovoce. Do chystání se s chutí pustili i ti, kteří běžně kroužek nenavštěvují. Dětem se nápad moc líbil a za odměnu si pak na vitamínové bombě samy pochutnaly,“ popsala vitamínovou zábavu paní družinářka Lucka.

V rámci spolupráce s HM Tesco Kopřivnice, kde probíhá od ledna další fáze programu pro zaměstnance „Buďme fit“, která se snaží motivovat zaměstnance ke zdravému životnímu stylu, děti z družiny vyzdobily zázemí pro zaměstnance HM Tesco Kopřivnice obrázky, které namalovaly s námětem zdravého stravování. „Jednalo se především o ovoce a zeleninu, které si můžou zaměstnanci dopřávat zdarma během probíhajícího programu,“ prozradila na závěr Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Upozornění na změnu provozní doby školní družiny

Vážení rodiče, dovolujeme si Vás upozornit na změnu provozní doby školní družiny v pátek 21. února 2020. Školní družina bude z organizačních důvodů mimořádně otevřena pouze do 15:00 hodin. Pokud se Vaše dítě neúčastní školního karnevalu, prosíme, abyste si jej vyzvedli nebo aby mohlo odejít do 15:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka


Děti z družinky opékaly buřty na sněhu

Společná akce Myšáků, Tygříků a Smajlíků s názvem Opékání pana Buřtíka se vydařila. Vychovatelé školních družin zorganizovali opékání na školní zahradě a pozváni byli všichni, kteří chodí do ranní či odpolední družiny. Ve středu 22. ledna 2020 odpoledne tak vzplál na zahradě ohýnek a všechny děti si mohly opéct špekáček. 

„Špekáčky nám dodal ředitel HM Tesco v Kopřivnici Tomáš Szuscik, který v rámci lokálních projektů přislíbil spolupráci s naší školou i do budoucna,“ prozradila sponzora akce vychovatelka Lucie Vávrová, DiS.

Koordinaci celé akce zajistil Mgr. Ondřej Švrček, kterému patří velké poděkování. „Pan učitel sehnal dřevo na oheň a vidlice na opékání, bez kterých bychom se neobešli. Nedílnou součástí při práci s dětmi ve školní družině jsou také asistentky pedagoga, které se iniciativně zapojují do všech akcí. Rovněž jim patří velké díky,“ popsala spolupráci svých kolegů Lucie Vávrová.

„S dětmi ze školní družiny se snažíme vymýšlet nové a nové aktivity. Snažíme se trávit čas jak v prostorách školy, tak i venku, kde to děti více baví,“ dodává Lucie Vávrová. Za zimní Opékání pana Buřtíka dostaly děti navíc sladkou odměnu a speciální diplom na památku prožití pěkného odpoledne. 

Další akcí družiny, na kterou se můžete těšit, bude Velký školní karneval, na který zveme děti i rodiče už 21. února 2020.

Bc. Hana Horáková


Tvoření ve školní družině: děti vyráběly dárky i výzdob

V předvánočním období se ve škole zdobilo a tvořilo. Nejinak tomu bylo i v družině. Co se za zdmi družiny děje a jaké jsou novinky, prozradila vychovatelka Lucie Vávrová, Dis., nová posila školního týmu: „Zájmový kroužek Tvořílci, který probíhá od začátku školního roku, se také přidal do vánočního tvoření. Připravovali jsme dárečky pod stromeček, ze kterých se pak radovaly samy děti. Chystali jsme ale také výrobky pro rodiče, prarodiče a paní učitelky na Mikulášský jarmark.“ 

Myšlenka, že by si děti mohly družinu samy zútulnit, se také ukázala jako dobrý nápad. „V kroužku jsme využili plastové kyblíky, ve kterých jsou uklizeny hračky, a pěkně jsme je ozdobili lepicím papírem, a tak nám společně dělají radost. Přišly nás navštívit i žákyně čtvrté třídy, které kroužek nenavštěvují, a tvoření se jim líbilo,“ popsala kreativní činnosti v kroužku vychovatelka. 

V novém roce se mohou malí tvořílci těšit na výrobu slizu, výrobu ozdobných dřevěných kolíčků nebo na malování na sklo a další výtvarné činnosti, a to pravidelně ve čtvrtek od čtvrt na dvě.

Bc. Hana Horáková


Děkujeme za Vaše tygří hlasy!

Chtěli bychom Vám všem poděkovat za Vaše hlasy a podporu v soutěži Namaluj si svého tygra. O soutěži, která proběhla na Facebooku, jsme Vás informovali zde na stránkách. Družina se se svými obrázky bohužel nevyhrála žádnou cenu, ale přesto byli žáci, učitelé a asistentky odměněni sladkou dobrotou. Doufáme, že nás budete sledovat a podporovat i nadále! 

Bc. Hana Horáková 


Upozornění na změnu provozní doby školní družiny

Vážení rodiče, dovolujeme si Vás upozornit na změnu provozní doby školní družiny v pátek 13. prosince 2019. Všechna tři oddělení budou z organizačních důvodů mimořádně otevřena pouze do 14:30 hodin. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka 


Družinky se přihlásily do soutěže a Vy jim můžete pomoct!

Haló, haló, družinka Tygříků pod vedením Mgr. Ondřeje Švrčka a družinka Smajlíků pod vedením Ing. Alice Červenkové prosí širokou veřejnost o pomoc. Družinky se přihlásily do probíhající soutěže již třetího ročníku Namaluj si svého Tygra. Soutěž se vztahuje ke knihám Tygr dělá uáá, uáá, Jak se krotí tygr a Jak se domluvit s tygrem od autorů Kamily a Petra Kopsových. Letošním tématem je „Co můj tygr miluje?“ Proto prosíme všechny příznivce, známé i neznámé, rodiče, prarodiče, spolužáky, učitele a sousedy o hlasování, které končí již 30. listopadu 2019! Děti se moc snažily a jejich výsledky si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu. Tam právě naleznete i hlasování, takže pokud se Vám jejich práce libí, prosíme o podporu v podobě kliknutí na ikonku LIKE! O dalším postupu Vás budeme informovat nebo nás sami můžete sledovat na Facebooku. Moc děkujeme!

Své Tygry nám poslaly také děti ze Školní družiny ZŠ a MŠ Lichnov, okres Nový Jičín a poslal nám je pan vychovatel…

Zveřejnil(a) Namaluj si svého Tygra dne Středa 13. listopadu 2019

Družina chystá drakiádu

Milí rodiče,
ve středu 23. října 2019 bude školní družina pořádat Drakiádu. V době konání drakiády od 13:15 do 14:30 hodin budeme mimo budovu a prostory školy (na louce nad fotbalovým hřištěm). Prosíme Vás tedy, abyste tomu přizpůsobili odchody Vašich dětí domů. Ty děti, co se budou chtít drakiády zúčastnit a standardně chodí domů okolo 13. hodiny, ať dají skrze deníčky či lístečky vědět, že s námi v tento den zůstanou déle. Draky si děti donesou svoje z domu, v ideálním případě se domluví s kamarády nebo sourozenci do dvojic. Akce bude za nepříznivého počasí přesunuta na jiný den.

Děkujeme a těšíme se.

Vychovatelé školní družiny 

Ing. Aneta Andrlová
Ing. Alice Červenková
Mgr. Ondřej Švrček 


Myšáci na vycházce na mysliveckou chatu

„Se školní družinou netrávíme čas pouze v prostorách školy či na školních pozemcích, ale chodíme také na vycházky do nedalekého okolí. Ve středu 3. října 2019 jsme se s Myšáky vydali na procházku na mysliveckou chatu. Po cestě jsme sbírali podzimem zbarvené listy, šípky, kaštany a jiné přírodní materiály, s kterými poté budeme dále v družině pracovat,“ uvádí vychovatelka prvního oddělení školní družiny Ing. Aneta Andrlová a dodává, že vycházka byla také doplněna o zábavnou hru, která se může hrát kdykoli a kdekoli. 

Při hře jde o vnímání a pozornost dětí a jejich rychlou reakci, kdy musí reagovat na pokyny vychovatele a například se skrýt před jestřábem tak, ať je nevidí, schovat se do úkrytu před vybuchlou bombou nebo vylézt na vyvýšené místo před jedovatým hadem. Vše samozřejmě jen jako. 

„Myslím si, že pobyt venku je velice důležitý, obzvláště v přírodě, jež místní školu obklopuje. Neopomněli jsme se pokochat krásným výhledem na celý Lichnov, nedaleký Frenštát nebo také Velký Javorník. Kluci se zastavili u fotbalového hřiště s tím, že už se moc těší na další fotbalové zápasy a tréninky,“ popsala závěr procházky Aneta Andrlová. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Pro děti jsme otevřeli novou školní družinu

První školní den byl dnem s velkým Dé. Prvňáčci se seznámili se školou, s novou třídou, také si všichni poslechli projev paní ředitelky Mgr. Olgy Síbrtové a jejich hostů. A následně na všechny zvané čekalo velké překvapení: Slavnostní otevření nové školní družiny. 

Útulné útočiště pro děti se otevřelo v devět hodin. Všechno se lesklo, třpytilo a vonělo novotou. Pozvaní hosté vstoupili do království jménem družina a nikdo ani nedýchal. Pomyslnou pásku přestřihla paní ředitelka společně s panem starostou Ing. Alešem Mičulkou a Ing. architektkou Hanou Šrajerovou, která je za tuto nádheru zodpovědná. 

„Jsme moc rádi, že jsme navázali spolupráci s paní architektkou, která nám dopomohla k tomuto krásnému interiéru a celkovému rozvržení místnosti,“ okomentovala spolupráci ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. Poté ředitelka poděkovala všem firmám, které se na realizaci rekonstrukce podílely, a také všem pracovníkům školy, kteří pomáhali s přípravami před slavnostním otevřením. „Velice děkuji především kolegyni Mgr. Monice Čempel, která práce koordinovala a zajišťovala nákup vybavení tak, aby byla družinka na dnešek připravena k otevření a děti si v ní mohly už od zítřka hrát,“ uvedla dále během slavnostního aktu ředitelka. 

Přestavba probíhala už od jara letošního roku a dokončovací práce v srpnu. „Všichni jsme moc rádi, že je rekonstrukce družiny již za námi, protože to bylo docela náročné. Chtěla bych poděkovat především panu starostovi, díky jeho dobrému slovu a činům se investovalo do správných míst,“ dodala Mgr. Olga Síbrtová. Díky financím, které poskytla obec, a spolupráci s paní architektkou, která navrhla nábytek na míru a takzvaně upcyklovala i starší kousky, které zůstaly z původní družiny. 

„Jsem ráda, že se zachovala původní tabule. Má nový nátěr a vypadá jako nová. Děti jsou z ní nadšené. Zejména děvčata, ta si hrají na paní učitelky, nebo si na ni kreslí. Není den, kdy by tabule zůstala bez obrázku,“ prozradila nám vychovatelka družinky prvňáčků Ing. Aneta Andrlová. Tabuli mohly děti využít již v tento slavnostní den. Po ostatních formalitách si zde novopečení prvňáčci pořídili památeční fotku, kterou si odnesli s sebou domů. Zaměstnanci školní jídelny pro všechny hosty přichystali drobné občerstvení, na kterém si všichni pochutnali. A nechybělo i dobré pití, totiž – symbolicky se družinka pokřtila nealkoholickým šampaňským.

„Do nové družiny budou docházet převážně prvňáčci, ale ranní družina bude pro všechny, kteří její zázemí budou potřebovat,“ sdělila ředitelka školy.

 Bc. Hana Horáková


Modernizace školy v Lichnově má první výsledky

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je denik01-700x1028.jpg.
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je denik02-700x1028.jpg.

všechny články v Novinkách ŠD