Novinky ŠD

Družinka připravila soutěž Skřítek podzimníček pro děti a rodiče

Na podzim jsme ve školní družině plánovali speciální tvořivé odpoledne pro rodiče s dětmi. Bohužel se tato akce vzhledem k epidemiologické situaci nemůže uskutečnit. A tak jsme připravili tvořivou podzimní soutěž pro všechny žáky školní družiny, jejich sourozence i rodiče.  

S příchodem podzimních dní se v přírodě objevuje tajemný skřítek Podzimníček, který má za úkol dohlédnout především na to, aby se příroda pořádně připravila na nadcházející podzimní měsíce. Nikdo ho ale nikdy neviděl, takže ani nikdo neví, jak přesně vypadá. Proto se nebojte zapojit svou fantazii a zkuste skřítka Podzimníčka vyrobit z přírodních materiálů, které jsou v přírodě všude kolem nás (dýně, jablíčka, hrušky, kaštany, žaludy, šišky, šípky, větvičky, listí, dřevěný špalek aj.). Nezapomeňte vymyslet skřítkovi také jméno. 

Své skřítky nám můžete nosit do soutěže až do pátku 16. října 2020. Skřítci budou zdobit zázemí základní školy a školní družiny.  

Výherce vyhlásíme v pátek 23. října 2020. Mohou se těšit na knížky, dobroty a výtvarné potřeby, které do soutěže věnoval hypermarket Tesco Kopřivnice. 

Budeme se těšit na Vaše výtvory😊  

Lucie Vávrová, DiS.,
vedoucí vychovatelka ŠD


Indiánské léto ve školní družině

Druhou polovinu srpna se vydali žáci školní družiny na dobrodružnou cestu za Amuletem Slunce. Etapovou hru pro žáky mladšího školního věku připravila ve spolupráci s kolegy asistentka pedagoga Jarmila Kociánová. Celodružinová hra byla inspirována životem indiánů. 

„První den jsme malé indiány přivítali společně s asistentkami pedagoga v indiánských kostýmech. Myslím, že žáci byli i překvapeni, protože takové uvítání nečekali,“ prozradila vedoucí školní družiny Lucie Vávrová, DiS., jaký byl začátek druhého cyklu prázdninové družiny. 

Následovalo vytvoření tří indiánských kmenů, nakreslení vlastní vlajky a vymýšlení bojového pokřiku, který nejlépe vystihoval jejich skupinu. „Od této doby jednotlivé kmeny plnily každý den různorodé šifry a zapisovaly je do tajné mapy, která je postupně zavedla k indiánskému pokladu, za který bych chtěla poděkovat panu Tomáši Szuscikovi, manažeru provozovny Tesco v Kopřivnici,“ dodala vychovatelka Lucka. 

Díky slunečnému počasí mohla školní družina trávit většinu času na školní zahradě a v blízkém okolí školy. Žákům nechyběl prostor ani pro další volnočasové sportovní aktivity. Kluci si rádi zahráli fotbal, holky skákaly „gumu“ nebo přes švihadlo. 

Děti se během her naučily řadu zajímavostí ze života indiánů a seznámily se s indiánskou kulturou. Vyzkoušely si různé indiánské tradice – výrobu totemu, lapačů snů, náramků z korálků, závěsů na okno z přírodních materiálů nebo zhotovení indiánských čelenek. Všechny kmeny výborně obstály v indiánském víceboji a dalších sportovních disciplínách, které pro ně připravil pan vychovatel Mgr. Ondřej Švrček. 

Malí indiáni také vycestovali a to rovnou do Texasu! Návštěva místního muzea vystěhovalectví byla poučná pro všechny návštěvníky. „Provázela nás paní Mgr. Alena Dobečková, která dětem připravila zajímavý program. Nejprve jsme malovali totemy, poznávali jsme byliny, vymýšleli si indiánská jména a nakonec děti dostaly indiánský kvíz,“ popsala návštěvu muzea asistentka pedagoga Jarmila Kociánová.

Prázdninové dobrodružství malých indiánů ocenila také ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová, která do družiny přicházela vždy s dobrou náladou. „Družina ožila i po druhé o letních prázdninách. Indiánské téma přilákalo děti starší i mladší, ale s tímto věkovým rozdílem si vychovatelé a asistentky poradili a připravili pěkný program pro každého z dětí. Všem za to patří velké díky. Také bych chtěla poděkovat paní Mgr. Aleně Dobečkové za pozvání do lichnovského muzea vystěhovalectví.“ 

Na památku si v závěru letního indiánského dobrodružství žáci ozdobili tričko indiánskými motivy. Nechybělo ani indiánské tetování, které se ovšem z kůže vytratilo ještě před začátkem školního roku.

Velké poděkování za realizaci letní školní družiny patří všem vychovatelům školní družiny a asistentům pedagoga.

Bc. Hana Horáková


Pozvánka na zápis do školní družiny


Děti z družinky se vydaly na prázdninovou cestu kolem světa

Letos poprvé se otevřela školní družina naší školy žákům i během letních měsíců. Žáci prvního stupně základní školy si mohli zpestřit začátek prázdnin tematicky zaměřeným programem s názvem Cesta kolem světa. Během ní navštívili různé země napříč všemi kontinenty. 

„Hned na začátku své cesty si žáci vyřídili cestovní pas, do kterého sbírali vlajky navštívených států. V každé navštívené zemi je čekal speciální úkol, hra, soutěž, sportovní aktivita nebo šifra. Žáci se během své cesty naučili vlajky různých států, orientovat se v mapách, zapamatovali si hlavní města a dozvěděli se spoustu zajímavostí z různých koutů světa,“ popisuje program družiny vychovatelka Lucie Vávrová, DiS. 

„V Itálii nechali vybuchnout vlastní sopku, v Řecku se zúčastnili letních olympijských her, v USA se vydali po stopách našich předků v místním Muzeu vystěhovalectví a navštívili světové mistrovství v kuželkách, v Mexiku zdobili cukrové lebky, v Egyptě si vyzkoušeli mumifikaci některých členů expedice, v Austrálii se věnovali rybolovu, v Japonsku si přeložili své jméno do japonštiny a na závěr nechybělo ani hledání tajemného pokladu nebo zdobení družinových triček,“ jmenuje hlavní body programu červencové družiny Lucie Vávrová, která jej pro děti připravila ve spolupráci s dalšími vychovateli a asistentkami pedagoga.  

K programu školní družiny se připojila i naše školní jídelna. „Žáci si vyzkoušeli rovněž chutě různých kuchyní. Paní kuchařky připravily účastníkům jídelníček tak, aby odpovídal národním jídlům jednotlivých „navštívených“ zemí. Děti tak ochutnaly polévku minestrone, marockou cizrnovou hariru či mexickou fazolovou polévku. Jako hlavní jídlo se na jídelním lístku objevily lasagne, hamburger, pečený losos, africké masové koule s dýňovými semínky, kuře po čínsku nebo quibe de forno,“ uvádí Lucie Vávrová. „Největší radost měly děti z italské, francouzské a americké kuchyně,“ uvádí vedoucí školní jídelny Alena Kandráčová, která jídelní nabídku pro děti připravila.  

Program školní družiny je připraven i na druhou polovinu srpna. Tentokrát to bude indiánské dobrodružství a hledání pokladu na cestě za Amuletem Slunce.

Prezentace – Cesta kolem světa

Bc. Hana Horáková  


Naši čtvrťáci nejenom z družinky slaví úspěch ve výtvarné soutěži

V únoru a na začátku března žáci školní družiny kreslili obrázky do výtvarné soutěže s názvem Vlaky, vláčky, mašinky, kterou vyhlásilo Středisko volného času Ostrava-Zábřeh. Do výtvarné soutěže se přihlásilo celkem šestadvacet žáků prvního stupně. 

Úspěšní byli hned tři žáci ze čtvrté třídy. Ve II. kategorii se umístil na druhém místě Daniel Švec, ve III. kategorii se umístil na druhém místě Erik Štěpán a na třetím místě Daniela Kutáčová. 

„Ráda bych poděkovala Mgr. Monice Čempel, že odeslala obrázky našich žáků na poslední chvíli v den uzavření základních škol, a třídní učitelce čtvrté třídy Mgr. Monice Hanzelkové, že zapojila do soutěže i žáky, kteří nenavštěvují školní družinu,“ dodává vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Všem žákům moc gratulujeme! Žáci budou odměněni během slavnostního zahájení nového školního roku 2020/2021.

Bc. Hana Horáková


Prázdninová školní družina: chystáme se na cestu kolem světa a s indiány za pokladem

Ahoj, kamarádi, chcete si zpestřit prázdniny? Pojďte zažít prázdninové dobrodružství do naší školní družiny. Letos poprvé bude otevřena i během letních prázdnin. Můžete se těšit na bohatý program, který pro vás připravují vychovatelé školní družiny a asistentky pedagoga. 

Školní družina v letních měsících bude otevřena jen v případě zájmu většího počtu žáků. Rodiče, kteří budou chtít své děti přihlásit k zájmovému vzdělávání, vyplní závaznou přihlášku. O přijetí do zájmového vzdělávání rozhoduje ředitelka školy na základě kritérií, která budou předem zveřejněna. O dalším postupu budou rodiče informováni. 

Cesta kolem světa za 80 dní 

1. červenec 2020 až 12. červenec 2020 

Od 7:00 do 15:00 hodin

7 pracovních dnů/poplatek 350 Kč

Knihu Cesta kolem světa napsal Jules Verne. Jeho příběh byl pro nás vodítkem, ovšem dovolíme si hrdiny zavést i do jiných zemí, než které navštívil pan Fogg se svým doprovodem v románu. Budete plnit různorodé úkoly a celodružinové hry. Vyrazíme z Anglie přes Francii, procestujeme řadu zemí napříč všemi kontinenty. Uděláme si zastávku za klokany v Austrálii, setkáme se africkými zvířaty, vyrobíme si masky domorodců a chybět nebude vyplňování cestovatelského deníku. Vyzkoušíte chutě různých kuchyní, vyrobíte si mapu světa a naučíte se Morseovu abecedu. Zajímavý program si zpestříme venkovními aktivitami i výlety do blízkého okolí. Červencový turnus zakončíme finálním rozluštěním šifry, která nás zavede k tajemnému pokladu.  

Indiánské dobrodružství – Honba za pokladem 

17. srpen 2020 až 31. srpen 2020 

Od 7:00 do 15:00 hodin

11 pracovních dnů/poplatek 550 Kč 

Pojďte s námi prožít pravé indiánské dobrodružství. Čeká vás celodružinová hra, na jejímž konci budete hledat pravý indiánský poklad. Vstoupíte do stavu indiánského, proběhne slavnostní udělení indiánského jména a jeho zápis do deníčku malého indiána. Seznámíte se s životem indiánů a indiánskou kulturou. Vyzkoušíte si indiánské zvyky a tradice – malování na kameny, výrobu talismanu nebo lapače snů. Čekají na vás indiánské hry – hmatová zkouška, házení polenem, překážkový běh nebo zkouška zdatnosti. Bavit vás jistě bude i indiánská olympiáda odhadu, výroba totemu nebo indiánských čelenek. Společně se vydáme i na indiánské výpravy do okolí. Je pro vás připraven zajímavý tematický program s hrami, soutěžemi, venkovními aktivitami i procházkami do okolí. Těšit se můžete na opékání špekáčků u táboráku. 


Informace pro rodiče k prázdninovému provozu školní družiny

Vážení rodiče,
na období prázdnin je v plánu otevření jednoho oddělení školní družiny pro žáky prvního stupně. Provoz školní družiny předpokládáme ve všední dny od 1. července do 12. července a dále pak od 17. srpna do 31. srpna 2020. Lze se přihlásit pouze na jeden blok (červencový, nebo srpnový) nebo na oba dva bloky. Cena červencového bloku je 350 Kč (jedná se o 7 pracovních dnů), cena srpnového bloku je 550 Kč (jedná se o 11 pracovních dnů). 

Družina bude v provozu v pracovní dny od 7:00 do 15:00 hodin. Vzhledem k plánovaným aktivitám bude příchod dětí možný vždy mezi sedmou a osmou hodinou, odchod bude možný od 14:00 do 15:00 hodin. 

Přihlášeným dětem budeme poskytovat také školní stravování za obvyklé ceny. 

Provoz školní družiny bude zajišťován jen v případě většího počtu zájemců, proto je nezbytné, abyste v případě zájmu vyplnili dotazník, který Vám byl zaslán prostřednictvím e-mailů Vašich dětí, a to nejpozději v úterý 16. června 2020. Pokud bude družina provozována, vyplníte následně závaznou přihlášku. V případě velkého počtu zájemců bude rozhodnuto o přijetí dítěte na základě věkového kritéria (přednost pro přijetí budou mít děti mladší před staršími).  

V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte vychovatelku školní družiny Lucii Vávrovou, DiS., a to na e-mailu lucie.vavrova@zslichnov.cz nebo na telefonním čísle 774 425 360. 

Témata školní družiny jsou:

– červenec – Cesta kolem světa za 80 dní

– srpen – Indiánské dobrodružství – Honba za pokladem 

Informace o programu pro děti naleznete na našem webu zde.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka


Ředitelské volno a provoz školní družiny během prázdninových měsíců

V souladu s § 24 odst. 2 zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhlašuje ředitelka školy na dny 29. a 30. června 2020 ředitelské volno pro žáky základní školy ze závažných důvodů organizačních a technických. Důvodem je příprava rekonstrukčních prací v hlavní budově školy. V obou dnech ředitelského volna bude v případě zájmu zajištěna činnost stávajících školních skupin pro žáky prvního stupně. 

Na období prázdnin je dále v plánu otevření jednoho oddělení školní družiny. Provoz školní družiny předpokládáme ve všední dny od 1. července do 12. července a dále pak od 17. srpna do 31. srpna 2020. Zájem rodičů budeme zjišťovat prostřednictvím dotazníkového šetření. V případě provozování školní družiny budeme poskytovat přihlášeným dětem také školní stravování za obvyklé ceny.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka


Informace k úplatě za zájmové vzdělávání do konce školního roku

Vážení rodiče,
s ohledem na zákaz osobní přítomnosti žáků v základní škole od 11. března 2020 a s tím související uzavření školní družiny, která poskytuje zájmové vzdělávání, byla za měsíc březen stanovena poměrná výše úplaty za školní družinu na částku 49 Kč. Od dubna pak z důvodu neobnovení činnosti školní družiny až do konce června není potřeba za zájmové vzdělávání platit. 

Vzhledem k tomu, že zájmové vzdělávání je hrazeno bezhotovostně za období leden až červen, vznikl Vám na základě Vaší včasné platby přeplatek, který Vám bude vyúčtován a vrácen na Váš účet do konce školního roku. 

Někteří z Vás ale dosud úplatu za výše uvedené období neuhradili. Je proto třeba ji zaslat na účet školy, a to nejpozději do 15. června 2020. Individuálně budete o dalším postupu a konkrétní výši platby informováni vychovatelkou školní družiny Lucií Vávrovou, DiS. 

S pozdravem

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka 


Velikonoční slepičí mejdan: Jak vypadá tvoření s dětmi v přímém přenosu?

Jaro, Velikonoce a veselí. Pusťte se s námi do malého velikonočního tvoření. Ukážeme Vám, jak si jednoduše můžete zútulnit velikonoční stůl nebo obdarovat malé koledníky. 

Vyrábění s dětmi je zábavné, protože mnohdy děti přivedou dospělé na různé nápady. Tvoří i asistentka Bc. Hana Horáková se svými dcerkami. „Když mám čas, tak s dcerkami rády něco tvoříme, vyrábíme a patláme. Ze všeho nejvíce máme rády Vánoce, zdobíme okna papírovými vločkami a andílky máme všude po bytě. V podobném duchu je u nás vítání jara – v pokojíčku u holek vyvěsíme ptáčky, zdobíme věnec na dveře, letos jsme ho vyráběly z dekorativních pivoněk a netřesků, pečeme mazanec a zdobíme vajíčka. Holky to moc baví a já jsem ráda, že je na chvíli zabavím.“ Dětem se společně strávený čas líbí a vryje se jim do paměti jako krásná vzpomínka. To dokládá i asistentka Hanka: „Když jsem byla malá, tak se mnou tvořila mamča a ráda na to vzpomínám – třeba na papírové kačeny a vajíčka na oknech, nebo právě na ty vločky.“

A protože Velikonoce už klepou na dveře, přinášíme Vám další tip ze školní družiny. Tentokrát si to, že spolupráce s dětmi není vždy přímočará, vyzkoušela naše asistentka Hanka. „Sebrala jsem veškerou odvahu a zeptala se svých cácorek, jestli by se mnou natočily video pro děti do školy. Holky nadšeně souhlasily. Jen to trvalo delší čas. Už natáčení úvodu bylo docela vtipné, protože se holky různě kroutily, vyplazovaly jazyk, ptaly se mě, ke komu mluvím, a tak.“ 

Výsledek se ale nakonec skvěle podařil a my jsme mohli naše děti a jejich maminky, babičky (nebo třeba také tatínky či dědečky) inspirovat dalším nápadem na Velikonoce. A nyní přinášíme tento nápad také Vám: 

Videa natáčejí i další pracovníci lichnovské školy – vychovatelka Lucie Vávrová, DiS., natočila dechové cvičení, vychovatelka Ing. Alice Červenková pak pro děti pravidelně chystá audio pohádky o ptáčkovi, které jsou na pokračování. Na konci každého dílu samy děti rozhodnou, jak se má příběh dále vyvíjet. O obou aktivitách jsme na našich stránkách v minulosti psali, článek najdete zde.

„Další zábavné úkoly školní družiny najdou děti ve své Učebně, do Družiny na dálku se mohou přihlásit všechny děti z prvního stupně, i ty, které běžně školní družinu nenavštěvují. Myslím si, že tam na ně čeká spousta překvapení,“ uvádí vychovatelka Lucka. 

Věříme, že pro Vás budeme nejenom v Učebně, ale i na našem webu inspirací. Krásné svátky jara všem! 

Mgr. Olga Síbrtová 


Také naše školní družina funguje na dálku

„Vychovatelé naší školní družiny si uvědomují, jak těžké pro rodiče musí být vymyslet celodenní program pro děti v tomhle nečekaném volnu, a proto se rozhodli, že se rodičům pokusí alespoň trochu pomoci, a proto vymysleli projekt Družina na dálku,“ uvádí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, Dis.  

Vychovatelé naší školy vedou družinu na dálku pro všechny žáky prvního stupně, nejen pro žáky, kteří školní družinu běžně navštěvují. Projekt je zcela dobrovolný a žáci si mohou vybrat, jaké úkoly budou plnit. Přihlásit se do Družiny na dálku mohou přes Google Učebnu. 

„Denně přidáváme na náš stream návody na vyrábění, odkazy s užitečnými stránkami pro žáky, čtení s příběhem na pokračování, soutěže tipovací, estetické nebo vědomostní, ve kterých mohou děti vyhrát drobné i hodnotnější ceny,“ popisuje fungování školní družiny Lucie Vávrová a dodává: 

„Myslím si, že se žákům nápad líbí, posílají nám fotografie svých výrobků, obrázky do soutěže nebo odpovědi na soutěžní otázky. Do některých aktivit se zapojují i se svými rodiči.“ 

Naši vychovatelé natáčí pro děti také video a audio nahrávky, ukázku najdete v odkazech níže:

Hra domácí pátračka:

Zábavné dechové cvičení: 

Příběh o ptáčkovi na pokračování: 

Kromě toho vymysleli několik soutěží. Výsledky těchto soutěží zveřejníme v některém z dalších článků. Těšíme se na aktivitu dětí v naší Družině na dálku.

Mgr. Olga Síbrtová 


Měsíc knihy: družina se připojuje ke knižnímu svátku výtvarnou soutěží

Všichni žáci prvního stupně – nejenom ti, kteří navštěvují školní družinu – se mohou připojit do výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje školní družina. „Naše družinka touto akcí připomíná tradiční akci Březen – Měsíc knihy. Soutěžním úkolem pro děti je zhotovit libovolnou výtvarnou technikou obálku své nejoblíbenější knihy,“ uvádí vychovatelka oddělení Myšáků Lucie Vávrová, DiS. 

V soutěži budou dětské práce hodnoceny ve třech kategoriích podle věku. „Podepsané práce s uvedením jména a příjmení autora a třídy, kterou navštěvuje, donesou děti do oddělení Myšáků a odevzdají je přímo mně,“ upřesňuje Lucie Vávrová s tím, že termín odevzdání je nejpozději do 31. března 2020. 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Vávrová-knižní-soutěž-plakát-700x990.png.

Vítězné práce budou odměněny knihou, za každý obrázek dostanou děti drobnou sladkost. „Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen pak proběhne ve čtvrtek 2. dubna 2020, kdy si připomínáme Mezinárodní den dětské knihy,“ dodává vychovatelka k soutěži. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Škola se proměnila v pohádkové království a říši divů

V pátek 21. února 2020 otevřela lichnovská škola své brány všem pohádkovým bytostem, které měly chuť se pobavit na Velkém školním karnevale. Akci zaštiťovala družina, která vymyslela pestrý program pro všechny věkové kategorie. „Chtěli jsme, aby se pobavil opravdu každý. Pro malé děti ze školky byl připraven program v tělocvičně a zasoutěžit si mohly v družině u Myšáků. Velcí se mohli zúčastnit také programu v tělocvičně a zasoutěžit si zase v prostorách páté třídy v pevnosti Boyard,“ prozradila organizátorka karnevalu, vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. Jaké úkoly skrývala právě pevnost Boyard, prozradil další z vychovatelů Mgr. Ondřej Švrček. „Soutěžící si mohli vyzkoušet bludiště z drátků, netradiční piškvorky či potápění skleničky pomocí mincí. Ale největší úspěch bylo zatloukání hřebíků do špalku ve dvojicích. Důležitá byla rychlost, ale i zručnost soutěžících.“

Program v tělocvičně moderoval sehraný učitelský pár Mgr. Monika Hanzelková a Ing. Petr Černošek, tentokrát coby známá dvojice Pat a Mat, kteří svými typickými gesty bavili obecenstvo a šířili dobrou náladu. Již tradičně k poslechu, a především k rozvernému tanci hrál DJ Stoupa, který rozvlnil snad všechny čarodějnice, vodníky, kovboje, indiány, upíry i ovečky. Bytosti tančily s balónky, na novinách či ve dvojicích. 

Mezi tím přišel čas ocenit i nejlepší karnevalové masky. Pohádková porota shledala, že vybrat pouze jednu masku, by byla velká škoda. Proto ocenění bylo hromadné, o hlavní ceny se rozdělilo více zúčastněných, a pochutnali si tak na výborných dortech, které pro soutěž se žáky připravila učitelka Mgr. Monika Čempel. Ale ani ostatní nemuseli být smutní. „Pro ty, kteří ocenění nebyli, jsme přichystali ceny útěchy. Byly to malé drobnosti, které snad potěšily. A všichni ti, kteří si přišli k paní vychovatelce Ing. Alici Červenkové vyzvednout výhru z tomboly, si mohli udělat pěknou památku ve fotokoutku,“ dodala Lucie Vávrová. 

Pro návštěvníky bylo v hlavní chodbě připraveno příjemné občerstvení, o které se postaraly paní kuchařky ze školy, a servis zajistili rodiče ze SRPŠ. V nabídce byly výborné vdolky, chuťovky v podobě jednohubek či slaný závin. Děkujeme všem, kteří Velký školní karneval navštívili, a budeme se těšit zase za rok!

Bc. Hana Horáková


Únor byl v družině Myšáků ve znamení zdraví a posílení imunity

Měsíc únor je ve znamení nemocí a bacilů, které neúprosně útočí na naše zdraví a imunitu, a tak se ve školní družině seznamujeme s pojmem zdraví, s povědomím o zdravém životním stylu, zdravém stravování, prevencí proti nemocem a hravou formou se učíme části těla. 

Děti navštěvující ranní družinu navíc soutěží ve sbírání ranních „družiňáků“, které mohou získat za plnění úkolů spojených právě s tématem zdraví – výroba kostlivce z ruliček toaletního papíru, kreslení zoubků, modelování ovoce z plastelíny, tvoření mozaiky ze zdravých pokrmů, luštění křížovek, ranní rozcvička nebo zapojení se do kreslení společného plakátu. Jak budou snaživci odměněni, prozradila Lucie Vávrová, DiS., vychovatelka v oddělení Myšáků. „Tři žáci, kteří získají nejvíce „družiňáků“, budou v březnu odměněni speciálním diplomem a zdravým balíčkem.“ Také odpolední družina nezůstává pozadu. „V Tvořílcích jsme připravovali ovocné špízy z různých druhů ovoce. Do chystání se s chutí pustili i ti, kteří běžně kroužek nenavštěvují. Dětem se nápad moc líbil a za odměnu si pak na vitamínové bombě samy pochutnaly,“ popsala vitamínovou zábavu paní družinářka Lucka.

V rámci spolupráce s HM Tesco Kopřivnice, kde probíhá od ledna další fáze programu pro zaměstnance „Buďme fit“, která se snaží motivovat zaměstnance ke zdravému životnímu stylu, děti z družiny vyzdobily zázemí pro zaměstnance HM Tesco Kopřivnice obrázky, které namalovaly s námětem zdravého stravování. „Jednalo se především o ovoce a zeleninu, které si můžou zaměstnanci dopřávat zdarma během probíhajícího programu,“ prozradila na závěr Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Upozornění na změnu provozní doby školní družiny

Vážení rodiče, dovolujeme si Vás upozornit na změnu provozní doby školní družiny v pátek 21. února 2020. Školní družina bude z organizačních důvodů mimořádně otevřena pouze do 15:00 hodin. Pokud se Vaše dítě neúčastní školního karnevalu, prosíme, abyste si jej vyzvedli nebo aby mohlo odejít do 15:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka


Děti z družinky opékaly buřty na sněhu

Společná akce Myšáků, Tygříků a Smajlíků s názvem Opékání pana Buřtíka se vydařila. Vychovatelé školních družin zorganizovali opékání na školní zahradě a pozváni byli všichni, kteří chodí do ranní či odpolední družiny. Ve středu 22. ledna 2020 odpoledne tak vzplál na zahradě ohýnek a všechny děti si mohly opéct špekáček. 

„Špekáčky nám dodal ředitel HM Tesco v Kopřivnici Tomáš Szuscik, který v rámci lokálních projektů přislíbil spolupráci s naší školou i do budoucna,“ prozradila sponzora akce vychovatelka Lucie Vávrová, DiS.

Koordinaci celé akce zajistil Mgr. Ondřej Švrček, kterému patří velké poděkování. „Pan učitel sehnal dřevo na oheň a vidlice na opékání, bez kterých bychom se neobešli. Nedílnou součástí při práci s dětmi ve školní družině jsou také asistentky pedagoga, které se iniciativně zapojují do všech akcí. Rovněž jim patří velké díky,“ popsala spolupráci svých kolegů Lucie Vávrová.

„S dětmi ze školní družiny se snažíme vymýšlet nové a nové aktivity. Snažíme se trávit čas jak v prostorách školy, tak i venku, kde to děti více baví,“ dodává Lucie Vávrová. Za zimní Opékání pana Buřtíka dostaly děti navíc sladkou odměnu a speciální diplom na památku prožití pěkného odpoledne. 

Další akcí družiny, na kterou se můžete těšit, bude Velký školní karneval, na který zveme děti i rodiče už 21. února 2020.

Bc. Hana Horáková


Tvoření ve školní družině: děti vyráběly dárky i výzdob

V předvánočním období se ve škole zdobilo a tvořilo. Nejinak tomu bylo i v družině. Co se za zdmi družiny děje a jaké jsou novinky, prozradila vychovatelka Lucie Vávrová, Dis., nová posila školního týmu: „Zájmový kroužek Tvořílci, který probíhá od začátku školního roku, se také přidal do vánočního tvoření. Připravovali jsme dárečky pod stromeček, ze kterých se pak radovaly samy děti. Chystali jsme ale také výrobky pro rodiče, prarodiče a paní učitelky na Mikulášský jarmark.“ 

Myšlenka, že by si děti mohly družinu samy zútulnit, se také ukázala jako dobrý nápad. „V kroužku jsme využili plastové kyblíky, ve kterých jsou uklizeny hračky, a pěkně jsme je ozdobili lepicím papírem, a tak nám společně dělají radost. Přišly nás navštívit i žákyně čtvrté třídy, které kroužek nenavštěvují, a tvoření se jim líbilo,“ popsala kreativní činnosti v kroužku vychovatelka. 

V novém roce se mohou malí tvořílci těšit na výrobu slizu, výrobu ozdobných dřevěných kolíčků nebo na malování na sklo a další výtvarné činnosti, a to pravidelně ve čtvrtek od čtvrt na dvě.

Bc. Hana Horáková


Děkujeme za Vaše tygří hlasy!

Chtěli bychom Vám všem poděkovat za Vaše hlasy a podporu v soutěži Namaluj si svého tygra. O soutěži, která proběhla na Facebooku, jsme Vás informovali zde na stránkách. Družina se se svými obrázky bohužel nevyhrála žádnou cenu, ale přesto byli žáci, učitelé a asistentky odměněni sladkou dobrotou. Doufáme, že nás budete sledovat a podporovat i nadále! 

Bc. Hana Horáková 


Upozornění na změnu provozní doby školní družiny

Vážení rodiče, dovolujeme si Vás upozornit na změnu provozní doby školní družiny v pátek 13. prosince 2019. Všechna tři oddělení budou z organizačních důvodů mimořádně otevřena pouze do 14:30 hodin. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová, ředitelka 


Družinky se přihlásily do soutěže a Vy jim můžete pomoct!

Haló, haló, družinka Tygříků pod vedením Mgr. Ondřeje Švrčka a družinka Smajlíků pod vedením Ing. Alice Červenkové prosí širokou veřejnost o pomoc. Družinky se přihlásily do probíhající soutěže již třetího ročníku Namaluj si svého Tygra. Soutěž se vztahuje ke knihám Tygr dělá uáá, uáá, Jak se krotí tygr a Jak se domluvit s tygrem od autorů Kamily a Petra Kopsových. Letošním tématem je „Co můj tygr miluje?“ Proto prosíme všechny příznivce, známé i neznámé, rodiče, prarodiče, spolužáky, učitele a sousedy o hlasování, které končí již 30. listopadu 2019! Děti se moc snažily a jejich výsledky si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu. Tam právě naleznete i hlasování, takže pokud se Vám jejich práce libí, prosíme o podporu v podobě kliknutí na ikonku LIKE! O dalším postupu Vás budeme informovat nebo nás sami můžete sledovat na Facebooku. Moc děkujeme!

Své Tygry nám poslaly také děti ze Školní družiny ZŠ a MŠ Lichnov, okres Nový Jičín a poslal nám je pan vychovatel…

Zveřejnil(a) Namaluj si svého Tygra dne Středa 13. listopadu 2019

Družina chystá drakiádu

Milí rodiče,
ve středu 23. října 2019 bude školní družina pořádat Drakiádu. V době konání drakiády od 13:15 do 14:30 hodin budeme mimo budovu a prostory školy (na louce nad fotbalovým hřištěm). Prosíme Vás tedy, abyste tomu přizpůsobili odchody Vašich dětí domů. Ty děti, co se budou chtít drakiády zúčastnit a standardně chodí domů okolo 13. hodiny, ať dají skrze deníčky či lístečky vědět, že s námi v tento den zůstanou déle. Draky si děti donesou svoje z domu, v ideálním případě se domluví s kamarády nebo sourozenci do dvojic. Akce bude za nepříznivého počasí přesunuta na jiný den.

Děkujeme a těšíme se.

Vychovatelé školní družiny 

Ing. Aneta Andrlová
Ing. Alice Červenková
Mgr. Ondřej Švrček 


Myšáci na vycházce na mysliveckou chatu

„Se školní družinou netrávíme čas pouze v prostorách školy či na školních pozemcích, ale chodíme také na vycházky do nedalekého okolí. Ve středu 3. října 2019 jsme se s Myšáky vydali na procházku na mysliveckou chatu. Po cestě jsme sbírali podzimem zbarvené listy, šípky, kaštany a jiné přírodní materiály, s kterými poté budeme dále v družině pracovat,“ uvádí vychovatelka prvního oddělení školní družiny Ing. Aneta Andrlová a dodává, že vycházka byla také doplněna o zábavnou hru, která se může hrát kdykoli a kdekoli. 

Při hře jde o vnímání a pozornost dětí a jejich rychlou reakci, kdy musí reagovat na pokyny vychovatele a například se skrýt před jestřábem tak, ať je nevidí, schovat se do úkrytu před vybuchlou bombou nebo vylézt na vyvýšené místo před jedovatým hadem. Vše samozřejmě jen jako. 

„Myslím si, že pobyt venku je velice důležitý, obzvláště v přírodě, jež místní školu obklopuje. Neopomněli jsme se pokochat krásným výhledem na celý Lichnov, nedaleký Frenštát nebo také Velký Javorník. Kluci se zastavili u fotbalového hřiště s tím, že už se moc těší na další fotbalové zápasy a tréninky,“ popsala závěr procházky Aneta Andrlová. 

Mgr. Olga Síbrtová 


Pro děti jsme otevřeli novou školní družinu

První školní den byl dnem s velkým Dé. Prvňáčci se seznámili se školou, s novou třídou, také si všichni poslechli projev paní ředitelky Mgr. Olgy Síbrtové a jejich hostů. A následně na všechny zvané čekalo velké překvapení: Slavnostní otevření nové školní družiny. 

Útulné útočiště pro děti se otevřelo v devět hodin. Všechno se lesklo, třpytilo a vonělo novotou. Pozvaní hosté vstoupili do království jménem družina a nikdo ani nedýchal. Pomyslnou pásku přestřihla paní ředitelka společně s panem starostou Ing. Alešem Mičulkou a Ing. architektkou Hanou Šrajerovou, která je za tuto nádheru zodpovědná. 

„Jsme moc rádi, že jsme navázali spolupráci s paní architektkou, která nám dopomohla k tomuto krásnému interiéru a celkovému rozvržení místnosti,“ okomentovala spolupráci ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. Poté ředitelka poděkovala všem firmám, které se na realizaci rekonstrukce podílely, a také všem pracovníkům školy, kteří pomáhali s přípravami před slavnostním otevřením. „Velice děkuji především kolegyni Mgr. Monice Čempel, která práce koordinovala a zajišťovala nákup vybavení tak, aby byla družinka na dnešek připravena k otevření a děti si v ní mohly už od zítřka hrát,“ uvedla dále během slavnostního aktu ředitelka. 

Přestavba probíhala už od jara letošního roku a dokončovací práce v srpnu. „Všichni jsme moc rádi, že je rekonstrukce družiny již za námi, protože to bylo docela náročné. Chtěla bych poděkovat především panu starostovi, díky jeho dobrému slovu a činům se investovalo do správných míst,“ dodala Mgr. Olga Síbrtová. Díky financím, které poskytla obec, a spolupráci s paní architektkou, která navrhla nábytek na míru a takzvaně upcyklovala i starší kousky, které zůstaly z původní družiny. 

„Jsem ráda, že se zachovala původní tabule. Má nový nátěr a vypadá jako nová. Děti jsou z ní nadšené. Zejména děvčata, ta si hrají na paní učitelky, nebo si na ni kreslí. Není den, kdy by tabule zůstala bez obrázku,“ prozradila nám vychovatelka družinky prvňáčků Ing. Aneta Andrlová. Tabuli mohly děti využít již v tento slavnostní den. Po ostatních formalitách si zde novopečení prvňáčci pořídili památeční fotku, kterou si odnesli s sebou domů. Zaměstnanci školní jídelny pro všechny hosty přichystali drobné občerstvení, na kterém si všichni pochutnali. A nechybělo i dobré pití, totiž – symbolicky se družinka pokřtila nealkoholickým šampaňským.

„Do nové družiny budou docházet převážně prvňáčci, ale ranní družina bude pro všechny, kteří její zázemí budou potřebovat,“ sdělila ředitelka školy.

 Bc. Hana Horáková


Modernizace školy v Lichnově má první výsledky

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je denik01-700x1028.jpg.
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je denik02-700x1028.jpg.

všechny články v Novinkách ŠD