Novinky ŠD

V družince bude čarodějnický rej

Naše školní družina pořádá v pátek 29. dubna 2022 Čarodějnické odpoledne se spoustou zábavy a soutěží. 

Na čarovné či kouzelné zážitky se těší 

vychovatelky a asistentky školní družiny 


Posíláme radost do léčebny dlouhodobě nemocných v Kopřivnici

Školní družinka se pravidelně zapojuje do komunitních charitativních projektů. Tentokrát se rozhodla udělat radost seniorům a připojila se k dalším dobrovolníkům při výzdobě společenské místnosti LDN Kopřivnice.

„Děti se aktivně zapojily do tvoření papírových kytiček. Rády pomáhají tam, kde je to potřeba,“ usmívá se vychovatelka oddělení Smajlíků Ing. Alice Červenková. Její kolegyně Eliška Váňová ji doplňuje: „Nezahálelo ani oddělení Tygříků, kde tvořily kytičky nejen děti, ale i paní asistentky Hanka Horáková a Martina Červenková.“ 

Pestrobarevné květy vdechly jarní atmosféru do společenské místnosti.

Bc. Hana Horáková


Získali jsme dotaci ve výši 10 tisíc korun pro rozvoj arteterapie ve školce i družince. I díky Vám!

Vážení příznivci školy, děkuji všem zákazníkům obchodního řetězce Tesco Kopřivnice, kteří svým hlasem podpořili naši školu a projekt, se kterým jsme soutěžili v grantovém programu Tesco: Vy rozhodujete, my pomáháme. Rovněž děkuji vedoucí vychovatelce školní družiny Lucii Vávrové, DiS., která byla hnacím motorem zapojení naší školy do tohoto programu. Díky projektu, který vytvořila, a Vašim hlasům získala naše škola dotaci ve výši 10 tisíc korun na pomůcky pro arteterapii v mateřské škole i školní družině.

Mgr. Olga Síbrtová


A takový jsme měli ponožkový den!

V pondělí 21. března 2022 se ve škole poprvé konal tzv. ponožkový den. Tento den je Světovým dnem Downova syndromu. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění a má i svůj vlastní symbol, kterým je pár nesourodých ponožek.

„S nápadem na ponožkový den jsme přišly s paní asistentkou Hankou Horákovou. Podporu jsme vyjádřili i tím, že jsme si o onemocnění povídali s dětmi, tvořili jsme design odlišných ponožek a na každou nožku jsme oblékli jinou ponožku,“ přibližuje aktivitu vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS. 

Žáci si tak připomněli, že jsou mezi námi děti i dospělí, kterým se do života postavila větší překážka než ostatním. Byla radost vidět, že dětem tato nemoc není cizí a tímto malým činem o tom dávají svému okolí vědět.

Bc. Hana Horáková


Informace změnách ve vyučování a provozu školní družiny ve čtvrtek 21. dubna 2022

Vážení rodiče, 
z důvodu konání zápisu do první třídy bude ve čtvrtek 21. dubna 2022 ukončeno vyučování žáků prvního stupně v 11:15 hodin po čtvrté vyučovací hodině, druhého stupně ve 12:10 hodin po páté vyučovací hodině. Žáci všech tříd prvního stupně odchází po čtvrté vyučovací hodině na oběd a domů nebo do školní družiny (přihlášení žáci), žáci druhého stupně odchází na oběd a domů. Doučování a kroužky se tento den nekonají. 

Provoz školní družiny bude ze stejného důvodu tento den rovněž zkrácen, všechna oddělení ukončí svou činnost nejpozději ve 13:15 hodin. Děkujeme za pochopení.

Mgr. Olga Síbrtová


Co jsou to Ozoboti? Naši prvňáčci už vědí…

Do školní družinky Myšáků zavítal náš správce sítě Bc. Jan Rek. Proč? Aby našim nejmenším žáčkům představil Ozoboty, které máme ve škole k dispozici pro vzdělávání. „Ozoboti jsou takoví miniaturní roboti. Je to interaktivní hračka, která pomáhá rozvíjet tvořivost a logické myšlení,“ vysvětluje Jan Rek. 

Děti se naučily, jak zadávat robotovi příkazy pomocí ozokódů, což jsou barevné kódy, na které Ozobot reaguje. Děti kreslily barevné cestičky pro Ozobota, sledovaly, jak Ozobot na jednotlivé příkazy reaguje a řešily jednoduché úkoly programování. Zjistily mimo jiné i to, že je nutné dráhu pro Ozoboty rozšířit a více zvýraznit, aby robůtek správně reagoval. Hodinu a půl zábavného programu si velice užily. Pro většinu dětí to byla první zkušenost s Ozoboty, přesto bylo vidět, jak je práce s nimi zaujala. Vendulka Pustějovská, žákyně první třídy, byla z minirobůtků nadšená, uvedla, že by si přála Ozobota k narozeninám.  

„Děkuji Honzovi Rekovi za připravený program pro děti a těším se na další spolupráci,“ poděkovala vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., která by ráda využívala Ozoboty ke vzdělávání ve školní družině častěji.

Bc. Hana Horáková


Exkurze za Večerníčkem: návštěva světa pohádek z naší školní družinky

Děti ze školní družinky se vydaly v úterý 8. března 2022 na odpolední exkurzi do Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. V přízemí Světa techniky na ně čekala interaktivní výstava s názvem Večerníček a království pohádek, která bezvadně tematicky ladí do celoročního večerníčkovského programu našich prvňáčků, kteří odpoledne navštěvují družinku Myšáků. 

Děti se těšily z množství atrakcí, mezi které patřily například Krtkovo autíčko, Rákosníčkův kolotoč, hrad Kulíkov z pásma pohádek O zvířátkách pana Krbce. Mohly se podívat na kostýmy z Krkonošských pohádek, vyzkoušet si práci v dabingovém studiu, zúčastnit se pohádkového kvízu, poskládat si Večerníčkovu čepici nebo si vyzkoušet interaktivní tabule s aktivitami pro děti.

„Líbilo se mi dabingové studio, kde jsme si s Izi zkusili mluvit,“ prozradil Ondra Klímek z II. B třídy. „Mně se zase líbil hrad a kostýmy,“ přiznala Nikča Hubeňáková z první třídy.

Děti se ocitly ve světě oblíbené postavičky Večerníčka a připomněly si pohádky, které se v televizi vysílají už více než padesát let, včetně loutkových a hraných pohádek, které vznikly v ostravském studiu České televize; ty ovšem většina dětí neznala. Největší přehled měla vychovatelka Ing. Alice Červenková, která dětem o pohádkách povyprávěla. Asistentka pedagoga Jarmila Kociánová zase s dětmi poskládala Večerníčkovu čepici a zorganizovala kontrolní pohádkový kvíz.

„Chtěla bych moc poděkovat paní vychovatelce Alici Červenkové i našim asistentkám Jarmile Kociánové, Janě Bartošové a Hance Horákové za pomoc s organizací exkurze. Velké díky patří i Janu Rekovi, který nás výstavou provedl,“ vyjádřila poděkování kolegům vedoucí vychovatelka Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Fotosoutěž Zimní radovánky má své šťastné vítěze

I přesto, že zima by už pomalu měla předat svou vládu jaru, zdá se, že ještě stále má, i teď v březnu, dost velkou sílu. Fotosoutěž na téma zimních radovánek však už byla ukončena, děti se při nich mohly vyfotit v průběhu ledna a února

Podrobnosti k soutěži a jejímu vyhodnocení sdělila iniciátorka akce, vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.: „Chtěla bych moc poděkovat všem žákům a dětem, kteří se zúčastnili fotosoutěže Zimní radovánky. Účast byla velká, protože se zapojily děti nejen ze školy, ale fotografie posílaly i děti z mateřské školy, které se fotily právě se svými staršími sourozenci. A tak jsme se rozhodli ocenit nejen fotografie jednotlivců, ale vytvořili jsme i kategorii pro sourozence. Na děti čekaly pěkné ceny – knížky, společenské hry, hračky, omalovánky nebo lego náramky. Vy, kteří jste nevyhráli, však nezoufejte, již brzy pro vás připravujeme další družinovou soutěž!“

V kategorii jednotlivců byly vybrány fotografie žáků: 

Anežka Kašparová (I. třída)
Aneta Fojtíková (I. třída)
Pavel Vaněk (I. třída)
Rozálie Alföldi (I. třída)
Veronika Němcová (III. třída)
Hynek Haluška (III. třída)
Lukáš Osterezy (IV. třída)

V kategorii sourozenců byly vybrány fotografie: 

Sára Lukešová (I. třída), Sofie Lukešová (MŠ Sluníčka)
Vendula Pustějovská (I. třída), Oliver Pustějovský (MŠ Sluníčka)
Marek Takács (II.B třída), Filip Takács (MŠ Motýlci)
Dominik Dresler (V. třída), Nella Dreslerová (IV. třída)
Barbora Dobečková (IV. třída), Magda Dobečková (IV. třída)

Bc. Hana Horáková


Další prázdninové dobrodružství s naší družinkou: Letní škola čar a kouzel

Vážení rodiče, 
také letos chystáme letní školní družinu pro žáky prvního stupně základní školy, dva týdny v závěru srpna, ve všední dny od pondělí do pátku. Pro děti bude připraven bohatým program s celodružinovou hrou, tentokrát ze světa čar a kouzel Harryho Pottera. 

V letní škole čar a kouzel budou děti soutěžit o školní pohár, vyzkouší si nejoblíbenější kouzelnický sport famfrpál, poznají kouzelnické tvory, naučí se míchat lektvary, společně budou bojovat proti černé magii nebo si vyrobí vlastní hůlku. Do jednotlivých kolejí malé kouzelníky rozřadí známý kouzelnický klobouk.

Pro žáky školy letos otevíráme jedno oddělení prázdninové družinky s kapacitou 25 dětí. Kromě programu budou pro malé kouzelníky zajištěny kouzelnické pokrmy v bradavické školní jídelně. V případě vysokého zájmu budeme rozhodovat o přijetí na základě kritérií pro přijímání žáků do školní družiny pro školní rok 2021/2022. Rodiče, kteří budou chtít své děti přihlásit k zájmovému vzdělávání, vyplní závaznou přihlášku. 

S případnými dotazy se obracejte na vedoucí vychovatelku školní družiny Lucii Vávrovou, DiS. 

Těšíme se na společná letní kouzelnická dobrodružství!

Mgr. Olga Síbrtová


Ve škole stále běží fotosoutěž družiny s tématem zimních radovánek

Školní družina vyhlásila fotosoutěž, do které se mohou zapojit všichni žáci. Podělte se s námi o zimní zážitky a vyhrajte parádní ceny. 

A možná právě o prázdninách, které se sice jmenují jarní, ale venku to zdaleka ještě na jaro nevypadá, budete mít příležitost zachytit něco neobvyklého: zdokumentujte parádní koulovačku s kamarády, stavbu sněhuláka nebo iglú, super lyžování na horách, bobovačku nebo třeba bruslení na rybníku. 

Soutěž trvá do 14. února. Těšíme se na Vaše fotografie.

Lucie Vávrová, DiS.


Ani ptáčci se v Lichnově nemusí bát zimy. Děti z družinek jim vyrobily krmítka

Školní družina si dala výzvu k šedesátému výročí školy – vyrobit šedesát rychlokrmítek pro ptáčky, kteří u nás zůstávají na zimu a umístit je na školní zahradě a v blízkosti školy. Nejmenší žáčci z družiny Myšáků vyráběli krmítka z ruliček od toaletního papíru. Ruličky potřeli medem a obalili ve slunečnici. Druháčci z družiny Smajlíků vyráběli krmítka z plat od vajec a nejstarší žáci z družiny Tygříků vyráběli krmítka z jablíček, která naplnili semínky pro ptáčky. 

„Vyráběli jsme krmítka s jednoduchým postupem, a tak je děti zvládly sestavit samy,“ řekla k aktivitě vychovatelka školní družiny Ing. Alice Červenková. Svou práci okomentovala i prvňačka Vendulka Pustějovská: „Výroba krmítek se mi moc líbila, ráda vyrábím, a navíc bylo hezké pomoct ptáčkům přečkat zimu.“ Samy děti pak byly překvapeny, jak brzy byla semínka z krmítek vyzobána. O radost se ještě podělíme pěknou prezentací od Lucie Vávrové, DiS.

Bc. Hana Horáková


všechny články v Novinkách ŠD