Soutěže

Budeme v televizi! Naši žáci reprezentovali školu v soutěžním pořadu Šikulové

V pátek 24. června 2022 se uskutečnilo natáčení pořadu Šikulové – Velká výzva v radvanickém studiu České televize Ostrava. A právě do tohoto studia se vydalo pět našich žáků vybraných napříč prvním stupněm – za každý ročník byl do týmu nominován třídními učitelkami jeden zástupce. 

Celodenní výlet pestrou směsicí dopravních prostředků tak čekal na Sáru Lukešovou, Elu Novotnou, Jana Holuba, Václava Tichavského a Jakuba Janečka. Po obědě v centru Ostravy se děti vozem s logem České televize přesunuly do Radvanic, kde na ně čekala maskérna, oranžová trička a zástěry a pak samotné natáčení ve studiu. Soupeřem jim byla škola z obce Hať u česko-polských hranic.   

Šikulové z naší školy se nezalekli zadání – měli společnými silami vytvořit loutku o velikosti minimálně šedesát centimetrů. Děti se dokázaly rychle dohodnout a skvěle spolupracovaly. 

Jak se oranžovému týmu v soutěži dařilo, zjistíme všichni na podzim, kdy bude „náš“ díl Šikulů odvysílán. O termínu budeme určitě informovat. Poděkovat musíme ještě SRPŠ za úhradu nákladů spojených s výjezdem dětí na soutěž.

Mgr. Olga Síbrtová


Slavíme velký úpěch v krajském kole Biologické olympiády

Ve čtvrtek 12. května 2022 proběhlo ve Středisku přírodovědců v Ostravě-Porubě krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Realizace soutěže byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

„Naši školu reprezentoval Tomáš Macíček z VIII. B, který si do krajského kola již nesl na krku bronzovou medaili z okresního kola Biologické olympiády,“ upřesňuje Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na olympiádu připravovala. 

„Porotce, který na olympiádě působil, přivítal všechny účastníky jako výběr toho nejlepšího z okresů! A potom už začalo tříhodinové soutěžní klání, kde porotci prověřovali teoretické i praktické vědomosti účastníků. Vše skončilo velmi úspěšně!“ raduje se učitelka přírodopisu.

Tomáš Macíček vybojoval krásné 4. místo v kraji. Opět překvapil svými vědomostmi všechny spolusoutěžící, především z řad gymnázií! V biologické olympiádě kategorie C to bylo nejvyšší soutěžní klání. Tomáši, děkujeme!

Bc. Hana Horáková


Ve škole se uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka

V pátek 6. května se v prostorách základní školy v Lichnově uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka. Celkem se ho zúčastnilo dvanáct žáků ze sedmé, osmé a deváté třídy. Jejich úkolem bylo připravit jakýkoliv pokrm, který by odpovídal tématu Brambory stokrát jinak. 

„Žáci se na soutěž těšili a pečlivě připravovali. A protože má cvičná kuchyně omezené prostory, soutěžící vařili postupně. Zatímco někteří se věnovali kulinářskému umění, jiní se zhostili doplňkových disciplín: poznávali různé druhy koření, bylinek, luštěnin a obilovin, snažili se oddělit žloutek od bílku nebo loupali a krájeli cibuli na plátky,“ popisuje průběh soutěže její organizátorka Mgr. Monika Čempel, která ve škole učí žáky gastronomickému umění.  

Součástí soutěže byla i disciplína o nejlépe prezentovaný a naservírovaný pokrm. O vítězi rozhodovaly hlasy žáků a zaměstnanců školy. V této disciplíně zvítězil Patrik Keller z deváté třídy, který připravil smažený kuřecí řízek s vařeným bramborem a čerstvou zeleninou. Druhou příčku si zasloužily bramborové lokše od Josefa Mičulky a jako třetí se umístil Jakub Buzek se svými domácími bramborovými placky, které podával na dřevěném prkénku s domácím kysaným zelím. Kuba zmínil, že tento recept má od babičky.

Celkové pořadí soutěžích zhodnotila porota – tady nerozhodovaly pouze oči, ale samozřejmě i to, jak pokrm chutná. „Nebylo to vůbec snadné. Všechny připravené pokrmy chutnaly skvěle a rovněž byly krásně naservírovány,“ uvádí Monika Čempel.  

Vítězkou soutěže se stala Hana Blažková ze sedmé třídy se svými zapékanými brambory s uzenou klobáskou, vajíčkem a pažitkou. Druhé místo získal její spolužák Josef Mičulka, který připravil bramborové lokše s povidly a mákem. Třetí příčku vybojoval další sedmák Filip Bordovský, který porotu zaujal svou bramborovou harmonikou se šunkou, sýrem a sýrovou omáčkou. 

Závěrem zhodnotila práci soutěžících jejich učitelka Monika Čempel: „Byli jste všichni úžasní, děkuji vám za vaše nádherné výkony, přípravu a samostatnou práci. Bylo na vás vidět nadšení pro kuchařské umění. Už teď se těším na další ročník soutěže.“ A my se budeme těšit taky! Mňam!

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín 2022 zná svého vítěze. Putovní pohár míří na „Tyršovku“, naši žáci získali bronz

Stalo se již tradicí, že vždy v říjnu se v naší škole sjedou žáci z okolních škol, aby změřili své síly ve vědomostní soutěži s názvem Lichnovský chytrolín. Soutěže se účastní tříčlenné týmy složené ze zástupců třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Letos se akce z důvodu covidové pandemie uskutečnila až v květnu. 

Ve čtvrtek 5. května dorazili do lichnovské školy soutěžící z celkem osmi škol, čímž se letošní ročník stal rekordním. Poměřit své znalosti přijeli žáci z Lubiny, Mniší, Štramberku, Tiché, Trojanovic a frenštátských škol Záhuní a Tyršova. A samozřejmě nechyběl tým domácích.  

Organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová nám o soutěži prozradila několik podrobností: „Otázky tvořily vhled hned do několika oblastí: příroda, vlastivěda, sport, pohádky a nově písničky z pohádek. Nechyběla také velmi oblíbená disciplína „Hádej, co je to?“, která byla zařazena na závěr soutěže a během níž se žáci snažili přijít na to, k čemu slouží různé roztodivné předměty. Mezi nimi se například objevil kráječ na cibuli, chránič ucha při barvení vlasů v kadeřnických salónech, chladič pod počítač, lešenářský klíč, škrabka na cihly, starodávný ruční secí stroj nebo vyšívací kruh. Velké díky patří Spolku rodičů a přátel školy, který věnoval do soutěže pěkné ceny.“

A jak si v soutěži žáci vedli? První dvě příčky obsadily frenštátské školy. Vítězem soutěže a držitelem putovního poháru se stala „Tyršovka“, druhé místo získala Záhuní. Pomyslný bronz vybojovali naši žáci z Lichnova. V našem týmu soutěžili za třetí třídu Jakub Pustějovský, za čtvrtou třídu Pavlína Kutáčová a z pátého ročníku Tereza Kociánová.

„Všem zúčastněným školám děkuji, že se zapojily do našeho tradičního vědomostního klání. Jsem si vědoma toho, že dopravit se do Lichnova není vždy jednoduché, proto mě velice těší tak hojná účast. Výhercům patří má gratulace a poděkování rovněž směřuji k paní učitelce Lence Matulové a dalším organizátorům akce z řad pedagogů, žáků i pracovnic naší kuchyně, kteří se starali nejenom o hladký průběh soutěže, ale také o pohodu a chutné občerstvení pro soutěžící a jejich doprovod,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Bc. Hana Horáková 


Zúčastnili jsme se klání Junior English Scrabble Tournament 2022

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se žákyně z druhého stupně zúčastnily soutěže Junior English Scrabble Tournament 2022. Tu organizovalo Masarykovo gymnázium v Příboře, kde má tato hra dlouholetou tradici. 

„Celkem se utkalo šestnáct škol a dvaatřicet žáků, kteří si v letošním roce mohli zasoutěžit po dvouleté pauze,“ připomíná kovidovou situaci Mgr. Lenka Mičková, která na druhém stupni vyučuje anglický a ruský jazyk. 

Dále popisuje, jaký soutěž probíhala a jak se dařilo našim žákům: „Byla to naše první účast v této soutěži a naším cílem bylo získat především zkušenosti a soutěž si zažít. Žákyně v hodnocení škol vybojovaly jedenácté místo z celkových šestnácti. A v jednotlivcích se deváťačka Sofie Řezníček umístila na sedmnáctém místě z dvaatřiceti účastníků a Karolína Kahánková z osmého ročníku se umístila na pěkném čtyřiadvacátém místě. Holky bych ráda pochválila za jejich odhodlání a chuť si zasoutěžit, protože konkurence byla opravdu velká! A vzhledem k tomu, že to byla naše první účast v této soutěži a ostatní účastníci již nějaké zkušenosti mají, jsou výsledky holek velice dobré a optimistické.“ 

Oběma účastnicím soutěže Scrabble blahopřejeme a děkujeme za dobrou reprezentaci školy a obce Lichnov.

Bc. Hana Horáková


Zúčastnili jsme se fotbalového turnaje McDonald’s Cup

V pátek 22. dubna 2022 se na fotbalovém hřišti ve Frenštátě pod Radhoštěm konala akce McDonald´s Cup. Je to největší fotbalový turnaj v České republice, kterého se mohou zúčastnit holky a kluci z prvního stupně základních škol.

Kategorie A je určena pro mladší žáky prvních až třetích tříd a v ní naši školu reprezentoval Alex Tichavský.  V kategorii B, která byla určena pro starší žáky čtvrtých a pátých tříd, nás reprezentovali sportovci David Janyška, Daniel Kvita, Lukáš Osterezy, František Špaček, Justin Caisberger, Maxmilián Havel, Jakub Janeček, Lukáš Macíček a Jiří a Stanislav Růžičkovi. 

Na fotbalový turnaj žáky připravoval Mgr. Ondřej Švrček, který přiblížil průběh konání zápasu. „Mezi účastníky byly základní školy z Tiché, Hodslavic, Veřovic a Frenštátu pod Radhoštěm, takže silná konkurence byla znát. Sice jsme obsadili páté místo, ale jsem rád, že jsme se zúčastnili. Je dobré se naučit i prohrávat. Příště určitě přivezeme nějakou medaili!“ 

Kluci, děkujeme vám za reprezentaci!

Bc. Hana Horáková


Naše žákyně se probojovala až do celostátního finále Logické olympiády v Praze. Terezko, gratulujeme!

V pondělí 25. dubna 2022 proběhlo v Praze finále Logické olympiády, která je největší akcí pro nadané děti. Máme ohromnou radost, že toto finále proběhlo za účasti žákyně naší školy Terezy Kociánové z páté třídy. 

Letošního čtrnáctého ročníku se zúčastnil rekordní počet soutěžících – přes 75 tisíc žáků ve všech kategoriích. Kategorie A (třetí až pátý ročník), do které spadala i naše žákyně, byla zastoupena v základním kole 13 728 účastníky různých škol z celé naší republiky. 

„Z tohoto úctyhodného množství soutěžících se Terezce podařilo probojovat přes krajské kolo do finálového klání v Praze, kterého se zúčastnilo pouze osmdesát čtyři nejlepších. V silné konkurenci se jí podařilo obsadit krásné padesáté místo! Kromě skvělého umístění v rámci republiky si přivezla nové zkušenosti, zážitky i drobné dárky,“ prozradila Mgr. Monika Wilczková. 

Sama Terezka finále popsala takto: „Samotné soutěžení trvalo asi od deseti do patnácti hodin a bylo rozděleno do pěti částí. Každá část byla zaměřena na jiný druh úloh. Dělali jsme klasický písemný test, úkoly promítané na tabuli, které zahrnovaly hlavně doplňování logických řad, paměťový test a také jsme řešili detektivní záhadu.“

Terezko, gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy na takové prestižní akci, kterou dokonce zahrnula do hlavního vysílacího času svého zpravodajství TV Nova. Reportáž, ve které se objeví i naše žákyně, můžete zhlédnout zde

Bc. Hana Horáková


Lubinský zpěváček tentokrát v komornější sestavě

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se po dvou letech pauzy uskutečnila v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici soutěž Lubinský zpěváček. Letošní jubilejní dvacátý ročník soutěže měl komornější charakter, protože se jej zúčastnilo pět pozvaných škol.

Učitel hudební výchovy MgA. Jiří Najvar prozradil, jak soutěž probíhala a jaké překvapení na ně čekalo. „Paní ředitelka Ivana Davidová všechny soutěžící mile přivítala a poté se ujala slova paní učitelka Lenka Lebedová, která celou soutěží provázela. Milým překvapením pro nás všechny byl host, kterým byl zpěvák Voxel zasedající v porotě soutěže.“

Podle ročníků byly zvoleno pět kategorií, v každé z nich se zúčastnilo šest žáků ze Závišic, Lichnova nebo Ženklavy. „Chtěl bych moc pogratulovat Antonínu Popelkovi z druhé třídy, který obsadil druhé místo, Danielu Tichavskému ze čtvrté třídy, který obsadil třetí místo a Jakubovi Janečkovi z páté třídy, který se umístil na druhém místě, a dokonce se ještě doprovodil na housle,“ dodává Jiří Najvar, který na tuto soutěž žáky připravil a doprovázel je na klavír. 

Po celou dobu soutěže vládla příjemná atmosféra. Tu znásobil ještě zpěvák Voxel svou písní a rádi se přidali i žáci a ostatní posluchači. Všem zúčastněným gratulujeme!

Bc. Hana Horáková


Slavíme postup do krajského kola v Biologické olympiádě

Pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze proběhl letos již 56. ročník Biologické olympiády. Okresní kolo probíhalo v budově Fokusu v Novém Jičíně. „Olympiáda měla klasicky tři části: test, poznávací část a laboratorní úkol. Téma letošního ročníku v kategorii osmých a devátých tříd znělo: Jak přežít zimu,“ prozrazuje učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. V únoru, kdy proběhlo školní kolo, postoupil do kola okresního Tomáš Macíček z VIII. B.

„Postupující soutěžící museli poslat do soutěže vstupní úkol, bez kterého postup nebyl možný. Tomáš si vybral a zpracoval téma Houby v zimě. Dostal se tak do další části okresního kola,“ popisuje podmínky pro účast Bohdana Hutyrová. Následovalo poznávání rostlin a živočichů.

 Ani v poslední části se Tomáš nenechal zahanbit a v praktické části, kdy měli soutěžící určovat původ jednotlivých vzorků srstí a vláken, se mu dařilo dobře. „Tomáš obstál ve všech zadaných disciplínách a vybojoval krásnou třetí pozici. Od zlaté příčky ho dělil jediný bod a od stříbra půl bodu! Takže dokázal, že je kvalitním soupeřem i víceletým gymnáziím,“ pochvaluje si zdařilou práci a skvělé umístění jeho učitelka. 

Bronzová medaile je zároveň vstupenkou do krajského kola, které se bude konat v květnu. Budeme mu držet všichni palce!

Bc. Hana Horáková


Už známe vítěze Lichnovské vrány

Ve středu 6. dubna 2022 se v družince Myšáků uskutečnila pěvecká soutěž, která má ve škole svou tradici již dlouho. Soutěž nese název Lichnovská vrána a letos ji zorganizoval a moderoval MgA. Jiří Najvar, který vybrané účinkující doprovázel na klavír. V porotě soutěže usedli pedagogové Mgr. Petra Stoklasová, Bc. Barbara Vaculínová a Blanka Ištvánková. Z jednotlivých tříd byli velmi pečlivě vybráni zpěváci a zpěvačky, kteří měli chuť si zazpívat před menším publikem. 

Na začátku si mohli všichni vychutnat příjemné vystoupení prvňáčků Vítej jaro ve vsi pod vedením třídní učitelky Mgr. Moniky Hanzelkové a asistentky pedagoga Jarmily Kociánové. A už se mohlo začít. První místo bylo oceněno pozlacenou trofejí ve tvaru houslového klíče a ukulele. Jak si naši žáci vedli a kdo získal pozlacenou cenu, se můžete podívat níže.

Kategorie I. – II. třída

 1. Antonín Popelka (II. A třída)
 2. Megan Petrová (II. B třída)
 3. Sára Lukešová (I. třída)

Duo:

     2. Matyáš Pokluda + Gabriela Tichavská (I. třída)

Kategorie III. – V. třída

 1. Jakub Janeček (V. třída)
 2. Sebastian Daniž  (IV. třída)
 3. Štěpán Kačor  (V. třída)

Vít Horečka  (V. třída)

Duo:

 1. Sofie Kopelcová + Martina Hilscherová (V. třída)
 2. Kristýna Dobrozemská + Veronika Němcová (III. Třída)
 3. Jan Holub + Jakub Pustějovský (III. Třída)

Zvláštní cenu poroty za mimořádný hudební výkon získal Daniel Tichavský (IV. třída). 

Kategorie VI. – IX. třída

 1. Sára Valíčková (IX. třída)
 2. Sidney Rek (VII. třída)
 3. Patrik Keller (IX. třída)

Duo:

 1. Andrea Dobrozemská + Valerie Pustějovská (VI. B)

     3.  Tereza Ulčáková + Izabela Pustějovská (VI. A)

Blahopřejeme všem úspěšným pěvcům a těm odvážným děkujeme za odvahu vystoupit před publikem.

Bc. Hana Horáková 


všechny články v Soutěže ZŠ