Soutěže

Třetí místo v celonárodní soutěži Mladý zahrádkář očima úspěšného žáka Josefa Mičulky

V sobotu 17. června 2023 jsme společně s mamkou, s Nikolou Kučerovou a s jejím doprovodem Mgr. Alenou Kulíškovou vyjeli v 7:14 z Hranic nad Moravě. Při dlouhé cestě vlakem jsme s Nikolou nabírali vědomosti na soutěž.

V 10:08 jsme dorazili do Prahy na hlavní nádraží, odkud jsme sešli na Václavské náměstí, které jsme prošli, a pak společně dojeli na Střední odbornou školu Jarov. Právě zde totiž probíhalo národní kolo soutěže Mladý zahrádkář a také tu probíhaly teoretické testy a poznávačka semen a rostlin.

Po soutěži se všichni soutěžící s doprovody vydali do botanické zahrady. Během cesty do botanické zahrady začalo silně pršet, a tak jsme se vrátili do školy. Po dešti jsme se rozhodli, že pojedeme do centra Prahy. Začali jsme prohlídkou Národního divadla, prošli Kampou a za mírného deště jsme procházeli přes Karlův most. Poté jsme se museli vrátit zpátky do školy na večeři.

Vpodvečer jsme navštívili Hradčany s překrásným výhledem na město. Po výletě jsme se jeli ubytovat.

Ráno po snídani jsme začali den výhledem na panoramata z Petřínské rozhledny. Z Petřína jsme šli na Pražský hrad a odtud jsme došli na Staroměstské náměstí. Potom jsme jeli do školy na oběd a na vyhodnocení soutěže Mladý zahrádkář.

V kategorii mladší žáci se na 17. místě z 31 účastníků umístila Nikola Kučerová. Já jsem získal 3. místo z 31 účastníků v kategorii starší žáci. Z celého Česka soutěžilo přibližně 6000 dětí. Po konci soutěže jsme si zašli do kavárny v Kauflandu, kde jsme si dali něco dobrého.

PS: Poznávačka rostlin byla docela těžká, ale na 3. místo to stačilo :-D. 

Josef Mičulka, žák VIII. třídy


Dopravní výchova: tentokrát výtvarně a s medailí v krajském kole

Naše škola věnuje dopravní výchově nemalou pozornost, žáci každoročně na prvním stupni procházejí blokem vzdělávání pod vedením lektorů BESIP. V letošním školním roce se žáci v družince pod vedením vychovatelek navíc zapojili do výtvarné a literární soutěže pod názvem Bezpečná cesta do školy, kterou organizoval Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s Policií České republiky.

V krajském kole této soutěže se podařilo získat mimořádné umístění. Úspěšnou se stala žákyně páté třídy Nella Dreslerová, která v soutěži získala třetí místo ve druhé kategorii. V květnu se v doprovodu třídní učitelky Mgr. Moniky Wilczkové zúčastnila slavnostního vyhlášení a předávání cen na dálničním oddělení Policie České republiky Ostrava. Na Nellu zde čekal diplom, věcné ceny a bohatý program organizovaný pořadatelem s prohlídkou policejní dopravní techniky.

A jak to vidí sama Nellča? „Byl to skvělý den!“ říká Nella. Zbývá jen dodat, že všechny oceněné práce postupují do celostátního kola soutěže v Liberci. Výsledky budou známy v půlce června, držme Nelli palce!

Bc. Hana Horáková


Branná soutěž WOLFRAM 2023: nová zkušenost, nové dojmy

Žáci sedmé a osmé třídy se ve čtvrtek 18. května 2023 zúčastnili poprvé v historii naší školy branné soutěže. Ta se uskutečnila pod hlavičkou Krajského vojenského velitelství Ostrava v prostorách Základní školy Čeladná. „Náš tým složený z osmáků, které zastupovali Rene Venos, Víťa Zeman a Vojtěch Vašák, a sedmačky Regíny Jurákové se poctivě začal připravovat již od října loňského roku, kdy jsme obdrželi pravidla a přehled disciplín, které se v rámci soutěže budou plnit,“ přibližuje přípravy na soutěž učitel Ing. Daniel Otýpka. Byly to jak soutěže silové, tedy silový trojboj a běh na tisíc metrů, tak vojenské, tedy střelba a hod zajištěným granátem, ale také vědomostní, mezi něž patřily zdravověda a vědomosti o výsadkové akci z druhé světové války pod krycím názvem Wolfram, podle které se soutěž jmenuje.

Celkem se soutěže zúčastnilo jedenáct týmů z okolních škol a pouze tři z nich postoupily do krajského kola, které se uskuteční v říjnu příštího školního roku ve vojenském prostoru Libavá. Motivace byla tedy veliká. Náš tým dominoval v některých disciplínách, jako například v silovém trojboji, kde ostatní týmy rozdrtil v klikách a ve cviku sedy lehy. Některé disciplíny nám ale úplně nesedly, a nakonec se náš tým umístil na krásném, sice nepostupovém pátém místě.

„Soutěž jsme si všichni moc užili, byla to nová zkušenost, kterou v dalších letech chceme a budeme rozvíjet. Připravovali jsme se dlouho a poctivě, a tak žáky na závěr mrzelo, že se jim nepodařilo postoupit výše. Nevadí, příští rok se o postup popereme,“ uzavírá nadějně Daniel Otýpka.

Bc. Hana Horáková


Příběh obrazu ožil v podobě Střelené vrány

Začátkem února přišly propozice na zajímavou celorepublikovou soutěž Příběh obrazu, kterou vyhlásila Základní škola Bílovec. Cílem tohoto projektu je rozvíjet všeobecný kulturní přehled dětí, vztah k českému jazyku a výtvarnému umění, podporovat rozvoj mediální a čtenářské gramotnosti, tvořivého psaní, fantazie a kreativity. Každá soutěžní práce se skládá z výtvarné a literární části, které dohromady tvoří celek.

„Žáci si mohli vybrat výtvarné dílo českého umělce, to reprodukovat libovolnou výtvarnou technikou a k němu měli vymyslet vlastní příběh inspirovaný vybraným obrazem. Mohli psát báseň, dopis, vyprávění, úvahu. A tak jsme to zkusili. Žáci v šesté, sedmé a osmé třídě vybírali, malovali, psali. Nakonec si zvolili dvě práce z osmé třídy, které jsem poslala do soutěže,“ popisuje realizaci zapojení do soutěže Mgr. Petra Stoklasová. To ale ještě nikdo nevěděl, že se soutěže účastní více jak tisíc pět set účastníků z celé republiky.

„Proto nás velmi potěšilo, že mezi čtyřiceti šesti úspěšnými laureáty soutěže, kteří nejlépe splnili kritéria soutěže svým osobitým výtvarným zpracováním původního výtvarného díla, vybrala odborná porota Violu Gilarovou z osmé třídy. Viola zvolila dílo Josefa Čapka Střelená vrána a ke svému výtvarnému dílku připojila vlastní báseň Vrána,“ pokračuje Petra Stoklasová.

Jména vybraných laureátů z celé České republiky můžete zhlédnout zde. Konečné vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v pátek 19. května 2023 formou on-line přenosu.

Viole blahopřejeme, a pokud budete chtít zhlédnout vítězné práce nejen Violy, ale i dalších laureátů, můžete si udělat výlet do Bílovce. Vernisáž výstavy k soutěži Příběh obrazu 2023 se uskutečnila v bíloveckém muzeu 1. června 2023, kde byli osobně představeni přítomní laureáti soutěže a byly jim předány ceny. Výstava potrvá až do 30. června 2023.

Bc. Hana Horáková


Šachový turnaj v Kopřivnici: skvělé výsledky našich šachových talentů

V pátek 19. května 2023 se konal významný šachový turnaj v Klubovně na zimním stadionu v Kopřivnici. Tam se udál vzrušující souboj mezi šachovými nadějemi z celého regionu. Naše škola byla pyšným reprezentantem v obou kategoriích pro šestou až devátou třídu a pro první až pátou třídu. Naši hráči si opravdu vedli skvěle.

„V kategorii pro šestou až devátou třídu nás reprezentovali tři žáci: Patrik Pustějovský, Patrik Pícha a Vojtěch Tichavský. Tito mladí šachisté ukázali skvělou hru a odhodlání. Turnaj probíhal ve švýcarském stylu, kdy každý hráč odehrál celkem sedm zápasů. Mám velkou radost, že Patrik Pustějovský v této kategorii dokázal zvítězit naprosto suverénně! S precizními tahy a strategickým uvažováním vyhrál všechny partie a zaslouženě obsadil první místo. Jeho vítězství je výsledkem nejen jeho nadání a talentu, ale také důkazem tvrdé práce a vášně, kterou do šachů vkládá,“ pochvaluje si Bc. Michal Karban, který v naší škole vede šachový kroužek.

Dále se na čtvrtém místě v této kategorii umístili Patrik Pícha a Vojtěch Tichavský. Jejich bojovnost, strategické myšlení a odhodlání jsou obdivuhodné a přinesly jim zasloužené umístění.

„V kategorii první až páté třídy jsme měli také výborné zastoupení. Dva talentovaní žáci ze třetí třídy, Isabela Juráková a Wayne Rek, se postavili čelem ke starším a zkušenějším soupeřům. Jejich statečnost a snaha byly patrné v každém zápase a také jim patří velké díky,“ pokračuje Michal Karban.

Isabela Juráková dosáhla skvělého čtrnáctého místa. Wayne Rek se také umístil velmi dobře, a to na sedmnáctém místě. Jeho snaha a vytrvalost jsou příkladem pro všechny ostatní žáky ve škole.

„Chceme všem našim šachovým talentům vyjádřit upřímné uznání a pochvalu za jejich skvělé výsledky na turnaji. Jejich úsilí, trpělivost a vášeň pro šachy jsou zdrojem inspirace pro všechny další žáky. Těšíme se na další šachová dobrodružství a věříme, že naši šachoví talenti budou nadále zářit na turnajích a přinášet nám radost ze svých skvělých výkonů,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Vynikající umístění a postup do národního kola přivezli naši žáci ze zahrádkářské soutěže

V pondělí 15. května 2023 se v areálu Základní školy a Mateřské školy Františka Palackého v Hodslavicích uskutečnilo okresní kolo soutěže Mladý zahrádkář. Soutěž pořádal Český zahrádkářský svaz Nový Jičín, aby přilákal mladé zahrádkáře.

„Soutěž měla tři části: teoretickou část, která byla ve formě testů, poznávací část, ve které žáci předvedli dobrou orientaci v poznávání osiva pomocí lupy a také poznávání rostlin. Poslední část se dělila na okruhy kolem zeleniny, rostlin pokojových, ovocných, aromatických, okrasných, polních, jehličnanů, listnatých dřevin a rostlin plevelných a volně rostoucích,“ přibližuje soutěžní dění učitelka pracovních činností Mgr. Monika Čempel, která žáky na akci doprovázela.  

Během soutěže se objevila i jedna neznámá květina, kterou soutěžící nedokázali rozpoznat. Byla to čemeřice. Vzhledem k tomu, že tato květina kvete brzy na jaře, žáci si dali předsevzetí, že ji vysadí na školním pozemku, aby ji v dalších ročnících soutěže bezpečně poznali. A jak si naši žáci v soutěži vedli?

V naší škole máme dva žáky, kteří se umístili na stupních vítězů. Josef Mičulka vyhrál první místo a Jakub Buzek druhé místo v kategorii starších žáků. Ale i ostatní žáci si vedli dobře. Hana Blažková obsadila deváté místo a Filip Zahradník, který soutěžil v kategorii mladších žáků, se umístil na pátém místě. Máme radost, že Josef Mičulka postoupil do národního kola, které se koná v červnu v Praze na Střední odborné škole Jarov. Za odměnu obdržel od vedení školy naučnou knihu Co tu kvete, která mu může pomoci s přípravou na pokračování soutěže.

„Velké poděkování a gratulace patří žákům za přípravu na soutěž a Josefovi budeme moc držet palce v národním kole soutěže. Věříme, že neztratí nervy a že si zároveň za odměnu užije dva víkendové dny v našem hlavním městě. Také děkujeme panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, že soutěžící do Hodslavic na soutěž ochotně zavezl a také je přivezl zpět,“ děkuje jménem školy ředitelka Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Florbalový turnaj prověřil odolnost našich hráčů

Ve středu 24. května 2023 se naši hoši z druhého stupně zúčastnili dohrávky okresního kola ve florbalu. Ten se realizoval v Příboře ve Sportovní hale Masarykova gymnázia.

Zápasy proběhly mezi Novým Jičínem, Kunínem, Příborem a Studénkou-Butovicemi.  Naši školu reprezentovali Václav Mikeska, Erik Štěpán, Viktor Štěpán, Jiří Jalůvka, Kryštof Sedlář, Jakub Pícha, Matyáš Macháček, Tomáš Socha, Adam Kuběna a Dominik Kubala.

Že nešlo o jednoduché souboje, potvrdil i učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který kluky na akci doprovázel: „Hned v prvním zápase se nám zranil silný hráč Vašek Mikeska, který patří mezi dobré tahouny, a to kluky docela rozhodilo,“ popisuje Ondřej Švrček.

A i když kluci nakonec na bedně vítězů nestáli, zkusili si, jaké to je hrát s nejlepšími. „Turnaj byl náročnější na psychiku hráčů než na fyzickou stránku, přesto se kluci drželi a hru zvládli dobře,“ dodává závěrem Ondřej Švrček.

Bc. Hana Horáková


Lubinská střela přinesla našim hráčům stříbro

Ve čtvrtek 25. května 2023 se vybraní žáci ze čtvrté a páté třídy vydali do lubinské základní školy, kde proběhla tradiční soutěž ve vybíjené Lubinská střela. Setkala se tam družstva z Mniší, Závišic a Lubiny.

Naši školu reprezentovali z páté třídy František Špaček jako kapitán, dále Samuel Lukeš, Zdeněk Hlavička, Šimon Pustějovský, David Janyška, Lukáš Rafael Osterezy a Daniel Kvita, ze čtvrté třídy Alex Tichavský, Jakub Janák, Milan Žáček a Jakub Pustějovský.

„Bylo těžké si zvyknout na velikost hřiště, ale kluci to zvládli skvěle. Zápas od zápasu jim to šlo lépe a lépe,“ komentuje utkání učitel čtvrťáků Mgr. Pavel David, který se s kluky na zápas připravoval.

Základní škola v Lubině měla vše přichystáno do detailu. Skvělá organizace hrála ruku v ruce s férovou atmosférou na ploše. K vidění bylo i slušné chování, při vybití soupeřova hráče se protihráči omluvili.

„Ve finálovém zápase jsme hráli s Lubinou, kde jsme těsně podlehli. Ale i přesto kluky chválím, protože se připravovali poctivě,“ pochvaluje své svěřence Pavel David. Za krásné druhé místo byli žáci oceněni pohárem, medailemi a sportovními pomůckami – míčky a skákací gumou.

Přehled umístění:

 1. ZŠ Kopřivnice-Lubina
 2. ZŠ Lichnov
 3. ZŠ Kopřivnice-Mniší
 4. ZŠ Závišice

Bc. Hana Horáková


Bronz přivezli naši žáci z turnaje v minikopané starších žáků

Vybraní žáci z druhého stupně se zúčastnili okresního kola v minikopané. Zápas se uskutečnil 19. května 2023 na hřišti v Hodslavicích a bylo to opravdu napínavé.

Na fotbalovém hřišti se sešly čtyři týmy starších žáků, aby v zápase každý s každým poměřili své fotbalové umění. Kromě lichnovských hráčů se turnaje zúčastnily týmy z Hodslavic, Mořkova a Veřovic. Naši školu reprezentovali hráči Václav Mikeska, Dominika Kubala, Maxmilián a Jakub Havlovi, Sidney Rek, Kryštof Sedlář, Matyáš Macháček, Lukáš Goláň a Jan Suda.

Už v prvním zápase, kdy se brankář z Hodslavic proměnil v živou stěnu a kluci se marně snažili prostřelit síť, bylo jasné, že cesta na vítěznou bednu bude strastiplná. Přesto však neztráceli naději.

„Kluci obsadili nakonec třetí místo. Jejich nasazení neodpovídalo tomu, jak kvalitní soutěže hrají. Ale snad je to pro příště namotivuje ještě k lepšímu výsledku,“ komentuje utkání učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček, který hochy na akci doprovázel.

Výsledky jednotlivých týmů si můžete prohlédnout zde.

Bc. Hana Horáková


Úspěch v krajském kole Biologické olympiády: šesté místo pro našeho žáka

Středisko přírodovědců v ostravské části Poruba se stalo ve čtvrtek 11. května 2023 dějištěm krajského kola Biologické olympiády. Díky našemu deváťákovi Tomáši Macíčkovi se již potřetí mohla stát lichnovská škola součástí tohoto klání.

Soutěžícími byli ti nejúspěšnější řešitelé okresních kol v Moravskoslezském kraji. Tomáš si mohl poměřit své znalosti s ostatními přeborníky z jiných okresů. Převážně se jednalo o absolventy víceletých gymnázií. „Na začátku soutěže přivítal všechny účastníky předseda pětičlenné komise. Soutěžící byli rozděleni do tří skupin, kde se postupně utkali ve třech disciplínách. Poznávali rostliny a živočichy, plnili laboratorní úkol, a nakonec vyplňovali písemný test,“ popisuje průběh soutěže učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na soutěž připravovala.

Celé soutěžní klání trvalo tři a půl hodiny. Komise složená z akademických pracovníků byla potěšena znalostmi soutěžících. Kromě jednoho se stali všichni úspěšnými řešiteli, tedy získali šedesát procent z celkového bodového hodnocení soutěže.

„Tomáš vybojoval krásné šesté místo v kraji mezi čtyřiadvaceti účastníky. Excelentní výsledky předvedl opět v poznávačce živočichů. Je to senzační umístění,“ dodává pyšně Bohdana Hutyrová. Celkovou výsledkovou listinu najdete zde.

„Gratulujeme Tomášovi k vynikajícímu výsledku a děkujeme mu za reprezentaci školy v Biologické olympiádě jak v okresním, tak i krajském kole. A protože Tomáš letos v naší škole končí, přejeme mu také hodně úspěchů nejenom v biologických soutěžích na střední škole,“ vzkazuje úspěšnému žáku ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová.

Bc. Hana Horáková


Lichnovská vařečka podruhé. Do kuchařské soutěže se zapojila více než dvacítka žáků školy

V pořadí druhý ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka se v naší základní škole uskutečnil v pátek 5. května 2023. Žáci, kteří se na soutěž neuvěřitelně těšili a připravovali, měli připravit jakýkoli pokrm z vajíček. Příprava byla důležitá, museli si velmi dobře rozmyslet, jaké suroviny použijí, co nakoupí, ale také jak vše na závěr naservírují, aby se jim zvýšila šance na výhru.

„Cvičná kuchyně má omezené prostory, proto soutěžící vařili postupně. Museli jsme skloubit vaření s pečením, dobu přípravy, pracovní prostory, technologické zázemí kuchyně, ale vše bylo do puntíku zorganizováno, a tak mohli všichni své výrobky s přehledem připravit,“ popisuje náročné činnosti organizátorka soutěže, učitelka vaření Mgr. Monika Čempel.

Mezitím byly pro soutěžící připraveny doplňující disciplíny. Poznávali různé druhy koření, naklíčených bylinek, luštěnin a obilovin. Dalším úkolem bylo oddělit žloutky od bílků a správně prostřít stůl. Ve školním informačním centru na žáky čekal test prostřednictvím aplikace Kahoot. Pro ty, kteří již měli splněno, byl připraven oddechový koutek plný inspirativní kuchařské literatury,“ uvádí dále Monika Čempel.

Po celou dobu soutěže se ze cvičné kuchyně linula celým areálem školy vůně připravovaného jídla a o přestávkách lákala zvědavce ze stran žáků, pedagogů i ostatních zaměstnanců školy. Někteří oceňovali výrobky žáků s tím, že takové pokrmy by neuměli uvařit ani oni sami.

Laťku nastavili naši žáci při vaření vysoko, a tak neměla porota při vyhodnocování vůbec snadnou práci – všechny připravené pokrmy totiž chutnaly skvěle. Nakonec bylo rozhodnuto takto:

První místo získala Petra Mičkalová z VI. B třídy, která připravovala vaječnou tlačenku. Druhé místo obsadil Adam Kuběna ze VII. A třídy, který upekl božský perník. Ten byl opravdu naprosto božský, porotu oslovil svou nadýchaností. Třetí místo obsadila Natálie Perezová ze VII. B třídy se svým zdravým jogurtovo-ovocným koláčem.

Kromě toho byly uděleny ještě zvláštní ceny. Cenu za nesložitější pokrm získal Jakub Buzek z VIII. třídy. Ten si jako jediný troufl na pokrm s masem a připravil zapečené gnocchi s kuřecím masem, kukuřicí a sýrem. Prvenství za nejzajímavější pokrm získal Michal Obsadný z VIII. třídy, který předvedl avokádový toast s vejcem benedikt. Cenu za nejlepší sladký pokrm obdržel Josef Mičulka, jehož tvarohové kobližky s citrónovým krémem, čerstvými malinami, zdobené mátou a lyofilizovanými malinami, jež jsou sušené mrazem, byly naprosto dokonalé.

Jednu porci měli soutěžící vystavit na chodbě u cvičné kuchyně. Všichni žáci a zaměstnanci školy měli možnost zvolit nejkrásněji prezentovaný a naservírovaný pokrm. Ze stran hlasujících zaznívalo: „To je neskutečně těžké vybrat jen jeden pokrm, vždyť vše je tak krásně naservírované, taková nádhera, oči přecházejí…“

Počty hlasů se počítaly až do odpoledních hodin, a proto proběhlo vyhlášení až v úterý 9. května 2023. V této disciplíně nakonec zvítězila Markéta Rečková z IX. A třídy, která připravila lívance s tvarohovým krémem a čerstvým ovocem. Druhou příčku si zasloužily krásně naservírované tartaletky od Michaely Babincové z IX. B a jako třetí se umístila Karolína Kahánková rovněž z IX. B se svou kakaovou buchtou zdobenou čokoládou, malinami a mátou.

„Chtěla bych všem zúčastněným poděkovat za skvěle odvedenou práci, za výběr pokrmů, samostatnost, ohleduplnosti při soutěži, která byla nutná kvůli malému prostoru kuchyně. Za poměrně krátkou dobu vytvořit takové množství pokrmů, to není jen tak! A ještě k tomu přidat úsměv! Soutěžící si navzájem i radili – a toho si velmi cením, protože lichnovští žáci mají týmového ducha. Na všech bylo vidět, že si den pěkně užili,“ oceňuje snahu soutěžících Monika Čempel.

Bc. Hana Horáková


Bronz z fotbalového turnaje McDonald´s Cup přivezli naši nejmladší žáci

Fotbalový zápas v turnaji McDonald´s Cup kategorie A se uskutečnil v úterý 25. dubna 2023 ve Sportovní hale při Základní škole Emila Zátopka. Ze školy jsme vybrali schopné a nadějné mladé fotbalisty, kterými byli: z první třídy Jan Pustějovský a Šimon Matúš; z druhé třídy František Mičulka, Matyáš Pokluda a Karel Prchal a ze třetí třídy nás reprezentovala statečná sestava Isabela Juráková, Ondřej Klímek, Patrik Konečný, Wayne Rek, Jaroslav Růžička a Oliver Hazuka.

„První dvě místa patřila kopřivnickým školám. První místo turnaje obsadila Základní škola Emila Zátopka, na druhém místě skončila Základní škola 17. listopadu. Přestože jsme byli třetí, znamenalo to si odvézt medaile, což bylo pro některé ze zúčastněných první medaile v životě vůbec,“ poukazuje na důležitou motivaci Mgr. Ondřej Švrček.

Našim malým fotbalistům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme jim hodně dalších sportovních úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Naši fotbalisté přivezli čtvrté místo z fotbalové soutěže McDonald´s Cup

V pátek 21. dubna 2023 se konalo fotbalové utkání na hřišti v Tiché, kde se utkaly týmy několika základních škol. Za tým lichnovské školy bojovalo deset hráčů ze třetích až pátých tříd: Patrik Konečný (III. třída), Jakub Pustějovský, Alex Tichavský, Jakub Janák, Jan Holub, Milan Žáček (IV. třída), Daniel Kvita, David Janyška, Lukáš Osterezy, František Špaček, Zdeněk Hlavička (V. třída).

Počasí bylo skvělé a hráči se předvedli v několika zápasech. „První zápas byl s pozdějším vítězem turnaje, tedy žáky z Tiché, a skončil výsledkem 5:0 pro soupeře. To však tým Lichnova nezlomilo a začal bojovat. Největším zážitkem turnaje bylo utkání proti Základní škole Tyršova Frenštát pod Radhoštěm, kdy se týmu Lichnova podařilo otočit skóre z 2:4 na 5:4. Nejvíce branek za tým Lichnova nastřílel Alex Tichavský,“ pochvaluje si učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček.

Celkově se tým umístil na čtvrtém místě s poměrem vítězství a proher 1:4. Celý turnaj byl náročný, ale hráči si vedli skvěle a jejich výkon je důvodem k hrdosti.

Výsledkovou listinu naleznete zde.

Bc. Hana Horáková


Žák naší školy získal zlato v okresním kole Biologické olympiády

V pondělí 17. dubna 2023 proběhlo okresní kolo biologické olympiády kategorie C, do kterého se ze školního kola probojoval žák osmého ročníku Tomáš Macíček, a ve vzdělávacím centru Fokus v Novém Jičíně reprezentoval naši školu. Podmínkou vstupu do okresního kola bylo vypracování vstupního úkolu.

„Jako téma si Tom zvolil popis různých stanovišť bezlesí. Bezlesí se stalo hlavním tématem 57. ročníku Biologické olympiády, kterou letos zaštiťuje Přírodovědecká fakulta Karlovy Univerzity,“ popisuje učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová.

V okresním kole žáci soutěžili ve vědomostním testu, v poznávačce živočichů a rostlin a v laboratorním úkolu. „Ačkoli pondělnímu soutěžení předcházelo i přijímací řízení na střední školy, kterého zúčastnil, zvládl Tomáš s klidem a rozvahou všechny disciplíny, dokonce ve vědomostech předčil žáky z okolních gymnázií. Na začátku soutěže mu bylo přiděleno číslo třináct a byla to šťastná sázka na třináctku. Domů si odnesl zlatou medaili, spoustu nových vědomostí, zážitků a velkou radost z úspěchu,“ raduje se Bohdana Hutyrová. Výsledkovou listinu naleznete zde.

Soutěžní klání okresním kolem zdaleka nekončí a ve čtvrtek 11. května 2023 se nejlepší řešitelé okresních kol setkají v Ostravě na krajském kole. Budeme Tomášovi držet pěsti!

Bc. Hana Horáková


Naši žáci přijeli ze soutěže Lubinský zpěváček se třetím místem

Ve čtvrtek 20. dubna se konal v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici jedenadvacátý ročník pěvecké soutěže Lubinský zpěváček. Tuto soutěž pořádá Základní škola Kopřivnice-Lubina a účastní se jí vždy jeden zástupce z prvního stupně školy za ročník.

Naše škola měla v Kopřivnici také své zástupce, kteří postoupili do soutěže ze školní pěvecké soutěže Lichnovská vrána. Byli to: I. třída – Tereza Kolbeová, II. třída – Anežka Kašparová, III. třída – Alexandra Kellerová, IV. třída – Veronika Němcová, V. třída – Daniel Tichavský. „Soutěž měla vysokou úroveň jak po stránce pěveckých výkonů, tak po stránce výběru repertoáru. Zazněly písně české lidové, písně ze známých pohádek, ale také písně v cizí řeči, a to španělská a anglická. Naši žáci soutěžili společně se základními školami z Lubiny, Rybí, Závišic, Bernartic a Mniší,“ popisuje učitelka Mgr. Lenka Bartoňová, která s dětmi na soutěž vyjela. O hudební doprovod našich soutěžících během klání se postaral učitel hudební výchovy MgA. Jiří Najvar.

V silné konkurenci jiných škol jsme měli jednoho zástupce na stupni vítězů. Na krásném třetím místě se v kategorii pátých tříd umístil Daniel Tichavský, kterému patří velká gratulace.

„Náš výjezd s cílem získat zkušenosti, pobavit se a poprat se s trémou byl splněn. Pomyslnou třešničkou na dortu se stalo skvělé umístění Daniela a doslovnou sladkou tečkou na závěr bylo zakončení zákuskem v cukrárně,“ pochvaluje si akci Lenka Bartoňová.

Ke krásnému umístění Danielovi gratulujeme a přejeme mnoho dalších pěveckých úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Skvělý úspěch v soutěži Pangea pro osmáka Jakuba Píchu

Vybraní žáci čtvrtých až devátých ročníků naší školy se zúčastnili školního kola matematické soutěže Pangea. Tato soutěž vznikla v roce 2007 v sousedním Německu a Česká republika se do projektu zapojila v roce 2014. Jedná se tedy o mezinárodní soutěž, do které se dosud připojilo dvaadvacet evropských zemí.

V čem se Pangea liší od ostatních matematických soutěží? Samotná soutěž vznikla za účelem podpořit motivaci žáků, a přispět tak k rozvoji vztahu k matematice a schopnosti aplikovat dovednosti v různých životních situacích.

„Je mi velkým potěšením oznámit, že náš žák Jakub Pícha získal ve školním kole v kategorii pro osmý ročník krásné páté místo v celém Moravskoslezském kraji a celkově se ve své kategorii umístil na devadesátém sedmém místě v celé České republice, to z 12 204 žáků této kategorie,“ má radost učitelka matematiky Ing. Kateřina Bucharová, která žáky do soutěže přihlásila. Pouze o kousek mu tedy utekl postup do finálového kola, které se bude konat v červnu v Praze.

Jakubovi moc blahopřejeme a přejeme mu spoustu dalších studijních úspěchů.

Bc. Hana Horáková


Bezpečnější cesta do školy? Družina se zapojila do soutěže s Policií České republiky

Školní družina se zúčastnila v rámci vzdělávání v oblasti dopravní výchovy do dalšího ročníku soutěže, kterou vyhlásila Policie České republiky. Soutěž nese název Bezpečná cesta do školy a žáci se mohli zapojit prostřednictvím malby, kresby, modelu, foto příběhu, vyprávění nebo básně.

„Všichni žáci absolvují denně cestu do školy a ze školy domů. Ve školní družince jsme si připomněli zásady bezpečného chování v silničním provozu. Soutěž měla za cíl pomoci dětem rozšířit si znalosti o bezpečné cestě do školy. Výtvarné soutěže se zúčastnila všechna oddělení školní družiny. Nakonec bylo ze všech obrázků vybráno patnáct nejzajímavějších. Velice šikovné byly děti z oddělení Smajlíků a Tygříků,“ vysvětluje vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS., a dodává: „Velké poděkování patří vychovatelkám Ing. Alici Červenkové s paní asistentkou Jarmilou Kociánovou a Bc. Haně Janečkové. Mimořádné poděkování patří paní asistentce Janě Bartošové, která se ujala realizace výtvarné soutěže ve třetím oddělení v době nepřítomnosti paní vychovatelky.“

Bc. Hana Horáková


Znáš vlajky světa? Žáci z druhého stupně v soutěži otestovali své zeměpisné znalosti

Ve čtvrtek 1. února 2023 se vybraní zástupci z řad žáků napříč druhým stupněm zúčastnili soutěže nazvané „Znáš vlajky světa?“, kterou zorganizoval učitel zeměpisu Ing. Daniel Otýpka. Sám k tomu dodává: „Poznat vlajky světa je výborná a obohacující znalost, kterou můžete využít v mnoha oblastech, jako je politická geografie nebo třeba sport.“

Soutěžilo se ve dvou kategoriích, první zahrnovala soutěžící ze šestých a sedmých ročníků, ve druhé poměřili své znalosti žáci osmých a devátých tříd. Pravidla byla pro všechny stejná: poznat vlajku dané země a správně vepsat název státu do daného políčka formuláře. Soutěžilo se v šesti oblastech: Evropa, Asie, Amerika, Austrálie a Oceánie, Afrika a Svět. Poslední oblast byla složena z vlajek z předešlých oddílů.

Pro některé žáky to byla velká výzva, jiní si šli vyzkoušet, jak se ve vlajkách orientují. Napětí bylo znát do poslední chvíle, protože nikdo z žáků netušil, jak si vedou ti druzí. Konečně dopsala i poslední skupina a čekalo se na vyhlášení výsledků.

„Velice mile mne překvapila znalost mnoha žáků v této oblasti. Jsem velice rád, že většina soutěžících věnovala spoustu svého volného času k tomu, aby se něco nového naučili. Celá soutěž probíhala v příjemné atmosféře a zároveň v duchu fair play, což rovněž oceňuji,“ pochvaluje si Daniel Otýpka.

Maximální počet bodů, které mohli soutěžící získat, bylo sto dvacet tři bodů. A tak o nemalé překvapení na závěr se postarala trojice žáků z deváté a osmé třídy: Nikola Běčáková, Josef Mičulka a Jakub Pícha, kteří získali maximální počet bodů, tedy všichni se umístili na prvním místě. Z tohoto důvodu si drobné ocenění zasloužila i Vanesa Tichavská, které plný počet bodů unikl o jeden jediný bod.

Z mladší kategorie, tedy ze tříd šestých a sedmých, se na prvním místě umístil Vít Horečka, na druhém místě Dominik Kubala a třetí místo obsadil Maxmilián Havel. Všichni s úctyhodným počtem bodů!

„Děkujeme Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančního obnosu pro zakoupení cen. Velké díky patří především všem žákům za účast a vítězům gratulujeme!“ vzkazuje slova díků zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková.

Přehled vítězů

Šesté a sedmé ročníky

 1. Vít Horečka
 2. Dominik Kubala
 3. Maxmilián Havel

Osmé a deváté ročníky

 1. Nikola Běčáková, Josef Mičulka, Jakub Pícha
 2. Vanesa Tichavská

Bc. Hana Horáková


Pěkné umístění i zajímavá zkušenost ze soutěže Office 2023 pro naše osmáky

Ve čtvrtek 26. ledna 2023 se osmá třída vydala ranním autobusem na soutěž Office 2023, která se konala v Mendelově střední škole v Novém Jičíně.
„V učebně žáky rozdělili na dvě skupiny a poté dostali zadání, které se dělilo na tři kategorie: práce v dokumentech, práce s prezentacemi a hledání na internetu. Za každý správně vypracovaný úkol získávali body. Po splnění všech úkolů měli hodinu volnou, než se vyhlásí deset nejlepších studentů,“ popisuje dlouhé čekání na výsledky Mgr. Ondřej Švrček, třídní učitel osmáků.
Soutěžily základní školy a gymnázia z různých měst. Celkem čtyřicet tři studentů. Do top desítky se sice osmá třída nedostala, ale i tak jsme se umístila na krásném třináctém a patnáctém místě z čtyřiceti! Po skončení soutěže se osmáci spokojeni s výsledkem vrátili linkovým autobusem do Bordovic a odtud je čekala pěkná procházka nazpátek do Lichnova.

Vanesa Tichavská, žákyně VIII. třídy


Tělocvična hřímala sportovním nadšením při Turnaji ve stolním tenise

V pátek 16. prosince 2022 se od osmé hodiny rozezněly celou tělocvičnou libé tóny pingpongových pálek a míčků – konal se totiž Turnaj ve stolním tenise. Ten pořádali tělocvikáři školy Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Pavel David.


„Turnaj byl určen pro vyšší stupeň a účastnilo se jej celkem čtyřiadvacet hráčů. Nečekali jsme, že o turnaj bude tak obrovský zájem,“ pochvaluje si účast Ondřej Švrček s tím, že mezi účastníky byly dokonce i čtyři dívky.
„Náhodně se hráči nalosovali do čtyř skupin po šesti. Ve skupině hráli každý s každým, pouze na jeden set. Ze skupiny postoupili vždy dva nejlepší, kteří šli do play-off čili do vyřazovací fáze. Ta se hrála na dva vítězné sety,“ popisuje průběh utkání Pavel David.


Mezi čtveřici nejlepších postoupili Adam Babinec, Jan Suda, Filip Bordovský a Sidney Rek. Semifinále a boje o třetí a první místo se hrály na tři vítězné sety. Sehrály se i zápasy o umístění na pátém až osmém místě.


První čtyři místa v turnaji si nakonec podělili žáci tříd VIII. a IX. B. První místo získal Sidney Rek (VIII. třída), druhé Jan Suda (IX. B třída), třetí Filip Bordovský (VIII. třída), čtvrté Adam Babinec (IX. B třída).
Třem nejlepším předala ceny zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková se závěrečným slovem – jako vždy stručným a úderným: „Děkuji všem za účast a budu se těšit na příští rok.“
Poděkování patří také Spolku rodičů a přátel školy za nákup hodnotných cen.
Celkové konečné pořadí turnaje najdete zde.


Bc. Hana Horáková


Konečné pořadí turnaje:
1.     Sidney Rek
2.     Jan Suda
3.     Filip Bordovský
4.     Adam Babinec
5.     Jakub Marek
6.     Daniel Švec
7.     Dominik Kubala
8.     Matyáš Štěpán


Pythagoriáda: páté místo v okrese pro našeho žáka Jakuba Píchu

Na konci října se naše škola poprvé účastnila matematické soutěže Pythagoriáda, která má mnohaletou tradici – letos se uskutečnil 45. ročník. Do školního kola se zapojily všechny ročníky druhého stupně.

Jaká byla náplň soutěže, prozradila učitelka matematiky Ing. Kateřina Bucharová: „Žáci řešili úlohy nejen početní, ale také logické či kombinační. Dva žáci se stali úspěšnými řešiteli a postoupili do okresního kola.“

Okresní kolo Pythagoriády se konalo ve dvou dnech – v úterý 22. listopadu a ve středu 23. listopadu 2022 ve Středisku volného času v Novém Jičíně. Naši školu tam reprezentovali Jiří Růžička z VI. A třídy a Jakub Pícha z VIII. třídy.

„Mám obrovskou radost, že žák osmého ročníku Jakub Pícha se v okresním kole umístil na krásném pátém místě! Oběma řešitelům děkujeme za reprezentaci školy a Jakubovi gratulujeme k jeho matematickému úspěchu,“ vzkazuje slova díků Kateřina Bucharová.

Výsledkovou listinu okresního kola pro osmý ročník najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Naše škola má prvního šampiona v soutěži Spelling Bee

Na konci listopadu uspořádala jazyková sekce soutěž ve hláskování anglických slov. Soutěž Spelling Bee, jak zní její oficiální název, má v USA téměř stoletou tradici, a i na naší škole přilákala pozornost téměř padesáti žáků. Ti se utkali celkem v pěti kategoriích od pátého až do devátého ročníku.

„Spelling Bee jsme s kolegyněmi měly v hlavě už dlouho a jsem velmi ráda, že se nám tuto zábavnou soutěž konečně podařilo zrealizovat,“ uvádí učitelka angličtiny Mgr. Hana Poláková, hlavní organizátorka soutěže, která proběhla v úterý 29. listopadu 2022.

„Nejprve žáci soutěžili mezi sebou ve dvoukolové kvalifikaci, kde měli za úkol co nejrychleji a co nejsprávněji vyhláskovat vylosované anglické slovíčko za použití anglické abecedy. Odtud postoupili ti nejúspěšnější, kteří se pak utkávali tak dlouho, dokud z nich nevzešel jasný vítěz,“ popisuje Hana Poláková.

V dalších kolech přibyla náročnější slovíčka, stoupala nervozita a chyby už se neodpouštěly. Nutno dodat, že souboje byly napínavé, zejména pak v páté třídě, kde o vítězi musel rozhodnout až třetí rozstřel. Na závěr se uskutečnilo i velké finále. Zde mezi sebou soupeřili vítězové za sedmý, osmý a devátý ročník. Prvním lichnovským šampionem ve Spelling Bee a dočasným vlastníkem putovního poháru se stal žák osmé třídy Jakub Pícha, když v těsném souboji porazil Karolínu Kahánkovou z IX. B. Ve finále je doplnila ještě zástupkyně VII. A Dorota Kociánová.

„Soutěž byla moc fajn, myslím, že jsme si ji všichni užili. Doufám, že se z ní i na naší škole stane tradice,“ dodává angličtinářka Mgr. Lenka Mičková. Všichni žáci si zaslouží obrovskou pochvalu za to, že se do soutěže přihlásili. „Poděkování patří našim angličtinářkám Mgr. Haně Polákové, Mgr. Lence Mičkové a Mgr. Gabriele Mynářové za organizaci soutěže a Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančního prostředku na zakoupení cen pro vítěze,“ vzkazuje slova díků zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková.

A kdo tedy stanul na pomyslných stupních vítězů?

Pátý ročník: 1. místo – Pavlína Kutáčová; 2. místo – David Janyška; 3. místo – Jan Babinec

Šestý ročník: Martina Hilscherová

Sedmý ročník: Dorota Kociánová

Osmý ročník: Jakub Pícha

Devátý ročník: Karolína Kahánková

Bc. Hana Horáková


Stříbro z krajského finále ve stolním tenise! Kluci, děkujeme za reprezentaci školy!

V úterý 29. listopadu 2022 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili Krajského finále ve stolním tenise.

„Finále se uskutečnilo v herně stolního tenisu v TJ Sokol v Kateřinkách u Opavy. Kromě nás se zúčastnily i školy z Otické Opavy, Březové, Rychvaldu, také byly přítomny Kozlovice a Palkovice,“ vyjmenovává další soutěžící učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček, který společně s asistentkou Bc. Radkou Fluksovou kluky doprovázeli.

Za naši školu byli vybráni Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář za osmou třídu a z devátého ročníku jel soutěžit Vojtěch Tichavský. „Čtyřhru jsme jako jediný tým v Moravskoslezském kraji ani jednou neprohráli. Naši kluci obsadili krásné druhé místo, obdrželi diplom a kosmetický dárek,“ chlubí se výkonem svých svěřenců tělocvikář.  

„Opět patří velké díky panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, který nám zajistil dovoz i odvoz na akci, a také díky za jeho trpělivost, protože z Opavy naše parta odjížděla až ve 14:45,“ vzkazuje poděkování za výpomoc s dopravou Ondřej Švrček.

Detaily zápasů můžete zhlédnout zde.

Bc. Hana Horáková


Bramborová medaile za florbal. I tak, kluci, děkujeme!

V úterý 22. listopadu 2022 žáci čtvrté a páté třídy vyrazili do Sportovní haly Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici, aby reprezentovali naši školu v okresním kole florbalu.

„Žáci Jakub Janák, Jakub Pustějovský a Alex Tichavský ze čtvrté třídy a Zdeněk Hlavička, Daniel Kvita, Lukáš Osterezy a František Špaček z páté třídy byli dobrým týmem a vybojovali skvělé čtvrté místo,“ pochvaluje kluky učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který kluky společně s paní asistentkou Bc. Radkou Fluksovou na turnaj doprovázel. Mezi týmy, se kterými se naši kluci utkali, byli žáci ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, Základní školy Kopřivnice-Lubina, Základní školy Kopřivnice-Mniší a Základní školy Alšova Kopřivnice. Kluci, děkujeme za pěkné umístění!

Zápasy s naší základní školou, včetně výsledků, najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Super úspěch ve finále ve stolním tenise. Blahopřejeme klukům k prvenství!

V úterý 15. listopadu 2022 se naše škola zúčastnila okresního finále ve stolním tenise chlapců a dívek čtvrté kategorie. Klání se uskutečnilo v herně stolního tenisu v Odrách.

Mezi další zúčastněné patřila družstva ze Základní školy Komenského Odry, Základní školy Komenského 66 Nový Jičín, Základní školy Tyršova Nový Jičín a Základní školy Starý Jičín.

„Naši školu vyjeli reprezentovat Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář z osmé třídy a z deváté třídy Vojtěch Tichavský. Soutěžila tříčlenná družstva plus jeden hráč byl jako náhradník. Hrál každý s každým a do čtvrtého vítězného bodu,“ popisuje průběh soutěže učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček.

„Naši kluci vyhráli první místo! Obdrželi diplom a drobné sladkosti – a především nás pojedou reprezentovat na krajské finále, které se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Opavě. Zároveň bych rád poděkoval Sdružení dobrovolných hasičů Lichnov a také panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, kteří zajistili náš dovoz i odvoz a přislíbili pomoc se zajištěním účasti v Opavě,“ uzavírá Ondřej Švrček.

Bc. Hana Horáková


Kdo letos nasbíral nejvíce kaštanů a žaludů? Nejlepší sběrači už byli odměněni

V naší škole proběhla během podzimu soutěž ve sběru kaštanů a žaludů, které jsou určeny pro místní myslivecké sdružení a drobné chovatele zvěře. Soutěž sice organizovala školní družina a mateřská škola, ale zapojit se mohli všichni žáci.

„Nyní už víme, že dohromady se nasbíralo 340 kilogramů kaštanů a žaludů. Děti ze základní školy jsme už vyhodnotili a odměnili. Všichni, kteří se zapojili, ale nevyhráli, nemuseli být smutní, protože získali drobnou odměnu,“ uvádí jedna z organizátorek soutěže a koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová. „Na vítěze pak jako poděkování čekaly hodnotnější ceny,“ dodává dále učitelka přírodopisu s tím, že děti z mateřské školy budou odměněny zvlášť – přímo myslivci.

Vyhlášení nejlepších sběračů v základní škole proběhlo ve dvou kategoriích: jednotlivci a sourozenecké dvojice. A kdo tedy patří mezi nejlepší sběrače naší školy?

V kategorii sourozenců získali první dvě příčky:

 • první místo: sourozenci Mičulkovi – František (II. třída) a Josef (VIII. třída) – celkem nasbírali 113 kilogramů
 • druhé místo: sourozenci Klímkovi – Matěj (I. třída) a Ondřej (III. třída) – celkem nasbírali 65 kilogramů

V kategorii jednotlivců mezi nejlepší sběrače patří:

 • první místo: Matyáš Pařenica (II. třída) – nasbíral 100 kilogramů
 • druhé místo: Sabina Bjačková (I. třída) – nasbírala 42 kilogramů
 • třetí místo: Nikola Jeřábková (I. třída) – nasbírala 39 kilogramů

„Všem děkujeme za účast a těšíme se na další soutěž ve sběru na podzim příštího roku,“ vzkazuje druhá z organizátorek soutěže, vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Nadšenci, bystroňové, koumáci, ale hlavně chytrolíni ze šesti základních škol se po roce opět setkali v Lichnově

Soutěž, která láká všechny příznivce logického myšlení s všeobecným přehledem, soutěž, která je pro žáky prvního stupně od třetí po pátou třídu, soutěž, která má v naší škole tradici – to je Lichnovský chytrolín!

Letošního ročníku se v pondělí 24. října 2022 zúčastnila družstva ze základních škol Mniší, Lubina, Štramberk, Trojanovice, Tichá, Lichnov a Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, která s sebou přivezla putovní pohár z loňského roku.

Hlavní organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová prozradila, jaká vládla atmosféra: „Všichni soutěžící přijeli s úsměvem na rtu a těšili se, až si zasoutěží. Každé družstvo se posadilo ke svým stolečkům, na nichž byla nádoba, do které se sbíraly body, tak zvané chytrolíňáky, ty byly moc důležité.“

Po krátkém úvodním slově ředitelky Mgr. Olgy Síbrtové směrem k soutěžícím byla soutěž zahájena. Letošní kolo mělo program z okruhů přírodovědy, vlastivědy, sportu a pohádek. Vše probíhalo moderní formou na tabletech. Jedna z oblíbených disciplín se nazývá „Hádej, co je to?“. Jedná se o poznávání záhadných předmětů. Letos byly zařazeny předměty z kuchyně – palička k hmoždíři, vykrajovač koblih, část mlýnku na strouhanku; ze zemědělství – součást napínacího zařízení traktoru. Záhadným předmětem – novinkou byla stínící koule do vodní nádrže, která k nám doputovala až z USA a používá se k zastínění a ochraně vodních nádrží. O co se jedná, můžete zhlédnout zde.

Během přestávky mohli účastníci zhlédnout video přímo z oblasti USA, kde se koule používají, ale taky si naplnit bříška. Naše kuchařky ze školní jídelny pro soutěžící i jejich pedagogický doprovod připravily barevnou svačinku v podobě jednohubek a sladkých šneků. Paní učitelky mohly navíc ochutnat výbornou kávu z domácí pražírny Strakafe Mniší.

A pak už následovala poslední disciplína, která byla až do konce velkým překvapením. Nově se do soutěže zařadila práce s malými roboty – ozoboty.  Účastníci měli naplánovat cestu ozobota do cíle v daném čase. Za plných deset bodů musel ozobot dojít do cíle do pěti minut, za pět bodů do deseti minut.

„Po celou dobu soutěže nejvíce bodů ve všech kolech získávala škola z Tiché. Jejich žáci nezaváhali ani u soutěže Hádej, co je to? A také v posledním rozhodujícím kole dopravili svého ozobota v daném čase do cíle. Sousední Tichá v soutěži nakonec celkově zvítězila a odvezla si putovní pohár. Naše škola si po celou dobu monitorovala středové pozice a v posledních dvou disciplínách neztratili soutěžící ani jeden bod. Celkově jim body stačily na krásné třetí místo. Gratuluji Tereze Markové ze třetí třídy, Jakubu Pustějovskému ze čtvrté třídy a Samuelu Lukešovi z páté třídy, vedli jste si opravdu dobře,“ chválí děti Lenka Matulová. Mezi vítěze z Tiché a bronz z Lichnova se na druhou příčku probojovala škola z Lubiny.

A co naši soutěžící? Jakub si soutěž pochvaloval: „Líbilo se mi, že tam byl Kahoot a ozoboti. Bylo to zase něco nového.“ Chválou nešetřil ani Samuel: „Byla to zatím nejlepší soutěž, na které jsem byl! Byl dobrý tým!“ „Mě zase hodně bavily otázky z pohádek a ceny, které jsme dostali, byly hezké,“ uzavírá Terka.

„Mé poděkování patří  všem školám, které dopravily své žáky do Lichnova, paní učitelce Mgr. Lence Matulové, která soutěž ve škole tradičně organizuje, panu učiteli Mgr. Ondřeji Švrčkovi a paní asistentce Bc. Haně Horákové, kteří během soutěže poskytovali technickou podporu, starším žákům školy, kteří se na organizaci soutěže podíleli, týmu našich kuchařek za přípravu občerstvení pro žáky i jejich doprovod a nesmím  opomenout ani Spolek rodičů a přátel škol, kterému patří díky za finanční podporu na nákup cen pro žáky. Všichni účastníci si odvezli drobné odměny a pamětní list, tři nejlepší týmy pak získaly hodnotnější ceny a diplomy,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, s jakými otázkami se děti v soutěži potýkaly, najde jich několik zde.

Bc. Hana Horáková


Soutěž mladých zoologů byla velkou výzvou, zároveň i poučnou výpravou

V úterý 8. listopadu 2022 si vyjeli vybraní žáci druhého stupně zasoutěžit. Každoročně vyhlašuje ostravská zoologická zahrada ve spolupráci s Kruhem přátel Zoo Ostrava soutěže pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídající ročníky gymnázií. Letošním tématem soutěže byli Primáti.

„Po vstupu do areálu ZOO jsme se přesunuli do výukového centra zvaného Tanganika, kde žáci soutěžili v pětičlenných týmech. Týmy žáků byly tematicky pojmenovány, takže školu reprezentovali Lemuři, Nartouni, Primáti. Společně vyplňovali písemný test, který se týkal anatomie, chování, geografického rozšíření a způsobu života primátů,“ popisuje detaily soutěže učitelka přírodopisu a zároveň koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová.

Po samotné soutěži následovala prohlídka zoo. Počasí přálo, tak žáci měli jedinečnou možnost sledovat její zvířecí obyvatele. V dopoledních hodinách ve výbězích probíhá krmení zvířat, a tak o nevšední zážitky nebyla nouze. „Viděli jsme unikátní akrobatické kousky gibonů, zápasy jelena siky s větvemi stromů, hladového medvěda a supy číhající na svoji kořist. I samotného krále zvířat lva jsme nezastihli jako obvykle po obědové siestě, ale vyhlížejícího potenciální kořist ve vedlejším výběhu. A pavilon evoluce nabídl nevšední podívanou, takovou normální šimpanzí rodinku. Ve výběhu kopytníků se zase žirafy a zebry vyhřívaly na sluníčku, avšak žáci s větším zájmem raději pozorovali kopulaci želv obrovských ve vedlejší expozici,“ vtipně komentuje prohlížené expozice zoo Bohdana Hutyrová.

Soutěžní výlet se žákům líbil, odnesli si spoustu zážitků a nově nabytých vědomostí a možností se podívat tváří v tvář zvířatům celého světa. A při poslechu písně od Beatles Lucy in the Sky with Diamonds si vzpomenou na již vymřelého primáta Lucy, jejíž podobizna žáky uvítala při vchodu do pavilonu Evoluce.

Bc. Hana Horáková


Naši fotbalisti přivezli bronz z okresního turnaje v Bílovci

V úterý 1. listopadu 2022 se v Bílovci uskutečnil fotbalový turnaj základních škol okresu Nový Jičín. Naši školu reprezentovalo třináct žáků od pátého do devátého ročníku, na zápas je doprovodil zkušený tělocvikář Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Bc. Radka Fluksová.

„Celkem byly přihlášeny čtyři týmy ze základních škol v Mořkově, Odrách a Hlučíně. Nejprve jsme rozebrali naši taktiku, potom jsme se šli před zápasem rozcvičit na hřiště. Naši kluci se drželi statečně a snažili se. Ze všech zápasů jsme dostali celkem tři body, za které jsme obdrželi třetí místo,“ popisuje postřehy z fotbalového dne Mgr. Ondřej Švrček.

Na závěr nechybělo ani fotografování jednotlivých týmů a ocenění nejlepších hráčů. Za naši základní školu obdržel ocenění Kryštof Sedlář z VIII. třídy. Tak to máme zase o důvod více se radovat – aneb slovy pana učitele Švrčka: „Jsme hrdí na předvedený výkon, druhé místo nebylo daleko.“

Rozpis zápasů a výsledky naleznete zde.

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín je opět tady

Letos se tradiční meziškolní vědomostní soutěž uskuteční opět v obvyklém podzimním termínu. Účastnit se jí budou tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. 

V loňském školním roce byla soutěž odložena až na měsíc květen – zorganizovat ji v podzimních měsících nebylo možné vzhledem k epidemické situaci. Putovní pohár dovezli žáci ze Štramberku, nicméně se jim ho nepodařilo obhájit. Na prvním místě se umístili žáci ze Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Jak soutěž dopadne letos, to se dozvíte po 24. říjnu, kdy se soutěžní klání u nás ve škole uskuteční. Soutěž jako obvykle organizuje prvostupňová učitelka Mgr. Lenka Matulová a my už se teď těšíme, čím nás letos překvapí.

Mgr. Olga Síbrtová


Sbírejte podzimní plody pro zvířata na zimu a soutěžte s námi!

Protože je podzim v plném proudu, školní družina společně s mateřskou školou již tradičně zahájily soutěž pro děti ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic. „Lesní plody poputují k mysliveckému sdružení či k drobným chovatelům zvěře a pomohou zvířátkům přečkat zimu. Zapojit se mohou všechny děti ze školky a všichni žáci základní školy v Lichnově, nejen družinkové děti. “ upřesňuje podmínky sběru vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Sbírat se můžete do pondělí 31. října 2022, a to suché, zvážené plody. Ty můžete odevzdávat ve školní družině Myšáků a v mateřské škole vždy ráno po příchodu do školy. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: mateřská škola a základní škola. Tři nejlepší sběrači z každé kategorie budou odměněni.

Bc. Hana Horáková


Budeme v televizi! Naši žáci reprezentovali školu v soutěžním pořadu Šikulové

V pátek 24. června 2022 se uskutečnilo natáčení pořadu Šikulové – Velká výzva v radvanickém studiu České televize Ostrava. A právě do tohoto studia se vydalo pět našich žáků vybraných napříč prvním stupněm – za každý ročník byl do týmu nominován třídními učitelkami jeden zástupce. 

Celodenní výlet pestrou směsicí dopravních prostředků tak čekal na Sáru Lukešovou, Elu Novotnou, Jana Holuba, Václava Tichavského a Jakuba Janečka. Po obědě v centru Ostravy se děti vozem s logem České televize přesunuly do Radvanic, kde na ně čekala maskérna, oranžová trička a zástěry a pak samotné natáčení ve studiu. Soupeřem jim byla škola z obce Hať u česko-polských hranic.   

Šikulové z naší školy se nezalekli zadání – měli společnými silami vytvořit loutku o velikosti minimálně šedesát centimetrů. Děti se dokázaly rychle dohodnout a skvěle spolupracovaly. 

Jak se oranžovému týmu v soutěži dařilo, zjistíme všichni na podzim, kdy bude „náš“ díl Šikulů odvysílán. O termínu budeme určitě informovat. Poděkovat musíme ještě SRPŠ za úhradu nákladů spojených s výjezdem dětí na soutěž.

Mgr. Olga Síbrtová


Slavíme velký úpěch v krajském kole Biologické olympiády

Ve čtvrtek 12. května 2022 proběhlo ve Středisku přírodovědců v Ostravě-Porubě krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Realizace soutěže byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

„Naši školu reprezentoval Tomáš Macíček z VIII. B, který si do krajského kola již nesl na krku bronzovou medaili z okresního kola Biologické olympiády,“ upřesňuje Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na olympiádu připravovala. 

„Porotce, který na olympiádě působil, přivítal všechny účastníky jako výběr toho nejlepšího z okresů! A potom už začalo tříhodinové soutěžní klání, kde porotci prověřovali teoretické i praktické vědomosti účastníků. Vše skončilo velmi úspěšně!“ raduje se učitelka přírodopisu.

Tomáš Macíček vybojoval krásné 4. místo v kraji. Opět překvapil svými vědomostmi všechny spolusoutěžící, především z řad gymnázií! V biologické olympiádě kategorie C to bylo nejvyšší soutěžní klání. Tomáši, děkujeme!

Bc. Hana Horáková


Ve škole se uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka

V pátek 6. května se v prostorách základní školy v Lichnově uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka. Celkem se ho zúčastnilo dvanáct žáků ze sedmé, osmé a deváté třídy. Jejich úkolem bylo připravit jakýkoliv pokrm, který by odpovídal tématu Brambory stokrát jinak. 

„Žáci se na soutěž těšili a pečlivě připravovali. A protože má cvičná kuchyně omezené prostory, soutěžící vařili postupně. Zatímco někteří se věnovali kulinářskému umění, jiní se zhostili doplňkových disciplín: poznávali různé druhy koření, bylinek, luštěnin a obilovin, snažili se oddělit žloutek od bílku nebo loupali a krájeli cibuli na plátky,“ popisuje průběh soutěže její organizátorka Mgr. Monika Čempel, která ve škole učí žáky gastronomickému umění.  

Součástí soutěže byla i disciplína o nejlépe prezentovaný a naservírovaný pokrm. O vítězi rozhodovaly hlasy žáků a zaměstnanců školy. V této disciplíně zvítězil Patrik Keller z deváté třídy, který připravil smažený kuřecí řízek s vařeným bramborem a čerstvou zeleninou. Druhou příčku si zasloužily bramborové lokše od Josefa Mičulky a jako třetí se umístil Jakub Buzek se svými domácími bramborovými placky, které podával na dřevěném prkénku s domácím kysaným zelím. Kuba zmínil, že tento recept má od babičky.

Celkové pořadí soutěžích zhodnotila porota – tady nerozhodovaly pouze oči, ale samozřejmě i to, jak pokrm chutná. „Nebylo to vůbec snadné. Všechny připravené pokrmy chutnaly skvěle a rovněž byly krásně naservírovány,“ uvádí Monika Čempel.  

Vítězkou soutěže se stala Hana Blažková ze sedmé třídy se svými zapékanými brambory s uzenou klobáskou, vajíčkem a pažitkou. Druhé místo získal její spolužák Josef Mičulka, který připravil bramborové lokše s povidly a mákem. Třetí příčku vybojoval další sedmák Filip Bordovský, který porotu zaujal svou bramborovou harmonikou se šunkou, sýrem a sýrovou omáčkou. 

Závěrem zhodnotila práci soutěžících jejich učitelka Monika Čempel: „Byli jste všichni úžasní, děkuji vám za vaše nádherné výkony, přípravu a samostatnou práci. Bylo na vás vidět nadšení pro kuchařské umění. Už teď se těším na další ročník soutěže.“ A my se budeme těšit taky! Mňam!

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín 2022 zná svého vítěze. Putovní pohár míří na „Tyršovku“, naši žáci získali bronz

Stalo se již tradicí, že vždy v říjnu se v naší škole sjedou žáci z okolních škol, aby změřili své síly ve vědomostní soutěži s názvem Lichnovský chytrolín. Soutěže se účastní tříčlenné týmy složené ze zástupců třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Letos se akce z důvodu covidové pandemie uskutečnila až v květnu. 

Ve čtvrtek 5. května dorazili do lichnovské školy soutěžící z celkem osmi škol, čímž se letošní ročník stal rekordním. Poměřit své znalosti přijeli žáci z Lubiny, Mniší, Štramberku, Tiché, Trojanovic a frenštátských škol Záhuní a Tyršova. A samozřejmě nechyběl tým domácích.  

Organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová nám o soutěži prozradila několik podrobností: „Otázky tvořily vhled hned do několika oblastí: příroda, vlastivěda, sport, pohádky a nově písničky z pohádek. Nechyběla také velmi oblíbená disciplína „Hádej, co je to?“, která byla zařazena na závěr soutěže a během níž se žáci snažili přijít na to, k čemu slouží různé roztodivné předměty. Mezi nimi se například objevil kráječ na cibuli, chránič ucha při barvení vlasů v kadeřnických salónech, chladič pod počítač, lešenářský klíč, škrabka na cihly, starodávný ruční secí stroj nebo vyšívací kruh. Velké díky patří Spolku rodičů a přátel školy, který věnoval do soutěže pěkné ceny.“

A jak si v soutěži žáci vedli? První dvě příčky obsadily frenštátské školy. Vítězem soutěže a držitelem putovního poháru se stala „Tyršovka“, druhé místo získala Záhuní. Pomyslný bronz vybojovali naši žáci z Lichnova. V našem týmu soutěžili za třetí třídu Jakub Pustějovský, za čtvrtou třídu Pavlína Kutáčová a z pátého ročníku Tereza Kociánová.

„Všem zúčastněným školám děkuji, že se zapojily do našeho tradičního vědomostního klání. Jsem si vědoma toho, že dopravit se do Lichnova není vždy jednoduché, proto mě velice těší tak hojná účast. Výhercům patří má gratulace a poděkování rovněž směřuji k paní učitelce Lence Matulové a dalším organizátorům akce z řad pedagogů, žáků i pracovnic naší kuchyně, kteří se starali nejenom o hladký průběh soutěže, ale také o pohodu a chutné občerstvení pro soutěžící a jejich doprovod,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Bc. Hana Horáková 


všechny články v Soutěže ZŠ