Soutěže

Zúčastnili jsme se fotbalového turnaje McDonald’s Cup

V pátek 22. dubna 2022 se na fotbalovém hřišti ve Frenštátě pod Radhoštěm konala akce McDonald´s Cup. Je to největší fotbalový turnaj v České republice, kterého se mohou zúčastnit holky a kluci z prvního stupně základních škol.

Kategorie A je určena pro mladší žáky prvních až třetích tříd a v ní naši školu reprezentoval Alex Tichavský.  V kategorii B, která byla určena pro starší žáky čtvrtých a pátých tříd, nás reprezentovali sportovci David Janyška, Daniel Kvita, Lukáš Osterezy, František Špaček, Justin Caisberger, Maxmilián Havel, Jakub Janeček, Lukáš Macíček a Jiří a Stanislav Růžičkovi. 

Na fotbalový turnaj žáky připravoval Mgr. Ondřej Švrček, který přiblížil průběh konání zápasu. „Mezi účastníky byly základní školy z Tiché, Hodslavic, Veřovic a Frenštátu pod Radhoštěm, takže silná konkurence byla znát. Sice jsme obsadili páté místo, ale jsem rád, že jsme se zúčastnili. Je dobré se naučit i prohrávat. Příště určitě přivezeme nějakou medaili!“ 

Kluci, děkujeme vám za reprezentaci!

Bc. Hana Horáková


Naše žákyně se probojovala až do celostátního finále Logické olympiády v Praze. Terezko, gratulujeme!

V pondělí 25. dubna 2022 proběhlo v Praze finále Logické olympiády, která je největší akcí pro nadané děti. Máme ohromnou radost, že toto finále proběhlo za účasti žákyně naší školy Terezy Kociánové z páté třídy. 

Letošního čtrnáctého ročníku se zúčastnil rekordní počet soutěžících – přes 75 tisíc žáků ve všech kategoriích. Kategorie A (třetí až pátý ročník), do které spadala i naše žákyně, byla zastoupena v základním kole 13 728 účastníky různých škol z celé naší republiky. 

„Z tohoto úctyhodného množství soutěžících se Terezce podařilo probojovat přes krajské kolo do finálového klání v Praze, kterého se zúčastnilo pouze osmdesát čtyři nejlepších. V silné konkurenci se jí podařilo obsadit krásné padesáté místo! Kromě skvělého umístění v rámci republiky si přivezla nové zkušenosti, zážitky i drobné dárky,“ prozradila Mgr. Monika Wilczková. 

Sama Terezka finále popsala takto: „Samotné soutěžení trvalo asi od deseti do patnácti hodin a bylo rozděleno do pěti částí. Každá část byla zaměřena na jiný druh úloh. Dělali jsme klasický písemný test, úkoly promítané na tabuli, které zahrnovaly hlavně doplňování logických řad, paměťový test a také jsme řešili detektivní záhadu.“

Terezko, gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy na takové prestižní akci, kterou dokonce zahrnula do hlavního vysílacího času svého zpravodajství TV Nova. Reportáž, ve které se objeví i naše žákyně, můžete zhlédnout zde

Bc. Hana Horáková


Lubinský zpěváček tentokrát v komornější sestavě

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se po dvou letech pauzy uskutečnila v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici soutěž Lubinský zpěváček. Letošní jubilejní dvacátý ročník soutěže měl komornější charakter, protože se jej zúčastnilo pět pozvaných škol.

Učitel hudební výchovy MgA. Jiří Najvar prozradil, jak soutěž probíhala a jaké překvapení na ně čekalo. „Paní ředitelka Ivana Davidová všechny soutěžící mile přivítala a poté se ujala slova paní učitelka Lenka Lebedová, která celou soutěží provázela. Milým překvapením pro nás všechny byl host, kterým byl zpěvák Voxel zasedající v porotě soutěže.“

Podle ročníků byly zvoleno pět kategorií, v každé z nich se zúčastnilo šest žáků ze Závišic, Lichnova nebo Ženklavy. „Chtěl bych moc pogratulovat Antonínu Popelkovi z druhé třídy, který obsadil druhé místo, Danielu Tichavskému ze čtvrté třídy, který obsadil třetí místo a Jakubovi Janečkovi z páté třídy, který se umístil na druhém místě, a dokonce se ještě doprovodil na housle,“ dodává Jiří Najvar, který na tuto soutěž žáky připravil a doprovázel je na klavír. 

Po celou dobu soutěže vládla příjemná atmosféra. Tu znásobil ještě zpěvák Voxel svou písní a rádi se přidali i žáci a ostatní posluchači. Všem zúčastněným gratulujeme!

Bc. Hana Horáková


Slavíme postup do krajského kola v Biologické olympiádě

Pod záštitou České zemědělské univerzity v Praze proběhl letos již 56. ročník Biologické olympiády. Okresní kolo probíhalo v budově Fokusu v Novém Jičíně. „Olympiáda měla klasicky tři části: test, poznávací část a laboratorní úkol. Téma letošního ročníku v kategorii osmých a devátých tříd znělo: Jak přežít zimu,“ prozrazuje učitelka přírodopisu Mgr. Bohdana Hutyrová. V únoru, kdy proběhlo školní kolo, postoupil do kola okresního Tomáš Macíček z VIII. B.

„Postupující soutěžící museli poslat do soutěže vstupní úkol, bez kterého postup nebyl možný. Tomáš si vybral a zpracoval téma Houby v zimě. Dostal se tak do další části okresního kola,“ popisuje podmínky pro účast Bohdana Hutyrová. Následovalo poznávání rostlin a živočichů.

 Ani v poslední části se Tomáš nenechal zahanbit a v praktické části, kdy měli soutěžící určovat původ jednotlivých vzorků srstí a vláken, se mu dařilo dobře. „Tomáš obstál ve všech zadaných disciplínách a vybojoval krásnou třetí pozici. Od zlaté příčky ho dělil jediný bod a od stříbra půl bodu! Takže dokázal, že je kvalitním soupeřem i víceletým gymnáziím,“ pochvaluje si zdařilou práci a skvělé umístění jeho učitelka. 

Bronzová medaile je zároveň vstupenkou do krajského kola, které se bude konat v květnu. Budeme mu držet všichni palce!

Bc. Hana Horáková


Už známe vítěze Lichnovské vrány

Ve středu 6. dubna 2022 se v družince Myšáků uskutečnila pěvecká soutěž, která má ve škole svou tradici již dlouho. Soutěž nese název Lichnovská vrána a letos ji zorganizoval a moderoval MgA. Jiří Najvar, který vybrané účinkující doprovázel na klavír. V porotě soutěže usedli pedagogové Mgr. Petra Stoklasová, Bc. Barbara Vaculínová a Blanka Ištvánková. Z jednotlivých tříd byli velmi pečlivě vybráni zpěváci a zpěvačky, kteří měli chuť si zazpívat před menším publikem. 

Na začátku si mohli všichni vychutnat příjemné vystoupení prvňáčků Vítej jaro ve vsi pod vedením třídní učitelky Mgr. Moniky Hanzelkové a asistentky pedagoga Jarmily Kociánové. A už se mohlo začít. První místo bylo oceněno pozlacenou trofejí ve tvaru houslového klíče a ukulele. Jak si naši žáci vedli a kdo získal pozlacenou cenu, se můžete podívat níže.

Kategorie I. – II. třída

 1. Antonín Popelka (II. A třída)
 2. Megan Petrová (II. B třída)
 3. Sára Lukešová (I. třída)

Duo:

     2. Matyáš Pokluda + Gabriela Tichavská (I. třída)

Kategorie III. – V. třída

 1. Jakub Janeček (V. třída)
 2. Sebastian Daniž  (IV. třída)
 3. Štěpán Kačor  (V. třída)

Vít Horečka  (V. třída)

Duo:

 1. Sofie Kopelcová + Martina Hilscherová (V. třída)
 2. Kristýna Dobrozemská + Veronika Němcová (III. Třída)
 3. Jan Holub + Jakub Pustějovský (III. Třída)

Zvláštní cenu poroty za mimořádný hudební výkon získal Daniel Tichavský (IV. třída). 

Kategorie VI. – IX. třída

 1. Sára Valíčková (IX. třída)
 2. Sidney Rek (VII. třída)
 3. Patrik Keller (IX. třída)

Duo:

 1. Andrea Dobrozemská + Valerie Pustějovská (VI. B)

     3.  Tereza Ulčáková + Izabela Pustějovská (VI. A)

Blahopřejeme všem úspěšným pěvcům a těm odvážným děkujeme za odvahu vystoupit před publikem.

Bc. Hana Horáková 


Matematický klokan už přiskákal!

V březnu se žáci lichnovské základní školy zúčastnili soutěže Matematický klokan. „Soutěž je jednou z možností, jak podporovat a rozvíjet u žáků jejich nadání. Této soutěže se zúčastnili žáci druhého až devátého ročníku. Ve stejném období probíhá také ve více než šedesáti státech světa,“ prozrazuje Mgr. Bohdana Hutyrová, koordinátorka Matematického klokana. V České republice se poprvé konala v roce 1995! Soutěžící jsou podle věku rozdělení do kategorií: Cvrček (2. až 3. ročník), Klokánek (4. až 5. ročník), Benjamín (6. až 7. ročník), Kadet (8. až 9. ročník).

„Žáci řešili dvacet čtyři netradičních matematických úloh, které byly dle obtížnosti rozděleny do tří kategorií. Musím všechny žáky naší školy pochválit, protože si vedli velmi dobře,“ uzavírá Mgr. Monika Wilczková, třídní učitelka IV. třídy. 

V kategorii Cvrček se umístili žáci ze III. třídy:

 1. Hynek Haluška
 2. Alex Tichavský
 3. Radim Zeman

V kategorii Klokánek se umístili žáci z V. třídy:

 1. Stanislav Růžička
 2. Jiří Růžička
 3. Tereza Kociánová

A jak si vedli žáci z druhého stupně?

V kategorii Benjamín se umístili žáci ze VII. třídy:

 1. Jakub Pícha
 2. Jakub Havel
 3. Sidney Rek

V kategorie Kadet se umístili:

 1. Eva Langerová (VIII. B) a Pavel Zeman (IX.)
 2. Anna Pustková (IX.)

Ještě jednou všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!

Bc. Hana Horáková


Cizí jazyk nám není cizí: to potvrzuje i stříbro z jazykové soutěže

Na jazykovou soutěž, která se uskutečnila počátkem března v Základní škole Záhuní ve Frenštátě pod Radhoštěm, vyrazila tříčlenná družstva lichnovské základní školy složená z páťáků.

„Žáci měli zhotovit několik úkolů. Podle poslechu doplnit chybějící text. Pak na řadu přišly křížovky, přesmyčky a spojování slov,“ prozrazuje program soutěže Mgr. Lenka Matulová, třídní učitelka páťáků. Celkem se do soutěže přihlásilo osmnáct družstev z pěti škol z Novojičínska. 

Paní učitelka taky prozradila, jak soutěž dopadla. „Krásné druhé místo získala skupina ve složení Tereza Kociánová, Jiří Růžička Jiří, Martina Hilscherová a bramborovou medaili si vybojovala skupina: Jakub Janeček, Štěpán Kačor a Maxmilián Havel. Jsem na své žáky pyšná, že i v takové konkurenci si dovedli poradit,“ uzavírá jejich třídní.

Soutěžící si odnesli i malou odměnu v podobě anglicko-českého slovníku, diplomu a drobné sladké odměny. Gratulujeme úspěšným žákům a děkujeme jejich učitelce anglického jazyka Mgr. Gabriele Mynářové za dobrou přípravu dětí na soutěž.

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín je zpět

S potěšením oznamujeme, že se v naší základní škole uskuteční vědomostní soutěž Lichnovský chytrolín. 

Soutěž se měla konat v podzimních měsících, avšak vzhledem k epidemické situaci se neuskutečnila. Proto jsme nyní rádi, že můžeme pozvat školy z okolí, aby poměřily své síly v této již tradiční soutěži, kterou organizuje učitelka páté třídy Mgr. Lenka Matulová. 

A vypadá to, že se letos máme na co těšit – školy potvrdily hojnou účast svých týmů, včetně žáků ze Štramberku, kteří si z poslední soutěže odvezli pohár. Nyní ho přivezou zpět a uvidí se, kdo si jej odveze do školy letos… Soutěžní pohár je totiž putovní.

Bc. Hana Horáková


Metaforms: Soutěž ve skládání logických rébusů

S příchodem jara se po zimní odmlce probudila také soutěž Metaforms. Soutěž proběhla stejně jako na podzim pod záštitou projektu MAP ORP Frenštát pod Radhoštěm II. Tentokrát to byla velká výzva pro logicky uvažující hlavičky z druhého a šestého ročníku. S přihlášením jsme neváhali ani minutu, protože šikovnými a odvážnými žáky se to v naší škole jen hemží a hru Metaforms v naší škole rádi využíváme nejen v hodinách matematiky.

Z druhého ročníku naši školu reprezentovali: Jaroslav Růžička, Ondřej Hilscher, Ondřej Klímek, Anita Kvitová a Tereza Marková. Z šestého ročníku to byli: Pavel Herman, Daniel Švec, Roman Chalupa, Erik Štěpán a Dorotka Kociánová. 

Pokyn organizátorů byl jasný. Dne 23. března 2022 se připojit ve stanovený čas on-line a seznámit se se soupeři z dalších škol na dálku, vyslechnout si pravidla, i jaký bude průběh. Pro oba ročníky byla různá zadání, která se navíc losovala. Následoval nerušený vymezený čas na řešení úloh, které se v náročnosti postupně stupňovaly, a bylo jich celkem deset. Nejvyšší možný počet bodů byl 100. V určenou dobu bylo on-line zhodnocení výkonů a sdílení dojmů.

Druháci si mezi šesti zúčastněnými školami vybojovali čtvrté místo s celkovým počtem 418 bodů, největšího počtu z našich žáků dosáhl Jaroslav Růžička, a to 93 bodů. Šesťáci skončili ze čtyř přihlášených škol na třetím místě s 393 body, největšího počtu bodů z našich dosáhl Pavel Herman, a to 97 b. 

„Všichni naši žáci projevili nejen bojovného ducha, ale i velkou schopnost koncentrace. Každý soutěžící si na památku odnesl jako odměnu moc pěknou malou logickou hru. Za dosažené výsledky jim z celého srdce gratuluji, byli opravdu skvělí,“ blahopřeje Mgr. Markéta Martinů, která byla spolu s asistentkami Jarkou Kociánovou a Monikou Chumchalovou nápomocna při organizaci. 

Pro všechny zúčastněné to byla výborná zkušenost, že si lze soutěžit, aniž by se soutěžící museli vzdálit ze své školy. Těšíme se na pokračování této soutěže.

Bc. Hana Horáková


Básničkový vláček 2022: Porota měla těžká rozhodování

Díky zlepšující se epidemické situaci se chod školy začíná vracet do normálu, a tak se po roční odmlce mohla uskutečnit recitační soutěž Básničkový vláček. Soutěže se zúčastnili žáci všech ročníků naší školy, kteří byli svými vyučujícími českého jazyka vybráni k reprezentaci svých tříd. I když se soutěžilo ve třech věkových kategorií, mimosoutěžně jsme pozvali také naše prvňáčky, aby nám předvedli, co umí. Nakonec byla vyhlášena i Cena diváka.

Recitační soutěž proběhla ve čtvrtek 24. února 2022 v nově zrekonstruované místnosti naší družinky, kde vše bylo připraveno tak, abychom si všichni společně užili příjemnou atmosféru. Programem nás prováděla sehraná dvojka Sofie Kopelcová z páté třídy a deváťák Martin Koudelák. Kromě soutěžních čísel jsme se mohli těšit také z dalších skvělých vystoupení. Svůj hudební talent nám předvedli páťáci Jakub Janeček a Štěpán Kačor. Kuba celý program otevřel svým houslovým sólem a Štěpán celou akci uzavřel hrou na příčnou flétnu. Někteří žáci čtvrtého a pátého ročníku nám zase předvedli, že i v nich roste um pro recitaci, a třeba právě oni budou své třídy reprezentovat v příštím roce. 

Odborná porota ve složení Mgr. Lenka Matulová, Mgr. Ivana Michaličková a Mgr. Gabriela Mynářová se společně s ředitelkou školy Mgr. Olgou Síbrtovou a všemi diváky stala svědky opravdu pěkných vystoupení a přednesů, a tak to při rozhodování neměla vůbec jednoduché. Nakonec se jí přece jen povedlo vybrat nejlepší recitátory, i když to v některých kategoriích bylo velmi těsné. Na pomyslné stupně vítězů v jednotlivých kategoriích vystoupali:

 1. kategorie (II. a III. ročník)

1. místo: Tereza Marková – Čmelák (II.B)

2. místo: Anita Kvitová ­– Jací jsou medvědi (II.B)

3. místo: Leoš Machek – Bleší cirkus (III.)

 1. kategorie (IV. a V. ročník)

1. místo: David Janyška – Bleší cirkus (IV.)

2. místo: Dominik Dresler – Bleší cirkus (V.)

3. místo: Dita Macíčková – O víle (V.)

 1. kategorie (VI. a VII. ročník)

1. místo: Regína Juráková – Před usnutím (VI.A)

2. místo: Barbora Vaňková – Hora Říp (VII.)

3. místo: Sabina Slezáková – Uspávánka s Popelčiným střevíčkem (VI.B)

 1. kategorie (VIII. a IX. ročník)

1. místo: Natálie Sokolová – Polednice (VIII.A)

2. místo: Patrik Pustějovský – Ostrava (VIII.A)

3. místo: David Tichavský – Jak lvové bijem o mříže (IX.)

„Některé básně, jak vyplývá i z výsledků, jsme měli možnost slyšet vícekrát. Nejčastěji recitovanou básní byl Bleší cirkus. Je třeba říct, že žáci druhého stupně se toho rozhodně nebáli, když si vybrali díla slavných českých autorů. Jedněmi z nich byla dvojice chlapců Jakub Marek a Tomáš Sztuchlík z VIII.B, která nás všechny mile překvapila svým přednesem básně O lásce z pera Jaroslava Seiferta. Kluci za svůj pěkný výkon obdrželi Cenu diváka,“ popisuje výběr básní a průběh soutěžního klání jedna z porotkyň, češtinářka Gabriela Mynářová. 

Vítězové si kromě hezkého zážitku a nové zkušenosti odnesli pěkné knihy a drobné ceny, které byly zakoupeny z finančních prostředků Spolku rodičů a přátel školy.

Věříme, že si všichni užili společně strávený čas. Poděkování patří našim asistentkám, které připravily prostory školní družiny, a porotkyním, které se skvěle zhostily náročného úkolu. Zároveň je třeba poděkovat také Bc. Janu Rekovi, díky němuž si všichni žáci mohli odnést i účastnický list. „Osobně si myslím, že největší dík patří hlavně paní učitelce Lence Matulové, která nejen, že zajistila ceny, ale také se postarala o organizaci celé akce. Děkujeme také paní ředitelce za to, že si našla čas a soutěže se mohla zúčastnit,“ dodává Gabriela Mynářová.

Bc. Hana Horáková


všechny články v Soutěže ZŠ