Soutěže

Tělocvična hřímala sportovním nadšením při Turnaji ve stolním tenise

V pátek 16. prosince 2022 se od osmé hodiny rozezněly celou tělocvičnou libé tóny pingpongových pálek a míčků – konal se totiž Turnaj ve stolním tenise. Ten pořádali tělocvikáři školy Mgr. Ondřej Švrček a Mgr. Pavel David.


„Turnaj byl určen pro vyšší stupeň a účastnilo se jej celkem čtyřiadvacet hráčů. Nečekali jsme, že o turnaj bude tak obrovský zájem,“ pochvaluje si účast Ondřej Švrček s tím, že mezi účastníky byly dokonce i čtyři dívky.
„Náhodně se hráči nalosovali do čtyř skupin po šesti. Ve skupině hráli každý s každým, pouze na jeden set. Ze skupiny postoupili vždy dva nejlepší, kteří šli do play-off čili do vyřazovací fáze. Ta se hrála na dva vítězné sety,“ popisuje průběh utkání Pavel David.


Mezi čtveřici nejlepších postoupili Adam Babinec, Jan Suda, Filip Bordovský a Sidney Rek. Semifinále a boje o třetí a první místo se hrály na tři vítězné sety. Sehrály se i zápasy o umístění na pátém až osmém místě.


První čtyři místa v turnaji si nakonec podělili žáci tříd VIII. a IX. B. První místo získal Sidney Rek (VIII. třída), druhé Jan Suda (IX. B třída), třetí Filip Bordovský (VIII. třída), čtvrté Adam Babinec (IX. B třída).
Třem nejlepším předala ceny zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková se závěrečným slovem – jako vždy stručným a úderným: „Děkuji všem za účast a budu se těšit na příští rok.“
Poděkování patří také Spolku rodičů a přátel školy za nákup hodnotných cen.
Celkové konečné pořadí turnaje najdete zde.


Bc. Hana Horáková


Konečné pořadí turnaje:
1.     Sidney Rek
2.     Jan Suda
3.     Filip Bordovský
4.     Adam Babinec
5.     Jakub Marek
6.     Daniel Švec
7.     Dominik Kubala
8.     Matyáš Štěpán


Pythagoriáda: páté místo v okrese pro našeho žáka Jakuba Píchu

Na konci října se naše škola poprvé účastnila matematické soutěže Pythagoriáda, která má mnohaletou tradici – letos se uskutečnil 45. ročník. Do školního kola se zapojily všechny ročníky druhého stupně.

Jaká byla náplň soutěže, prozradila učitelka matematiky Ing. Kateřina Bucharová: „Žáci řešili úlohy nejen početní, ale také logické či kombinační. Dva žáci se stali úspěšnými řešiteli a postoupili do okresního kola.“

Okresní kolo Pythagoriády se konalo ve dvou dnech – v úterý 22. listopadu a ve středu 23. listopadu 2022 ve Středisku volného času v Novém Jičíně. Naši školu tam reprezentovali Jiří Růžička z VI. A třídy a Jakub Pícha z VIII. třídy.

„Mám obrovskou radost, že žák osmého ročníku Jakub Pícha se v okresním kole umístil na krásném pátém místě! Oběma řešitelům děkujeme za reprezentaci školy a Jakubovi gratulujeme k jeho matematickému úspěchu,“ vzkazuje slova díků Kateřina Bucharová.

Výsledkovou listinu okresního kola pro osmý ročník najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Naše škola má prvního šampiona v soutěži Spelling Bee

Na konci listopadu uspořádala jazyková sekce soutěž ve hláskování anglických slov. Soutěž Spelling Bee, jak zní její oficiální název, má v USA téměř stoletou tradici, a i na naší škole přilákala pozornost téměř padesáti žáků. Ti se utkali celkem v pěti kategoriích od pátého až do devátého ročníku.

„Spelling Bee jsme s kolegyněmi měly v hlavě už dlouho a jsem velmi ráda, že se nám tuto zábavnou soutěž konečně podařilo zrealizovat,“ uvádí učitelka angličtiny Mgr. Hana Poláková, hlavní organizátorka soutěže, která proběhla v úterý 29. listopadu 2022.

„Nejprve žáci soutěžili mezi sebou ve dvoukolové kvalifikaci, kde měli za úkol co nejrychleji a co nejsprávněji vyhláskovat vylosované anglické slovíčko za použití anglické abecedy. Odtud postoupili ti nejúspěšnější, kteří se pak utkávali tak dlouho, dokud z nich nevzešel jasný vítěz,“ popisuje Hana Poláková.

V dalších kolech přibyla náročnější slovíčka, stoupala nervozita a chyby už se neodpouštěly. Nutno dodat, že souboje byly napínavé, zejména pak v páté třídě, kde o vítězi musel rozhodnout až třetí rozstřel. Na závěr se uskutečnilo i velké finále. Zde mezi sebou soupeřili vítězové za sedmý, osmý a devátý ročník. Prvním lichnovským šampionem ve Spelling Bee a dočasným vlastníkem putovního poháru se stal žák osmé třídy Jakub Pícha, když v těsném souboji porazil Karolínu Kahánkovou z IX. B. Ve finále je doplnila ještě zástupkyně VII. A Dorota Kociánová.

„Soutěž byla moc fajn, myslím, že jsme si ji všichni užili. Doufám, že se z ní i na naší škole stane tradice,“ dodává angličtinářka Mgr. Lenka Mičková. Všichni žáci si zaslouží obrovskou pochvalu za to, že se do soutěže přihlásili. „Poděkování patří našim angličtinářkám Mgr. Haně Polákové, Mgr. Lence Mičkové a Mgr. Gabriele Mynářové za organizaci soutěže a Spolku rodičů a přátel školy za poskytnutí finančního prostředku na zakoupení cen pro vítěze,“ vzkazuje slova díků zástupkyně ředitelky Mgr. Martina Bílková.

A kdo tedy stanul na pomyslných stupních vítězů?

Pátý ročník: 1. místo – Pavlína Kutáčová; 2. místo – David Janyška; 3. místo – Jan Babinec

Šestý ročník: Martina Hilscherová

Sedmý ročník: Dorota Kociánová

Osmý ročník: Jakub Pícha

Devátý ročník: Karolína Kahánková

Bc. Hana Horáková


Stříbro z krajského finále ve stolním tenise! Kluci, děkujeme za reprezentaci školy!

V úterý 29. listopadu 2022 se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili Krajského finále ve stolním tenise.

„Finále se uskutečnilo v herně stolního tenisu v TJ Sokol v Kateřinkách u Opavy. Kromě nás se zúčastnily i školy z Otické Opavy, Březové, Rychvaldu, také byly přítomny Kozlovice a Palkovice,“ vyjmenovává další soutěžící učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček, který společně s asistentkou Bc. Radkou Fluksovou kluky doprovázeli.

Za naši školu byli vybráni Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář za osmou třídu a z devátého ročníku jel soutěžit Vojtěch Tichavský. „Čtyřhru jsme jako jediný tým v Moravskoslezském kraji ani jednou neprohráli. Naši kluci obsadili krásné druhé místo, obdrželi diplom a kosmetický dárek,“ chlubí se výkonem svých svěřenců tělocvikář.  

„Opět patří velké díky panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, který nám zajistil dovoz i odvoz na akci, a také díky za jeho trpělivost, protože z Opavy naše parta odjížděla až ve 14:45,“ vzkazuje poděkování za výpomoc s dopravou Ondřej Švrček.

Detaily zápasů můžete zhlédnout zde.

Bc. Hana Horáková


Bramborová medaile za florbal. I tak, kluci, děkujeme!

V úterý 22. listopadu 2022 žáci čtvrté a páté třídy vyrazili do Sportovní haly Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici, aby reprezentovali naši školu v okresním kole florbalu.

„Žáci Jakub Janák, Jakub Pustějovský a Alex Tichavský ze čtvrté třídy a Zdeněk Hlavička, Daniel Kvita, Lukáš Osterezy a František Špaček z páté třídy byli dobrým týmem a vybojovali skvělé čtvrté místo,“ pochvaluje kluky učitel tělocviku Mgr. Ondřej Švrček, který kluky společně s paní asistentkou Bc. Radkou Fluksovou na turnaj doprovázel. Mezi týmy, se kterými se naši kluci utkali, byli žáci ze Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, Základní školy Kopřivnice-Lubina, Základní školy Kopřivnice-Mniší a Základní školy Alšova Kopřivnice. Kluci, děkujeme za pěkné umístění!

Zápasy s naší základní školou, včetně výsledků, najdete zde.

Bc. Hana Horáková


Super úspěch ve finále ve stolním tenise. Blahopřejeme klukům k prvenství!

V úterý 15. listopadu 2022 se naše škola zúčastnila okresního finále ve stolním tenise chlapců a dívek čtvrté kategorie. Klání se uskutečnilo v herně stolního tenisu v Odrách.

Mezi další zúčastněné patřila družstva ze Základní školy Komenského Odry, Základní školy Komenského 66 Nový Jičín, Základní školy Tyršova Nový Jičín a Základní školy Starý Jičín.

„Naši školu vyjeli reprezentovat Filip Bordovský, Sidney Rek a Kryštof Sedlář z osmé třídy a z deváté třídy Vojtěch Tichavský. Soutěžila tříčlenná družstva plus jeden hráč byl jako náhradník. Hrál každý s každým a do čtvrtého vítězného bodu,“ popisuje průběh soutěže učitel tělesné výchovy Mgr. Ondřej Švrček.

„Naši kluci vyhráli první místo! Obdrželi diplom a drobné sladkosti – a především nás pojedou reprezentovat na krajské finále, které se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Opavě. Zároveň bych rád poděkoval Sdružení dobrovolných hasičů Lichnov a také panu místostarostovi Stanislavu Kellerovi, kteří zajistili náš dovoz i odvoz a přislíbili pomoc se zajištěním účasti v Opavě,“ uzavírá Ondřej Švrček.

Bc. Hana Horáková


Kdo letos nasbíral nejvíce kaštanů a žaludů? Nejlepší sběrači už byli odměněni

V naší škole proběhla během podzimu soutěž ve sběru kaštanů a žaludů, které jsou určeny pro místní myslivecké sdružení a drobné chovatele zvěře. Soutěž sice organizovala školní družina a mateřská škola, ale zapojit se mohli všichni žáci.

„Nyní už víme, že dohromady se nasbíralo 340 kilogramů kaštanů a žaludů. Děti ze základní školy jsme už vyhodnotili a odměnili. Všichni, kteří se zapojili, ale nevyhráli, nemuseli být smutní, protože získali drobnou odměnu,“ uvádí jedna z organizátorek soutěže a koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová. „Na vítěze pak jako poděkování čekaly hodnotnější ceny,“ dodává dále učitelka přírodopisu s tím, že děti z mateřské školy budou odměněny zvlášť – přímo myslivci.

Vyhlášení nejlepších sběračů v základní škole proběhlo ve dvou kategoriích: jednotlivci a sourozenecké dvojice. A kdo tedy patří mezi nejlepší sběrače naší školy?

V kategorii sourozenců získali první dvě příčky:

  • první místo: sourozenci Mičulkovi – František (II. třída) a Josef (VIII. třída) – celkem nasbírali 113 kilogramů
  • druhé místo: sourozenci Klímkovi – Matěj (I. třída) a Ondřej (III. třída) – celkem nasbírali 65 kilogramů

V kategorii jednotlivců mezi nejlepší sběrače patří:

  • první místo: Matyáš Pařenica (II. třída) – nasbíral 100 kilogramů
  • druhé místo: Sabina Bjačková (I. třída) – nasbírala 42 kilogramů
  • třetí místo: Nikola Jeřábková (I. třída) – nasbírala 39 kilogramů

„Všem děkujeme za účast a těšíme se na další soutěž ve sběru na podzim příštího roku,“ vzkazuje druhá z organizátorek soutěže, vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Bc. Hana Horáková


Nadšenci, bystroňové, koumáci, ale hlavně chytrolíni ze šesti základních škol se po roce opět setkali v Lichnově

Soutěž, která láká všechny příznivce logického myšlení s všeobecným přehledem, soutěž, která je pro žáky prvního stupně od třetí po pátou třídu, soutěž, která má v naší škole tradici – to je Lichnovský chytrolín!

Letošního ročníku se v pondělí 24. října 2022 zúčastnila družstva ze základních škol Mniší, Lubina, Štramberk, Trojanovice, Tichá, Lichnov a Základní školy Tyršova z Frenštátu pod Radhoštěm, která s sebou přivezla putovní pohár z loňského roku.

Hlavní organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová prozradila, jaká vládla atmosféra: „Všichni soutěžící přijeli s úsměvem na rtu a těšili se, až si zasoutěží. Každé družstvo se posadilo ke svým stolečkům, na nichž byla nádoba, do které se sbíraly body, tak zvané chytrolíňáky, ty byly moc důležité.“

Po krátkém úvodním slově ředitelky Mgr. Olgy Síbrtové směrem k soutěžícím byla soutěž zahájena. Letošní kolo mělo program z okruhů přírodovědy, vlastivědy, sportu a pohádek. Vše probíhalo moderní formou na tabletech. Jedna z oblíbených disciplín se nazývá „Hádej, co je to?“. Jedná se o poznávání záhadných předmětů. Letos byly zařazeny předměty z kuchyně – palička k hmoždíři, vykrajovač koblih, část mlýnku na strouhanku; ze zemědělství – součást napínacího zařízení traktoru. Záhadným předmětem – novinkou byla stínící koule do vodní nádrže, která k nám doputovala až z USA a používá se k zastínění a ochraně vodních nádrží. O co se jedná, můžete zhlédnout zde.

Během přestávky mohli účastníci zhlédnout video přímo z oblasti USA, kde se koule používají, ale taky si naplnit bříška. Naše kuchařky ze školní jídelny pro soutěžící i jejich pedagogický doprovod připravily barevnou svačinku v podobě jednohubek a sladkých šneků. Paní učitelky mohly navíc ochutnat výbornou kávu z domácí pražírny Strakafe Mniší.

A pak už následovala poslední disciplína, která byla až do konce velkým překvapením. Nově se do soutěže zařadila práce s malými roboty – ozoboty.  Účastníci měli naplánovat cestu ozobota do cíle v daném čase. Za plných deset bodů musel ozobot dojít do cíle do pěti minut, za pět bodů do deseti minut.

„Po celou dobu soutěže nejvíce bodů ve všech kolech získávala škola z Tiché. Jejich žáci nezaváhali ani u soutěže Hádej, co je to? A také v posledním rozhodujícím kole dopravili svého ozobota v daném čase do cíle. Sousední Tichá v soutěži nakonec celkově zvítězila a odvezla si putovní pohár. Naše škola si po celou dobu monitorovala středové pozice a v posledních dvou disciplínách neztratili soutěžící ani jeden bod. Celkově jim body stačily na krásné třetí místo. Gratuluji Tereze Markové ze třetí třídy, Jakubu Pustějovskému ze čtvrté třídy a Samuelu Lukešovi z páté třídy, vedli jste si opravdu dobře,“ chválí děti Lenka Matulová. Mezi vítěze z Tiché a bronz z Lichnova se na druhou příčku probojovala škola z Lubiny.

A co naši soutěžící? Jakub si soutěž pochvaloval: „Líbilo se mi, že tam byl Kahoot a ozoboti. Bylo to zase něco nového.“ Chválou nešetřil ani Samuel: „Byla to zatím nejlepší soutěž, na které jsem byl! Byl dobrý tým!“ „Mě zase hodně bavily otázky z pohádek a ceny, které jsme dostali, byly hezké,“ uzavírá Terka.

„Mé poděkování patří  všem školám, které dopravily své žáky do Lichnova, paní učitelce Mgr. Lence Matulové, která soutěž ve škole tradičně organizuje, panu učiteli Mgr. Ondřeji Švrčkovi a paní asistentce Bc. Haně Horákové, kteří během soutěže poskytovali technickou podporu, starším žákům školy, kteří se na organizaci soutěže podíleli, týmu našich kuchařek za přípravu občerstvení pro žáky i jejich doprovod a nesmím  opomenout ani Spolek rodičů a přátel škol, kterému patří díky za finanční podporu na nákup cen pro žáky. Všichni účastníci si odvezli drobné odměny a pamětní list, tři nejlepší týmy pak získaly hodnotnější ceny a diplomy,“ vzkazuje slova díků ředitelka školy.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, s jakými otázkami se děti v soutěži potýkaly, najde jich několik zde.

Bc. Hana Horáková


Soutěž mladých zoologů byla velkou výzvou, zároveň i poučnou výpravou

V úterý 8. listopadu 2022 si vyjeli vybraní žáci druhého stupně zasoutěžit. Každoročně vyhlašuje ostravská zoologická zahrada ve spolupráci s Kruhem přátel Zoo Ostrava soutěže pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídající ročníky gymnázií. Letošním tématem soutěže byli Primáti.

„Po vstupu do areálu ZOO jsme se přesunuli do výukového centra zvaného Tanganika, kde žáci soutěžili v pětičlenných týmech. Týmy žáků byly tematicky pojmenovány, takže školu reprezentovali Lemuři, Nartouni, Primáti. Společně vyplňovali písemný test, který se týkal anatomie, chování, geografického rozšíření a způsobu života primátů,“ popisuje detaily soutěže učitelka přírodopisu a zároveň koordinátorka EVVO Mgr. Bohdana Hutyrová.

Po samotné soutěži následovala prohlídka zoo. Počasí přálo, tak žáci měli jedinečnou možnost sledovat její zvířecí obyvatele. V dopoledních hodinách ve výbězích probíhá krmení zvířat, a tak o nevšední zážitky nebyla nouze. „Viděli jsme unikátní akrobatické kousky gibonů, zápasy jelena siky s větvemi stromů, hladového medvěda a supy číhající na svoji kořist. I samotného krále zvířat lva jsme nezastihli jako obvykle po obědové siestě, ale vyhlížejícího potenciální kořist ve vedlejším výběhu. A pavilon evoluce nabídl nevšední podívanou, takovou normální šimpanzí rodinku. Ve výběhu kopytníků se zase žirafy a zebry vyhřívaly na sluníčku, avšak žáci s větším zájmem raději pozorovali kopulaci želv obrovských ve vedlejší expozici,“ vtipně komentuje prohlížené expozice zoo Bohdana Hutyrová.

Soutěžní výlet se žákům líbil, odnesli si spoustu zážitků a nově nabytých vědomostí a možností se podívat tváří v tvář zvířatům celého světa. A při poslechu písně od Beatles Lucy in the Sky with Diamonds si vzpomenou na již vymřelého primáta Lucy, jejíž podobizna žáky uvítala při vchodu do pavilonu Evoluce.

Bc. Hana Horáková


Naši fotbalisti přivezli bronz z okresního turnaje v Bílovci

V úterý 1. listopadu 2022 se v Bílovci uskutečnil fotbalový turnaj základních škol okresu Nový Jičín. Naši školu reprezentovalo třináct žáků od pátého do devátého ročníku, na zápas je doprovodil zkušený tělocvikář Mgr. Ondřej Švrček a asistentka pedagoga Bc. Radka Fluksová.

„Celkem byly přihlášeny čtyři týmy ze základních škol v Mořkově, Odrách a Hlučíně. Nejprve jsme rozebrali naši taktiku, potom jsme se šli před zápasem rozcvičit na hřiště. Naši kluci se drželi statečně a snažili se. Ze všech zápasů jsme dostali celkem tři body, za které jsme obdrželi třetí místo,“ popisuje postřehy z fotbalového dne Mgr. Ondřej Švrček.

Na závěr nechybělo ani fotografování jednotlivých týmů a ocenění nejlepších hráčů. Za naši základní školu obdržel ocenění Kryštof Sedlář z VIII. třídy. Tak to máme zase o důvod více se radovat – aneb slovy pana učitele Švrčka: „Jsme hrdí na předvedený výkon, druhé místo nebylo daleko.“

Rozpis zápasů a výsledky naleznete zde.

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín je opět tady

Letos se tradiční meziškolní vědomostní soutěž uskuteční opět v obvyklém podzimním termínu. Účastnit se jí budou tříčlenné týmy složené ze žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku. 

V loňském školním roce byla soutěž odložena až na měsíc květen – zorganizovat ji v podzimních měsících nebylo možné vzhledem k epidemické situaci. Putovní pohár dovezli žáci ze Štramberku, nicméně se jim ho nepodařilo obhájit. Na prvním místě se umístili žáci ze Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Jak soutěž dopadne letos, to se dozvíte po 24. říjnu, kdy se soutěžní klání u nás ve škole uskuteční. Soutěž jako obvykle organizuje prvostupňová učitelka Mgr. Lenka Matulová a my už se teď těšíme, čím nás letos překvapí.

Mgr. Olga Síbrtová


Sbírejte podzimní plody pro zvířata na zimu a soutěžte s námi!

Protože je podzim v plném proudu, školní družina společně s mateřskou školou již tradičně zahájily soutěž pro děti ve sběru kaštanů, žaludů a bukvic. „Lesní plody poputují k mysliveckému sdružení či k drobným chovatelům zvěře a pomohou zvířátkům přečkat zimu. Zapojit se mohou všechny děti ze školky a všichni žáci základní školy v Lichnově, nejen družinkové děti. “ upřesňuje podmínky sběru vedoucí vychovatelka školní družiny Lucie Vávrová, DiS.

Sbírat se můžete do pondělí 31. října 2022, a to suché, zvážené plody. Ty můžete odevzdávat ve školní družině Myšáků a v mateřské škole vždy ráno po příchodu do školy. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: mateřská škola a základní škola. Tři nejlepší sběrači z každé kategorie budou odměněni.

Bc. Hana Horáková


Budeme v televizi! Naši žáci reprezentovali školu v soutěžním pořadu Šikulové

V pátek 24. června 2022 se uskutečnilo natáčení pořadu Šikulové – Velká výzva v radvanickém studiu České televize Ostrava. A právě do tohoto studia se vydalo pět našich žáků vybraných napříč prvním stupněm – za každý ročník byl do týmu nominován třídními učitelkami jeden zástupce. 

Celodenní výlet pestrou směsicí dopravních prostředků tak čekal na Sáru Lukešovou, Elu Novotnou, Jana Holuba, Václava Tichavského a Jakuba Janečka. Po obědě v centru Ostravy se děti vozem s logem České televize přesunuly do Radvanic, kde na ně čekala maskérna, oranžová trička a zástěry a pak samotné natáčení ve studiu. Soupeřem jim byla škola z obce Hať u česko-polských hranic.   

Šikulové z naší školy se nezalekli zadání – měli společnými silami vytvořit loutku o velikosti minimálně šedesát centimetrů. Děti se dokázaly rychle dohodnout a skvěle spolupracovaly. 

Jak se oranžovému týmu v soutěži dařilo, zjistíme všichni na podzim, kdy bude „náš“ díl Šikulů odvysílán. O termínu budeme určitě informovat. Poděkovat musíme ještě SRPŠ za úhradu nákladů spojených s výjezdem dětí na soutěž.

Mgr. Olga Síbrtová


Slavíme velký úpěch v krajském kole Biologické olympiády

Ve čtvrtek 12. května 2022 proběhlo ve Středisku přírodovědců v Ostravě-Porubě krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Realizace soutěže byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

„Naši školu reprezentoval Tomáš Macíček z VIII. B, který si do krajského kola již nesl na krku bronzovou medaili z okresního kola Biologické olympiády,“ upřesňuje Mgr. Bohdana Hutyrová, která Tomáše na olympiádu připravovala. 

„Porotce, který na olympiádě působil, přivítal všechny účastníky jako výběr toho nejlepšího z okresů! A potom už začalo tříhodinové soutěžní klání, kde porotci prověřovali teoretické i praktické vědomosti účastníků. Vše skončilo velmi úspěšně!“ raduje se učitelka přírodopisu.

Tomáš Macíček vybojoval krásné 4. místo v kraji. Opět překvapil svými vědomostmi všechny spolusoutěžící, především z řad gymnázií! V biologické olympiádě kategorie C to bylo nejvyšší soutěžní klání. Tomáši, děkujeme!

Bc. Hana Horáková


Ve škole se uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka

V pátek 6. května se v prostorách základní školy v Lichnově uskutečnil první ročník kuchařské soutěže Lichnovská vařečka. Celkem se ho zúčastnilo dvanáct žáků ze sedmé, osmé a deváté třídy. Jejich úkolem bylo připravit jakýkoliv pokrm, který by odpovídal tématu Brambory stokrát jinak. 

„Žáci se na soutěž těšili a pečlivě připravovali. A protože má cvičná kuchyně omezené prostory, soutěžící vařili postupně. Zatímco někteří se věnovali kulinářskému umění, jiní se zhostili doplňkových disciplín: poznávali různé druhy koření, bylinek, luštěnin a obilovin, snažili se oddělit žloutek od bílku nebo loupali a krájeli cibuli na plátky,“ popisuje průběh soutěže její organizátorka Mgr. Monika Čempel, která ve škole učí žáky gastronomickému umění.  

Součástí soutěže byla i disciplína o nejlépe prezentovaný a naservírovaný pokrm. O vítězi rozhodovaly hlasy žáků a zaměstnanců školy. V této disciplíně zvítězil Patrik Keller z deváté třídy, který připravil smažený kuřecí řízek s vařeným bramborem a čerstvou zeleninou. Druhou příčku si zasloužily bramborové lokše od Josefa Mičulky a jako třetí se umístil Jakub Buzek se svými domácími bramborovými placky, které podával na dřevěném prkénku s domácím kysaným zelím. Kuba zmínil, že tento recept má od babičky.

Celkové pořadí soutěžích zhodnotila porota – tady nerozhodovaly pouze oči, ale samozřejmě i to, jak pokrm chutná. „Nebylo to vůbec snadné. Všechny připravené pokrmy chutnaly skvěle a rovněž byly krásně naservírovány,“ uvádí Monika Čempel.  

Vítězkou soutěže se stala Hana Blažková ze sedmé třídy se svými zapékanými brambory s uzenou klobáskou, vajíčkem a pažitkou. Druhé místo získal její spolužák Josef Mičulka, který připravil bramborové lokše s povidly a mákem. Třetí příčku vybojoval další sedmák Filip Bordovský, který porotu zaujal svou bramborovou harmonikou se šunkou, sýrem a sýrovou omáčkou. 

Závěrem zhodnotila práci soutěžících jejich učitelka Monika Čempel: „Byli jste všichni úžasní, děkuji vám za vaše nádherné výkony, přípravu a samostatnou práci. Bylo na vás vidět nadšení pro kuchařské umění. Už teď se těším na další ročník soutěže.“ A my se budeme těšit taky! Mňam!

Bc. Hana Horáková


Lichnovský chytrolín 2022 zná svého vítěze. Putovní pohár míří na „Tyršovku“, naši žáci získali bronz

Stalo se již tradicí, že vždy v říjnu se v naší škole sjedou žáci z okolních škol, aby změřili své síly ve vědomostní soutěži s názvem Lichnovský chytrolín. Soutěže se účastní tříčlenné týmy složené ze zástupců třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Letos se akce z důvodu covidové pandemie uskutečnila až v květnu. 

Ve čtvrtek 5. května dorazili do lichnovské školy soutěžící z celkem osmi škol, čímž se letošní ročník stal rekordním. Poměřit své znalosti přijeli žáci z Lubiny, Mniší, Štramberku, Tiché, Trojanovic a frenštátských škol Záhuní a Tyršova. A samozřejmě nechyběl tým domácích.  

Organizátorka soutěže Mgr. Lenka Matulová nám o soutěži prozradila několik podrobností: „Otázky tvořily vhled hned do několika oblastí: příroda, vlastivěda, sport, pohádky a nově písničky z pohádek. Nechyběla také velmi oblíbená disciplína „Hádej, co je to?“, která byla zařazena na závěr soutěže a během níž se žáci snažili přijít na to, k čemu slouží různé roztodivné předměty. Mezi nimi se například objevil kráječ na cibuli, chránič ucha při barvení vlasů v kadeřnických salónech, chladič pod počítač, lešenářský klíč, škrabka na cihly, starodávný ruční secí stroj nebo vyšívací kruh. Velké díky patří Spolku rodičů a přátel školy, který věnoval do soutěže pěkné ceny.“

A jak si v soutěži žáci vedli? První dvě příčky obsadily frenštátské školy. Vítězem soutěže a držitelem putovního poháru se stala „Tyršovka“, druhé místo získala Záhuní. Pomyslný bronz vybojovali naši žáci z Lichnova. V našem týmu soutěžili za třetí třídu Jakub Pustějovský, za čtvrtou třídu Pavlína Kutáčová a z pátého ročníku Tereza Kociánová.

„Všem zúčastněným školám děkuji, že se zapojily do našeho tradičního vědomostního klání. Jsem si vědoma toho, že dopravit se do Lichnova není vždy jednoduché, proto mě velice těší tak hojná účast. Výhercům patří má gratulace a poděkování rovněž směřuji k paní učitelce Lence Matulové a dalším organizátorům akce z řad pedagogů, žáků i pracovnic naší kuchyně, kteří se starali nejenom o hladký průběh soutěže, ale také o pohodu a chutné občerstvení pro soutěžící a jejich doprovod,“ vzkazuje ředitelka školy Mgr. Olga Síbrtová. 

Bc. Hana Horáková 


všechny články v Soutěže ZŠ